İlginç Sonuçlarıyla Yurdumuz Gezginlerinin Tatil Tercihleri, Türkiye

İlginç Sonuçlarıyla Yurdumuz Gezginlerinin Tatil Tercihleri

5 Yorum

İlginç Bilgiler Diley Kuru

İlginç Sonuçlarıyla Yurdumuz Gezginlerinin Tatil Tercihleri
Geçenlerde Neredekal.com Instagram sayfasında bir anket gerçekleştirdik. Yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı ankette, biz gezmeyi sevenlerin tatil tercihlerini mercek altına almış olduk. Sizlerle uzun yıllardır içinde bulunduğumuz iletişimden dolayı cevapları az-çok tahmin edebiliyorduk ancak 1-2 sonuç bizi bir hayli şaşırttı açıkçası. Anketimize katılamayanlar ise üzülmesin, biz Instagram'da bu tarz anketleri sürekli yayınlıyoruz, takipte kalın deriz. Şimdi de sizlerle bu bahsettiğimiz anketimizin sonuçlarını paylaşmak istedik. Sizi en çok şaşırtan sonucu ve anketle ilgili genel düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak belirtebilirsiniz.

1 – Önce Arkadaş vs. Aile Tatilini Karşı Karşıya Getirdik

aile ve arkadaş tatiliArkadaş tatilinin aile tatiline göre daha özgür ve eğlenceli olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak aile ile yapılan tatillerin tadı da bir başka oluyor. 29.768 kişinin cevap verdiği bu soruda, katılımcıların %65'ine göre arkadaş tatili daha bir cazip. Aile ile tatili tercih edenlerin oranı ise %35. Bu arada şunu da eklemeden geçmeyelim; tek başına tatil daha güzel şeklinde bizlere mesaj atanların sayısı da bir hayli fazla.

2 – Sonra Yaz Tatili mi Yoksa Kış Tatili mi Diye Sorduk

yaz ve kışArtık tarafların belli olması gerekiyordu. Bu noktada cevap tam da beklediğimiz gibi oldu ve 29.906 kişinin cevap verdiği bu soruya, katılımcıların %75'i yaz tatili diyerek bizleri hiç şaşırtmadı. Kış tatilini tercih edenlerin oranı ise %25'te kaldı. Biz her ikisine karşı ciddi düşünüyoruz, o ayrı. :)

3 – Doğa mı Deniz mi Diye Sorunca Ortalık Biraz Karıştı

doğa ve denizValla arkadaşlar burada çarşı biraz karıştı açıkçası. 25.598 kişi bu soruya cevap vermiş ancak bize göre cevap veremeyenlerin sayısı da bir hayli fazladır diye düşünüyoruz. Katılımcılara sorduk; doğa-huzur mu, deniz-kum mu? Bizi en çok şaşırtan sonuçlardan biri oldu bu soru. Zira tam olarak her ikisi de %50 oranıyla sonuçlandı. Gördük ki burada takipçilerimiz ikiye bölündü. Ne yardan vazgeçildi, ne serden anlayacağınız…

4 – Daha Sonra Akdeniz'le Ege'yi Yarıştırdık

ege ve akdenizYıllardır bitmek bilmeyen menemen soğanlı mı olur soğansız mı tartışmasının bir benzeri olarak Akdeniz ve Ege de sürekli olarak karşı karşıya getirilir. Madem tatilci tercihlerini belirliyoruz, o zaman bu soru olmazsa olmaz dedik ve katılımcılara sorduk. Ha bu arada, hepsi bizim bebeklerimiz, bize siz tercih yapın deseniz biz yapamayız. :/ Ancak Ege'nin açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Zira 24.730 kişinin %74'ü bu soruya Ege yanıtını vererek tartışmaya son noktayı koymuşlar. Akdeniz diyenlerin oranı ise %26.

