İstanbulda Ramazan Bayramı İçin 10 Adres, İstanbul

İstanbulda Ramazan Bayramı İçin 10 Adres

1 Yorum

Rota Önerileri Tülin Kılıç

İstanbulda Ramazan Bayramı İçin 10 Adres
Bayramda birçok kişi İstanbul'dan memleketine ya da tatile gittiği için bu koskoca şehir daha bir güzel, daha bir sevilesi oluyor.
Sokaklar, tarihi mekanlar, restoranlar daha sakin olduğu için bu büyülü şehir nefes alıyor sanki bayramlarda. İstanbul ve çevresinde gidebileceğiniz, bayram tatilini daha renkli hale getirebileceğiniz tarihi, turistik yerleri gelin birlikte keşfedelim.
Sultanahmet: İstanbul'un üzerine kurulduğu yedi tepenin ilkidir dört bir yanı tarihi eserlerle çevrili olan Sultanahmet. Bir yanda çeşmeler, saraylar, camiler, diğer yanda asırlık çınarlarının arasından göz kırpan anıtlar. Hem bir kentin tüm dönemlerine tanıklık etsin, hem de tüm bu dönemlerden birkaç anıtı bağrına bassın. Fotoğraf çekenler, turistler ve İstanbul'u keşfe çıkanların nefesleriyle geçmişini, bugününü ve geleceğini birleştirsin. Her daim baştan çıkarıcı ve gizemli olsun. Sultanahmet ona verilen tüm bu güzellikleri, anlamları, geçmişin ihtişamlı yükünü en güzel şekilde taşıyor. Sokaklarında gezerken adım başı gördüğünüz; pamuk şeker, macun, kağıt helva ve şerbet satıcılarını çocukluğunuzdaki o şenlikli bayramlara götürecek sizleri. İstanbul'a buradan baktığınızda daha güzel, daha sakin ve daha yaşanılası bir yer gibi gelecek gözünüze.
Rumelihisarı: Ortaköy, Kuruçeşme ve Bebek'in hareketliliğinden, kalabalığından kaçıp, ışıl ışıl parlayan İstanbul manzarasını seyre dalmak istiyorsanız Rumelihisarı biçilmiş bir kaftandır adeta. Deniz, gökyüzü, Boğaz manzarası, güneş daha bir güzel görünür gözünüze buradan bakıldığında. Cıvıl cıvıl gece hayatına çok yakın ama sakinliğe daha da yakın bir yer arıyorsanız doğru yerdesiniz.
Bayramda Rumeli HisarıBurgazada: Bayram tatilinde İstanbul beni kesmedi, biraz daha uzaklara gideyim diyorsanız Adalar emrinize amade. Mavisi, yeşili, cumbalı evleri, fayton sesleri, kiralayabileceğiniz rengarenk bisikletleri, çiçeklerle bezenmiş toprak yolları ve huzur kokan atmosferi ile İstanbul'un masal parçasıdır adeta Burgazada. Yorgunluğunuzu denize bırakmak ve rüzgara kapılmak istiyorsanız Adalar tüm albenisi ile bekliyor sizleri.
Galata: Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız ve daha önce hiç Galata Kulesi'ne çıkıp, sonsuz güzellikleri buradan seyretmediyseniz bu bayram sizin için bir fırsat olabilir. Bu ihtişamlı kuleye uzun uzun sıra beklemeden çıktığınızda ve İstanbul'un eşsiz manzarasını seyre daldığınızda evrenin sunduğu bu güzelliklere bir kez daha şükredeceksiniz. Galata Kulesi ziyaretinizden sonra ise Galata Meydanı'nda bulunan ve şirinlikte sınır tanımayan kafelerden birinde soluklanıp, gelen geçeni izleyerek kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
