Neredekal.com

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 16 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Ilgaz Dağı Milli Parkı
Kış tatillerinin vazgeçilmez adresi Ilgaz, kayak yapmaya elverişli dağlarını çevreleyen milli parkıyla tatil severlerin bir numaralı adreslerinden olmaya devam ediyor. Doğal güzelliğiyle ve bol oksijeni ile büyüleyen 1.088 hektarlık alan, 02 Haziran 1976 yılında milli park ilan edilmiş ve günümüzdeki adıyla Ilgaz Dağı Milli Park’ı olmuştur. Daha o zamanlardan kış turizminin önemli rotalarından biri halini alan ve günümüze kadar bu özelliğini sürdürmeyi başaran Milli Park, 1800 metrelik rakımda çam ormanlarıyla çevrili olması nedeniyle de ziyaretçi popülaritesini devam ettiriyor. Kastamonu doğasına aşık olacağınız, Keşif Rehberi'nde bulunan Kastamonu Doğal Güzellikleri Kanyonlar adlı yazımızı okuyabilir, aktivite dolu bir kış tatili için tercih edilebilecek en iyi rotalardan biri olan Ilgaz Milli Parkı hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Ilgaz Dağı Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz özellikle kayaçlar bakımından bilimsel çalışmaların da yürütüldüğü, ilgi çekici özelliklere sahip. Bunun nedeni arazi yapısının serpantinler, şistler ve volkanik kayaçlardan meydana gelmesi diyebiliriz. Dağ oluşumlarına da etki eden bu kayaç türleri, zamanla günümüzdeki kartpostal niteliğindeki manzaraların oluşmasını sağlamış. Aynı zamanda göknar, karaçam, sarıçam ve ardıç gibi ağaç türlerinin süslediği manzaralar tam anlamıyla görülmeye değer.

Zengin bitki örtüsüne sahip parkta bahar aylarında yeşilin tüm tonlarını görebilirsiniz. Fazlasıyla flora ve fauna çeşitliliğine sahip bölgede yaban hayatı da oldukça hareketli. Geyik, ayı, kurt tilki gibi hayvanlar aktif olarak doğa içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar fakat merak etmeyin; turistik amaçlar için ayrılan milli park bölümünde herhangi bir tehdit bulunmuyor. Kış aylarında bölge adeta farklı bir güzelliğe bürünüyor ve kayak, kar sporları gibi farklı aktivitelere elverişli bir alan haline geliyor. Dört mevsim ziyarete elverişli bir iklime sahip olması nedeniyle her mevsim değişen sayısız doğal güzelliğiyle Ilgaz Dağı Milli Parkı keşfedilmek için ziyaretçilerini bekliyor.

Ilgaz Dağı Milli Parkında Ne Yapılır?

Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi milli park ziyaretçilerine farklı aktivite imkanları tanıyor. Bu aktivitelere ek olarak Kayak tesisleri bakımından da oldukça zengin. Ilgaz Dağı Milli park çevresinde Kayak otelleri, misafirhane, sosyal tesisler, çay bahçeleri, kafeler, teleferik, otopark alanı ve kamp-piknik alanları yer alıyor. Yapılacak aktiviteleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Kayak Sporu

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Kış mevsiminin vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan kayak, Ilgaz Dağı Milli Parkı en özel kılan aktivite dersek yanılmış olmayız. Kar kalitesi ve pistlerin herkese hitap etmesi bakımından aktivite sürecinde oldukça keyif alabilirsiniz. Milli parkta giriş, orta ve ileri seviye olmak kaydıyla 3 adet pist bulunuyor. Bu pistlerde çeşitlilik bakımından kayabileceğiniz bazı alternatif rotalar da mevcut. Aynı zamanda bazı otellerin kendisine özel alıştırma pistleri de yer alıyor. 200 ila 1400 metre arasında değişiklik gösteren pistler hem profesyonel hem de hobi amaçlı kayak kullanımlarına uygun. Eğer kendinize ait malzemeleriniz yoksa tesislerden de kiralanabildiğini ekleyelim.
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 değerlendirme)
Akmescit, Merkez, Kastamonu
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Kamp Yapmak

