İki Gezgin, İki Motosiklet, 100 Gün, 1 Kıta: Hello Afrika, İlginç Bilgiler

İki Gezgin, İki Motosiklet, 100 Gün, 1 Kıta: Hello Afrika

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Editor

İki Gezgin, İki Motosiklet, 100 Gün, 1 Kıta: Hello Afrika

İstanbul'dan Cape Town'a uzanan, 100 gün sürecek olan 15.000 kilometrelik yolculuk Hello Afrika 24 Haziran'da başladı.

“Hello Afrika” iki motosikletli maceraperestin İstanbul’dan başlayarak, Afrika kıtasını boydan boya geçip Cape Town’da sonlanacak olan yolculuk projesi.

Serkan Söğüt kendi işine 100 gün ara verdi, Murat Cengiz yıllardır çalıştığı bankadan ücretsiz izin aldı. Onlar hayallerinin peşinden 100 günlük bir yolculuğa çıkmak için yanlarına sadece motosikletlerini aldı.

100 günde 15.000 kilometre yol yapacak olan bu iki maceraperest, kendileri gibi maceraperestlere ve keşfetmeyi sevenlere yol göstermeyi, ilham olmayı hedefliyor. “Hedefimiz bizi takip edenlere, motosiklet sevgisini ve ruhunu aşılamak, bilmedikleri yerleri korkulur olmaktan çıkarmak.” diyorlar.

24 Haziran 2012’de başlayan yolculuğun tam bitiş tarihi henüz belli değil. Zira her gün farklı bir sürprizle karşılaşıp zaman planlarında sarkmalar yaşayabiliyorlar.

Rüzgarın İzinde Afrika

“Hello Afrika” aynı zamanda bir sosyal medya belgeseli. Gün gün yaşadıklarını Facebook ve Twitter sayfalarından yayınlayan gezginler, haftada ortalama 35.000 ila 40.000 kişiye paylaşımlarını ulaştırıyorlar.

İki maceraperest yolculuk hikayelerini, çektikleri fotoğraf ve videoları ruzgarinizinde.com üzerinden internet ortamında yayınlıyorlar. Yol boyunca Facebook ve Twitter üzerinde bulunan “Rüzgarın İzinde” sayfalarından da seyahatin kısa notları, bulunulan yer, fotoğraflar ve önemli olaylar gibi özet bilgileri sürekli paylaşıyorlar.

Sadece gezmek değil, gezdikleri yerleri, gördüklerini de mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak isteyen gezginlerden Serkan Söğüt felsefelerini şöyle açıklıyor: “Gezmek demek farklı kültürleri tanımak demek. İlginç coğrafyaları keşfetmek, dünyada ne kadar farklı yaşam şekilleri olduğunu görmek, yeni kültürlerle tanışmak demek. Kısacası gezmek demek dünyayı tanımak demek. Hello Afrika projesini mümkün olduğunca çok kişi ile paylaşarak, takipçilerimizde dünyanın farklı coğrafyalarına yönelik merakını uyandırmayı amaçlıyoruz.”

Rüzgarın İzinde Afrika

Serkan Söğüt ve Murat Cengiz yol boyunca Afrika’nın doğu ve güneyini kapsayan toplam 11 ülkeden geçmeyi planlıyorlar: Mısır, Sudan, Etiyopya, Kenya, Uganda, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Madagaskar, Lesotho, Güney Afrika.

Facebook Rüzgarın İzinde: http://facebook.com/ruzgarinizinde

Twitter Rüzgarın İzinde: http://twitter.com/ruzgarinizinde

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)