Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
İlham Veren Yeşil Gezginler

İlham Veren Yeşil Gezginler

Paylaş
Yeşim Özbirinci  
Eklenme: 08 Ocak 2022
 • Son Güncellenme: 30 Mayıs 2023
İlham Veren Yeşil Gezginler

Birçoğumuz seyahatlerimizde gezegenimize olumsuz bir etki bırakmakdığımızdan emin olmak isteriz. Bu nedenle okurların daha etik bir macera yaşamalarına yardımcı olmaktan heyecan duyan ve seyahatlerinde tercihlerini zararsız olandan yana kullanan yeşil gezginleri bu yazıda bir araya getirdim. Bu gezginleri takip ederek dünyadaki doğa dostu otel ve pansiyonlardan karbon ayak izini en aza indirmeye kadar çeşitli ipuçlarından haberdar olabilirsiniz.

Ekolojik seyahat nedir?

İlham Veren Yeşil Gezginler

Önce ekolojik seyahat nedir kısaca bahsedelim. Kişinin çevresel ve sosyal etkisini en aza indirerek etik ve ekolojik hassasiyet ile seyahat etmesidir. Ekolojik seyahat sadece karbon ayak izimizi azaltmak değil, aynı zamanda bir destinasyonun kültürünü ve sakinlerini güçlendirmek, yararlanmak ve yardımcı olmak anlamına da gelir. eeğer daha önce okumadıysanız daha önceden bu konuyla ilgili hazırladığım Yeni Başlayanlar için Doğa Dostu Tatil Planlama Rehberi ile Gezginler için Sıfır Atık Seyahat Ürünleri yazılarımı okuyabilirsiniz. Ardından yeşil bir gezgin olma yolundaki çabalarını ekolojik bir seyahat planlayarak taçlandırabilir, kısa mesafeli bir plan ile kendini ve çevrenizdekilere neler yapabileceğinizi gösterebilirsiniz. Hadi şimdi gelin beraber yeşil gezginleri tanıyalım!

Girl About The Globe

İlham Veren Yeşil Gezginler

Lisa, yalnız yola çıkan kadın gezginler ve ekolojik seyahat konularına odaklanıyor. Ziyaret ettiği 129 ülkenin 97'sini tek başına gezmiş. Kadınların seyahatlerini planlamalarına yardım etmek ve yoldayken iyi seçimler yapmaları için onları güçlendirmek istiyor.

IG hesabı: @girlabouttheglobe

Joy Sheehan

İlham Veren Yeşil Gezginler

Joy, kadınların dışarıya çıkmaları, güvenli ve kendinden emin bir şekilde seyahat etmeleri için motive edici içerikler paylaşıyor. Ayrıca favori doğa dostu ürünleri ve seyahat destinasyonlarını hakkında da içerikler paylaşıyor.

IG hesabı: @ajauntwithjoy

Gürkan Genç

İlham Veren Yeşil Gezginler

Ülkemizden ekolojik hassasiyetler ile ön plana çıkmış bir gezgin tanımıyorum ama ben bu kategoriye, bisikleti ile dünyayı gezen Gürkan Genç'i eklemek istedim. Birçoğumuz için bisiklet ile farklı bir şehre gitmek bile çok zor gözükürken kendisi kıtaları aşıyor. Biliyorsunuz bisiklet de en temiz ulaşım aracı. Ekolojik seçim yapmak isteyenlere harika bir ilham kaynağı olacağını düşünüyorum.

IG hesabı: @gurkangencc

Colby Brokvist

İlham Veren Yeşil Gezginler

Bu blog, açık havada olabildiğinde fazla zaman geçirmek, yaban hayatı ile takılmak ve nesli tükenmekte olan türler hakkında bilgi edinmek isteyen doğa bilincine sahip gezginler için harika içerikler üretiyor.

IG hesabı: @colbyoutdoors

Green Pearls Unique Places

İlham Veren Yeşil Gezginler

Tüm dünyadaki ekolojik otelleri, bunlarla ilgili gelişmeleri ve hizmetleri paylaşıyor. Ayrıca iklim koruma küresel etki projelerine de odaklanıyor. Blogunda, en iyi yavaş seyahat destinasyonlarını ve doğa dostu yaşam tarzı ürünlerini bulabilirsiniz.

IG hesabı: @greenpearls

Sustainable Family Travel

İlham Veren Yeşil Gezginler

Çocuklar ile sürdürülebilir seyahat konusunda uzmanlaşmış olan Small Footprints Big Adventures, çocuk dostu seyahat konusundaki ipuçlarını paylaşıyor. Doğa dostu seyahat davranışlarını çocuklarına aktarmak istiyorlar.

IG hesabı: @smallfootprintsbigadventures

SmarterTravel.com

İlham Veren Yeşil Gezginler

Sürdürülebilir seyahat ekipmanları ve malzemeleri üzerine odaklanan SmarterTravel, aynı zamanda doğa dostu seyahat etmediğimizde neler olduğuna dair hikâyeler ve haberler de paylaşıyor. Aşırı turizm nedeniyle kapanan plajlar ve araç paylaşımlarının kirliliği azaltmak yerine kirliliğe katkıda bulunup bulunmadığı gibi konular üzerine tartışmaları ele alıyor.

IG hesabı: @smartertravel

The Green Pick

İlham Veren Yeşil Gezginler

Ekolojik seyahat destinasyonlarını keşfetmek, bir destinasyondaki en sürdürülebilir restoranlar ile ilgili araştırmalar yapmak veya uçarken karbon ayak izini en aza indirmenin yollarını bulmak gibi konularda paylaşımlar yapıyor.

IG hesabı: @greenpickers

Charlie Marchant

İlham Veren Yeşil Gezginler

Bilinçli ve sorumlu bir şekilde seyahat etmeye önem veren Charlie ve Luke, seyahatlerinin doğaya, yerel topluluklara ve yaban hayatına etkisinin farkındalar. İnsanların daha sorumlu bir şekilde seyahat etmelerine yardımcı olmak için de bu blogu tutuyorlar.

IG hesabı: @charlieontravel

Green Global Travel

İlham Veren Yeşil Gezginler

Dünyanın doğasını, yaban hayatını, tarihini ve yerli kültürlerini keşfetmeyi seven çift, olumlu bir etki yaratan dönüştürücü seyahat deneyimlerini paylaşıyorlar. İnsanların, ekoturizmi kucaklamaları, yaban hayatı ve yerel kültürü korumayı benimsemeleri için ilham olmaya çalışıyorlar.

IG hesabı: @green_global_travel

Çevre kirlilik nedeniyle plajlar kapatılıyor, kültürler ayaklar altına alınıyor ve enflasyon nedenli fiyatlar aşırı artıyor. Bunların etkileri artık seyahat ve turizmin üzerinde giderek daha fazla hissediliyor. Gezginler olarak, çok geçmeden turizm üzerindeki bu etkiyi iyileştirme fırsatına sahibiz. Sürdürülebilirlik çabalarında mükemmel olmayanları eleştirmek yerine, fark yaratan yerleri tanımalıyız. Seyahat yoluyla olumlu etki yaratmak için dünya çapında gerçekleşen pek çok harika girişim var. Bununla birlikte ekoloji teriminin aşırı kullanıldığını da unutmayın. Bazı yerlerde, sözde eko-faaliyetlere yer açmak için devasa orman alanları kesiliyor. Eko'nun her zaman doğa dostu olmadığını hatırlatalım. Yani yeşil göz boyayan işletmelere karşı uyanık olun.

Yorumlar

Aku89 Terzi 
12.01.2022
Seni yasamak