İstanbul Bağdat Caddesi’nin Alışverişten İbaret Olmadığının 7 Kanıtı, Türkiye

İstanbul Bağdat Caddesi’nin Alışverişten İbaret Olmadığının 7 Kanıtı

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Merve Aygün Engin

İstanbul Bağdat Caddesi’nin Alışverişten İbaret Olmadığının 7 Kanıtı
İstanbul'un en ünlü caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi, kuşkusuz İstanbul'u sevdiren, ona değer katan caddelerinden biri olma özelliğine sahip. Kadıköy'ün incisi olan cadde; genç, yaşlı, çocuklu ailelere, kısacası her yaştan kesime hitap ediyor.

Bağdat Caddesi denilince çoğu kişinin aklına upuzun cadde boyunca sıralanan dünyaca ünlü markaların mağazaları, ışıklı vitrinler, lüks arabalarıyla tur atan sosyetik kişiler gelse de, Kadıköy'ün bu güzel caddesi sadece bu tür klişelerle sınırlı değil. Caddeyi popüler kılan parkları, sahilleri ve her bütçeye uygun olan kafe ve restoranları, hayvan dostu insanları ve daha pek çok şey, burayı İstanbul'un en sevilen caddelerinden biri yapıyor.

Göztepe 60. Yıl Parkı

göztepe parkıAdını, 4. Murat zamanındaki Bağdat Seferi'nden alan caddenin en güzel parklarından biri kesinlikle Göztepe Parkı. Bağdat Caddesi'nin ortasında adeta doğanın bir mucizesi olan bu parkta havuz, gölet ve gül bahçeleri yer alıyor. Caddede yürüyüş sonrası dinlenebileceğiniz, ağaçlar ve kuş sesleri eşliğinde kitap okuyabileceğiniz bu parkta adeta zamanın durduğunu hissedeceksiniz.

Caddebostan Sahili

sahil şeridiKadıköy'ün en güzel sahillerinden biri olan Caddebostan Sahili, Bağdat Caddesi'nin en sevilen yerlerinden. Burası upuzun sahil boyunca çimlerde piknik yapan, sahil boyunca yürüyüş yapıp, bisiklete binen ya da sadece çarşaf gibi boylu boyunca uzanan masmavi denizi izleyen onlarca insana kucak açıyor. Özellikle gün batımıyla herkesi büyüleyen Caddebostan Sahili, akşam serinliğinde, yıldızların altında da bir başka güzel oluyor.

Özgürlük Parkı

özgürlük parkıSelamiçeşme'de yer alan ve İstanbul'un en sevilen parklarından biri olan Özgürlük Parkı, tren yolunun hemen yanı başında yer alıyor. Kadıköy'ün akciğeri; yemyeşil ağaçlar ve bitkilere, birbirinden güzel çiçeklere sahip olan parkta pek çok aktivite de yapmak mümkün. Burada basketbol ve futbol sahası, tenis kortu, buz pateni pisti, amfitiyatro, bisiklet ve yürüyüş parkurları gibi pek çok alan yer alıyor. Ayrıca Kadıköy Belediyesi tarafından özellikle yaz mevsiminde parkta konser ve tiyatro gösterileri de dahil pek çok etkinlik düzenleniyor.

Bağdat Caddesi Köşkleri

ragıp paşa köşküSon yıllarda kentsel dönüşüm yaşanan ve adeta bir inşaat alanını andıran caddede bu değişimden nasibini almayan, yıllara meydan okuyan yapılar da var; tarihi köşkler. Evet, yanlış duymadınız. Bağdat Caddesi'nde geçen yıllara inat hala ayakta kalan, mimarileriyle göz dolduran köşkler yer alıyor. Cadde eskiden yazlık bir bölge olarak kullanıldığı için, zamanında burada pek çok köşk yapılmış. Günümüzde bu köşklerin çoğu iş yeri ya da restoran olarak hizmet verse de, bazılarının içinde hala eski günleri yad eden güzel Kadıköylüler yaşıyor.

Geniş Kaldırımlarda Yürüyüş İmkanı

kaldırımYaklaşık 7 km boyunca uzanan bir cadde olan Bağdat Caddesi, geniş kaldırımları sayesinde etraf ne kadar kalabalık olsa da birbirine çarpmadan, kibar ve saygılı insanlarla bir arada yürüyebileceğiniz nadide yerlerden. Geniş kaldırımlarda rahat rahat yürürken, şehrin kaosu ve stresi sanki buraya hiç uğramamış gibi hissedeceksiniz. Ağaçlarla kaplı yolda sakinliğin tadına varacaksınız.

Bağdat Caddesi Mekanları

cadde mekanBağdat Caddesi'nde her bütçeye hitap eden irili ufaklı pek çok mekan yer alıyor. Kafe, restoran, esnaf lokantası, bar, meyhane... Saymakla bitmeyen bir mekan zenginliği var bu caddede. İster lüks bir mekanda akşam yemeği yiyin, ister büfeden hamburger söyleyin ya da sadece bir yorgunluk kahvesi için, her damak zevkine uygun pek çok mekan burada sizi bekliyor.

Fenerbahçe Parkı

fenerbahçe parkıÖzellikle bahar aylarında açan erguvanlarıyla ünlü olan ve bu dönemde pembeye boyanan park, Kalamış tarafında yer alıyor. Burada bulunan ve bir asırdan daha yaşlı olan sakız ağacı ise Fenerbahçe Parkı'nın en güzel ağaçlarından biri. Burası bir de tarihi bir öneme sahip. Fenerbahçe Parkı, Doğu Roma İmparatoru Jüstinyen'in eşi Theodora'ya ait bir sarayın kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Parkta ayrıca Belgin Doruk, Ayhan Işık ve Sadri Alışık'ın heykelleriyle oluşturulan ‘'Küçük Hanımefendi'' filminin setinin canlandırılması da yer alıyor.

Pek çok parka, ağaçlı yollara, sahil şeridindeki çimenlerde denizi izleyebiceğiniz alanlara sahip olan Bağdat Caddesi, sadece alışveriş yapmak için değil, spor ve yürüyüş yapmak ya da sahilde arkadaşlarıyla sohbet etmek isteyen her yaştan insanı bir araya getiriyor. Piknik yapmak isteyenleri cezbeden cadde, mekanlarıyla da ilgi odağı olmaya, ona yakıştırılan sosyetik kimliğinden sıyrılmaya devam ediyor. Yolu bir gün Kadıköy tarafına düşen herkes, Bağdat Caddesi'ni bir de bu doğal güzellikleriyle ele almalı. Çünkü bu cadde güzel sözleri, her mevsim ziyaret edilmeyi hak ediyor. Ne dersiniz?

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)