İncekaya Kanyonu Seyir Terasına 9 Ayda 100 Bin Ziyaretçi, İlginç Bilgiler

İncekaya Kanyonu Seyir Terasına 9 Ayda 100 Bin Ziyaretçi

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

İlginç Bilgiler Editor

İncekaya Kanyonu Seyir Terasına 9 Ayda 100 Bin Ziyaretçi

Safranbolu ilçesindeki İncekaya Kanyonu üzerine yapılan 11 metre uzunluğundaki cam terası 9 ayda yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etti.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan tarihi evleriyle ünlü Safranbolu'da 1 yıl önce 80 metre derinliğindeki İncekaya Kanyonu üzerine yapılan, tek benzeri ABD'nin Arizona eyaletinde olan, 75 ton yüke dayanıklı cam teras yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, yerli imkanlar kullanılarak kısa sürede yaptıkları terasın ülkenin prestij projelerinden olduğunu, tek benzerinin ABD'nin Arizona eyaletinde bulunduğunu söyledi.

Açıldığı günden itibaren terasın ziyaretçi akınına uğradığını anlatan Küçük,

"İlçemiz tarihi yapıları ve onları korumadaki başarısıyla ün yapmış. Safranbolu, sadece bu yönüyle biliniyor ancak eşi benzeri olmayan doğal güzelliklere sahip. Ülkemizin 4. büyük mağarası bu ilçemizde ve turizme açık. Kanyonları ile göz kamaştırıyor. Bu kanyonlardan birisi da İncekaya Kanyonu. Bu kanyonumuzda tarihi İncekaya Su Kemerimiz bulunuyor. Şimdi camdan yapılan terasımız buna eklendi. Kanyon içine mağara kafeler yapılacak. Bu alan bir turizm merkezi haline geldi. Tarihi dokunun yanında doğal güzelliklerimizi de turizme kazandırmamızın meyvelerini topluyoruz." dedi.

Küçük, bu yıl ocak-eylül döneminde kanyona gelen yaklaşık 100 bin ziyaretçinin cam terasa basmanın verdiği adrenalini doyasıya yaşadıklarını, bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çektiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)