Bayramda Galata KulesiAnadoluhisarı: Beykoz sınırları içinde yer alan Anadoluhisarı semti, Boğaziçi'nin en güzel yerlerinden birinde konuşlanmıştır. Sahil boyunca sıralanmış birbirinden güzel yalıları ve tarihin gölgesindeki ihtişamlı kalesi ile tanınan Anadoluhisarı, Anadolu yakasında, Göksu Deresi'nin boğaza karıştığı alanda kurulmuştur. Doğa ile iç içe olmak, sakin bir gün geçirmek ve İstanbul'un güzelliklerine daha yakından dokunmak istiyorsanız Anadoluhisarı tüm güzelliklerini önünüze sermeye hazır. Göksu Deresi kıyısında konuşlanmış birbirinden şirin meyhanelerden birinde rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.
Balat: Bayramlar bize çocukluktaki güzel anılarımızı hatırlatır genelde. Harçlıklar, naftalin kokan mendiller, kalabalık aileler ve şeker demektir çocuklar için bayram. Bu güzel günleri anımsamak istiyorsanız İstanbul'un en özel semtlerden biri olan Balat'ı ziyaret edebilirsiniz. Burada olmak bir masalın içinde uyanıp durmak gibidir. Cumbalı evler diyarı olan bu şirin semt bakkalı, turşucusu, meyhanesi, terzisi ve semt pazarı ile farklı bir yolculuğa çıkaracak sizi. Avare avare sokaklarında yürürken bir kaldırımda çemberini oyalayan teyzenin kınalı elleri, ardında ne yaşanırsa yaşansın rengarenk çiçeklerden vazgeçmeyen pencereler, bir fotoğrafımızı çeker misiniz? Diye seslenen ve peşinize takılan çocuklarla daha da renklenir, daha da güzelleşir sanki Balat.
Kuzguncuk: Şehrin içinde şehirleşmeden kalabilen, mahalle kültürünün hala yaşandığı masalsı bir semttir Kuzguncuk. Kimi zaman 80'lerde hafızamıza kazınmış Perihan Abla dizisinden hatırlarız sokaklarını, kimi zaman da Kumral Ada-Mavi Tuna kitabının satırlarından. Bakkalı, kasabı, manavı ile çocukluğumuzda yaşadığımız mahalleleri, sokakları hatırlatır bize Kuzguncuk. Eski günleri yad edebileceğiniz bir bayram yaşamak istiyorsanız bu şirin semtin sokaklarını karış karış arşınlayarak gezinize başlayabilirsiniz.
Kalamış: Birçoğumuzun hafızasına ‘'Bir Tatlı Huzur Almaya Geldik Kalamış'tan'' şarkısı ile kazınmıştır mavi ve yeşilin gölgesindeki Kalamış. Gerçekten de İstanbul'un en huzurlu, en sakin semtlerinden biridir. Marinası, parkları, sahili, eski evleri, göz alabildiğine uzanan yeşillik alanları ile İstanbul'un nefes alma alanlarından biridir. Tatil havasına girmek, denizin kokusunu tüm hücrelerinizde hissetmek, uzun uzun yürüyüşler yapmak için ve tabii bir tatlı huzur almak için Kalamış'ı ziyaret edebilirsiniz.
Riva: Tabiat Ana'nın özenerek yarattığı Riva, İstanbul'a 40 kilometre mesafede yer alır. Karadeniz sahilinde yer alır ve konum olarak Şile ile Anadolu Feneri arasındadır. Balıkçı tekneleri, birbirinden güzel plajları, misafirperver köy sakinleri, bahçe içinde şirin evleri ve tertemiz havası ile mıknatıs gibi çeker sizi Riva. Bayram tatilinde İstanbul'dan biraz da olsa uzaklaşmak, doğa ile iç içe olmak ve huzur bulmak istiyorsanız tüm güzelliklerini önünüze sermeye hazır Riva.
Bayram Ziyaretleri: Tatil yapmak, gezmek her ne kadar güzel olsa da, bayram ziyaretlerini de unutmamak gerek. Naftalin kokan, sıcacık ruhu olan, koyu sohbetlerin döndüğü evlerde geçirdiğiniz bayram sabahlarını hatırlamak istiyorsanız aile büyükleriniz tüm sevecenliği ve misafirperverliği ile bekliyor sizleri. :)
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Oralarda kalmayı çok isterim de giderleri kim karşılayacak.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)