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Bir diğer vazgeçilmez doğa aktivitesi olan kamp yapmak, Ilgaz Dağı Milli Parkta oldukça güzel bir deneyim yaşamanıza olanak sağlayabilir. Fakat oldukça aktif bir doğa yaşamına sahip bölgede çadırınızı orman içerisine kurmanız, güvenlik önlemleri yüzünden yasak durumda. Tesislere yakın yerlerde kamp yapmaya elverişli alanlar bulunuyor. Özellikle tuvaletlere yakın yerler tercih ederseniz sorunsuz bir şekilde kamp yapma keyfi sürebilirsiniz. Hem güvenli hem de pratik olması açısından alınan tedbirlere uyulduğunda, Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda kış kampının tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Balık Tutmak

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Sportif olta balıkçılığı yapmak isterseniz 15 Haziran – 15 Eylül tarihlerinde milli parktan yararlanabilirsiniz. Tesislerin sakinliği sayesinde balıkçılık aktivitesinin tüm huzurunu yaşama imkanı sunan Ilgaz Dağı Milli parkı, çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en yaygın olanıysa alabalık. Öyle ki şansınız yaver giderse Karasu Deresi yakınlarında alabalıklara fazlasıyla denk gelebilirsiniz. Buna ek olarak balık tutma alanlarına yakın mesafede yer alan üretim tesislerinde balık satışı da yapılmakta. Kamp gecenizde ne yiyeceğinize karar veremezseniz, alabalıkların oldukça lezzetli olduklarını söyleyebiliriz.

Doğa Yürüyüşü

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı çevresini süsleyen birbirinden harika doğa manzaraları her açıdan görülmeye değer nitelikte. Park alanını çevreleyen 13km uzunluğundaki yürüyüş parkurlarıysa bu aktiviteyi en verimli şekilde yapabilmenize imkan tanıyor. Mis gibi doğa kokuları ve tertemiz hava eşliğinde milli parkta yürümek adeta dinlendirici bir özelliğe sahip. Yol üzerinde yararlanabileceğiniz çeşitli tesislerde mola verebilir, birbirinden güzel doğa manzaralarının tadını Ilgaz Dağı Milli Parkında çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda koşu yapmak isterseniz park içerisinde koşu pistleri de yer alıyor.
Otel
Butik Otel
Neredekal Değerlendirme4.3/5 Mükemmel
(13 değerlendirme)
Akmescit, Merkez, Kastamonu
Otelz.com
Oda-Kahvaltı
1.000 TL

Fotoğraf Çekmek

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Milli parkta birbirinden güzel doğa manzaralarına rastlayacağınızdan yazımız boyunca bahsettik fakat yine de fotoğraf konusunda ayrı bir parantez açmak gerek. Öyle ki milli park, özellikle altın saatlerde cennetten bir parçayı anımsatan manzaralara bürünüyor. Her bir anı görülmeye değer bu doğa olaylarının fotoğrafçıların ilgisini çekeceğine inanıyoruz. İster profesyonel ister amatör olun eğer fotoğraf çekmeye merakınız varsa Ilgaz Dağı Milli Parkı, özellikle kış aylarında Kayak mevsimi iken,, doğa fotoğrafçılığı için en doğru rotalardan biri olma değerine sahip. Ayrıca park içerisinde farklı seyir kulelerinin de yer alması, doğru açıları yakalamanıza yardımcı oluyor.

Piknik Yapmak

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Park genelinde piknik yapabileceğiniz çeşitli alanlar da mevcut. Eğer hafta sonu Ilgaz Dağı Milli Parkını ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bu alanların hızlı şekilde dolduğunu belirtelim. Erkenden gidip piknik alanlarında yerinizi almakta fayda var.

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda Nerede Kalınır?

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Kastamonu’nun Ilgaz ilçesi oldukça geniş bir konaklama imkanı sunuyor. Dağ otelleri, Kayak merkezlerine yakın oteller veya Ilgaz çevresinde bulunan Konaklarda kalabilir, ailenizle veya sevdiklerinizle güzel bir KIş tatili geçirebilirsiniz. Kastamonu’da yer alan birbirinden güzel konakları listelediğimiz Kastamonu Konakları yazımıza göz atabilir, tercihiniz Kayak merkezine yakın otellerden biri olacaksa aşağıdaki oteli tavsiye ederiz.
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(3 değerlendirme)
Akmescit, Merkez, Kastamonu
Otelz.com
%6 Tasarruf
Sadece Konaklama
750 TL
Giriş
09.04.23
Çıkış
10.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0