5 – Beş Yıldızlı Oteller, Butik ve Pansiyonlara Karşı; Siz Hepiniz Ben Tek!

beş yıldızlı otellerİşte bizi şaşırtan sonuçlardan biri daha. Açıkçası bu soruya karşı herkesin çok farklı tahminleri vardı ve herkes aynı oranda şaşkınlığa uğradı. Bu da yıllardır tartışması süren konulardan biriydi. Ancak görüyoruz ki son zamanlarda butik otel ve pansiyonların yakaladığı ivme anketimizde de kendini göstermiş, 23.902 kişinin cevap verdiği bu soruda da katılımcılar ikiye bölünmüş ve yine %50-%50 bir sonuç ortaya çıkmış.

6 – Biz Cevabını Biliyorduk da Yine de Sorduk; Deniz mi, Havuz mu?

deniz ve havuzBazen insan cevabını bildiği sorular sormaktan hoşlanır ya, bizim ki de o hesap oldu sanki biraz. Yanılabilirdik elbette ama yanılmadık. Gördük ki 23.363 kişinin yanıtladığı bu soruda katılımcıların %76'sı deniz cevabını vermiş, havuz ise %24'te kalmış.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Aslında tüm sorularda arada kalıyor insan. Arkadaşla tatil güzel ama evliyseniz aile tatilinden başka seçenek insanın aklına bile gelmiyor. Akdenizli biri olarak insan Akdeniz'i tercih ederdim ve sonuca üzüldüm biraz. Ama bu satırları Ege'de tatil yaparken yazdığımı göz önüne alırsak ben de Ege'yi tercih ediyorum belli ki. Deniz ve kumundan bıktığım için doğada havuzlu bir tatil daha güzel olur diye düşünüyorum. Kış tatili mi? Soğuk havada ne tatili abi ya. 5 yıldızlı her şey dahil otellerden gına gelmedi mi size de? Çok olan lezzetsiz oluyor hem. Kolaya kaçıyorlar çünkü. Oda + kahvaltı en kralı. Maliyet biraz artıyor ama hiç olmazsa lezzetli yerlerde yemek yeniyor.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Anket sonuçlarınızı zevkle okudum. Ben de yaz tatilini kış tatiline tercih edenlerdenim. Ancak bir farkla; Batı Akdeniz-Akdeniz'i Ege'ye tercih ediyorum -ki Ayvalık'ta doğdum ve büyüdüm-. Doğa ve deniz arasındaki %50'lik tercihe ben de katılıyorum ancak havuz-deniz kıyaslamasında kesinlikle deniz. Sadece ne butik otel ne de 5 yıldızlısı. Tatile gittiğimde temiz, sakin ve güzel bir kahvaltı veren herhangi bir pansiyon, motel bile olabilir. "Tatil, yattığın yerde bütün gününü geçirmek değildir" diyenlerdenim. Aile ya da arkadaş, ne olursa olsun kalabalık olmamak şartıyla aynı derecede eğlenirim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Benim tercihim doğa ve denizdir. Lüks otellerden ziyade butik oteller ve pansiyonlardır. Doğal ortamlar tatil için farklı deneyimler, çevreyi keşfetme açısından harika bir dinlence olur.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Kış tatili bu ülkenin profili göz önünde bulundurulduğunda yüksek bile çıkmış. Bu ülkede kaç kişi karlı oksijenin fazla olduğu dağlarda bir kayak tatili ister ki? Belki yüksek çıkmasının sebebi insanların kışın yine yazın yaşandığı (tropik veya güney yarımküre) ülkelere gidip tatil yapma mantığıdır. Akdeniz'i de aslında ikiye ayırmak lazım, kitle turizminin yapıldığı Alanya'dan Kemer'e kadar olan bölüm ve Kemer'in batısında kalan Çırala'dan Patara'ya kadar uzanan bölüm, taban tabana zıt bölgeler. Eğer Akdeniz de bu şekilde 2 ye ayrılırsa eminim Çıralı ve batısı açık ara öne çıkar.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Evli ve çocuklu biri olarak tabiki arkadaşlar ile çıkılan tatil. Aileyle çıkılan tatil, tatilden ziyade işten bile daha yorucu ve bunaltıcı bir aktivite bence. Yalnız çıkılan tatil bile yeğdir aile tatiline.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)