Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Konaklama Önerileri
İstanbul'da Otelcilik, Hızla Gelişen Turizmle Büyüyor

İstanbul'da Otelcilik, Hızla Gelişen Turizmle Büyüyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 24 Nisan 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İstanbul'da Otelcilik, Hızla Gelişen Turizmle Büyüyor

Mayıs ayında gerçekleşecek CATHIC'de (Türkiye ve Komşu Bölgeler Otel Yatırımları Konferansı) konuşmacı olarak yer alacak olan turizm sektörünün önde gelen uzmanları, ev sahibi şehir İstanbul'u, otel gelişiminde Londra'ya rakip olarak hızla büyüyen bir destinasyon olarak belirlediler.

Geçen yıl ülkeyi ziyaret eden yaklaşık 25 milyon yabancı turistten dokuz milyondan fazlasını ağırlayan İstanbul, Türkiye'nin en çekici turizm merkezlerinden biri olarak belirlendi.

Bu durum 2011 yılından bu yana, bir dizi konaklama seçeneklerinde olduğu kadar alt yapı, tesisler, havayolu ve demiryolu ağlarında da daha fazla sermaye yatırımını tetikleyerek İstanbul’a gelen turist sayısını %16 artmasına neden oldu. STR Global’e göre; İstanbul otellerinde oda talebi yüzde 8.9 artarken arz sadece yüzde 4.6 arttı.

STR Global Yönetici Direktörü Elizabeth Randall Winkle, gelişmekte olan durumda beş bin odadan fazla bir yatırımın olduğunu belirtti. Winkle, 29-30 Mayıs 2013’de The Marmara Hotel Taksim’de gerçekleşecek olan CATHIC’de turizmin gelişimi konusunda görüş bildirecek önde gelen sektör konuşmacıları arasında yer alıyor.

“Rezerve oda sayılarına mevcut envanter yüzdesi olarak bakarsak, %15 ile İstanbul’un baş aday olduğunu görüyoruz. Londra ise az bir farkla 14’lük bir yüzde ile ikinci sırada yer alıyor. Buna rağmen Londra’nın mevcut oda arzı İstanbul’un 3 katı daha fazla ve yabancı ziyaretçi sayısının ise iki katı”.

CATHIC’in bir diğer konuşmacısı Jones Lang LaSalle Hotels Başkanı Defne Gezen ise İstanbul’un bir turizm başkenti ve etkinlik destinasyonu olmanın yanı sıra önemli bir uluslararası finans merkezi olma yolunda da hızla ilerlediğini belirtti. Bu da İstanbul’un önemli turizm başkentlerinden birisi olmasına ve iş dünyasına da bir yoğunluk getirmesine yol açacak. Yatırımlarla birlikte turizmde gelen sayısını da arttıracak üçüncü bir havalimanının açılacağı planlanıyor.

2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına İstanbul’un adaylığı gibi teşvik edici girişimler de şehrin global yeni bir şehir olma konusundaki çekiciliğini arttırıyor. İstanbul aynı zamanda televizyon dizileri, reklamlar, belgeseller ve sinemalar için de artık gözde bir mekan.

Benzer Yazılar

Assos Kartal Yuvası

Assos Kartal Yuvası

Anonim 
08.11.2010
Aquapark Bulunan Termal Oteller

Aquapark Bulunan Termal Oteller

Seyhan Ahen 
27.01.2023
Aile Havuzu Bulunan Termal Oteller

Aile Havuzu Bulunan Termal Oteller

Seyhan Ahen 
27.01.2023