İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Habibe Tokgöz

İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali
Edirne-Yunanistan sınırında küçük bir yerleşim alanı olan İpsala, ülkemizde çeltik (pirinç) üretimiyle önemli bir yere sahip.
Nüfusun neredeyse %90'ının çeltik üretimi yapması, bu geçim kaynağının güzel bir festivalle birleşmesini sağlamıştır. Her yıl Eylül ayında düzenlenen İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali bu yıl 14. etkinliğini gerçekleştirdi. Esasında bakarsanız, İpsala'da gezdiğiniz çok fazla insan göremezsiniz. Fakat İpsala Uçurtma Şenliği'ndeki ve İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali'ndeki kalabalık oldukça şaşırtır.
Festivalde ilk olarak İpsala Meslek Yüksekokulu'nun önünde toplanılır ve bando takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na yürünür. Meydandaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu gerçekleştirilir ve hemen ardından İstiklal Marşı ile festival başlanır. Stantlar açılır, halk doyasıya alışveriş yapar, ünlü sanatçıların konserleriyle festival geceleri renklenir. Bu sayede hem pirinç üretimine dikkat çekilir ve pirincin ulusal ve uluslararası tanıtımının yapılması sağlanır.
Geleneksel hale gelen İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali görebileceğiniz en keyifli yerel etkinliklerden biri.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)