Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Türkiye

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Yorum Yok

Gezi Rehberi Sinan Sofuoğlu

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam Parkı
Bir hafta sonu adeta masal diyarlarından fırlamış, üstelik İstanbul'a da yakın olan bir yere kaçmak ister misiniz? Eğer bu fikir kulağınıza hoş geliyorsa Kocaeli'nde yer alan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, ailenizle keyifli vakitler geçirip doğa içerisinde huzur bulabileceğiniz harika bir yer.

Gelişmiş yapısıyla ve sunduğu aktivite imkanlarıyla Ormanya, ülkemizdeki dolu dolu gezebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Özellikle çocuklar için biçilmiş kaftan. Hobbit evlerinin etrafındaki taşlık yollarda yürümek, ferah çimenlik alanlarda doyasıya koşturmak ve yaşam parkının eğlenceli yerlerini gezmek oldukça keyifli. Aynı zamanda sunduğu doğa okulu hizmetleriyle çocuklar için eğitici bir öneme de sahip. Çevre bilincinin aşılanması bakımından Ormanya'nın fazlasıyla yararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Ormanya hobbit evleri ile ünlü olsa da burada yapılacak pek çok şey var. Sadece çocuklara hitap etmemesi doğada vakit geçirmek isteyen yetişkinler için de çekici geliyor. Dilerseniz gelin Ormanya hakkında bilmeniz gerekenlere bu yazımızda yakından bir bakalım.

Ormanya Yaşam Parkı Nasıl Bir Yer?

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam ParkıHobbit Köyü Sapanca olarak da bilinen Ormanya, Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde yer alıyor. Eğer gitmişken Kartepe'nin birbirinden güzel doğa harikası yerlerini de gezmek isterseniz, Kartepe Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler sayfamız dikkatinizi çekebilir.

10 yılı aşan araştırma ve planlama sürecinin sonunda, 2014 senesinde ortaya çıkan Ormanya Yaşam Parkı, açıldığı ilk günden beri herkesin ilgisini çekmekte. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda gerçekleştirilen Ormanya projesi, aynı zamanda 2 bin dönümlük arazisiyle dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ise birinci en büyük doğal yaşam parkı olma özelliğine sahip. Bitki ve hayvanların doğal koşullara en yakın şekilde hayatlarını sürdürmesine de olanak sunan Ormanya, ek olarak ziyaretçilerini eğlendiren ve iyi vakit geçirmelerini sağlayan özelliklere sahip. Bunu en çok sunduğu aktivite imkanlarıyla, kamp ve piknik olanaklarıyla ve yemyeşil doğasıyla başarıyor diyebiliriz. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulunca Ormanya'nın, ülkemizin en önemli doğa turizmi rotası olduğunu söylersek pek de yanılmış olmayız.

Ormanya en çok hobbit evleriyle ünlü demiştik. Hobbit nedir diye soracak olanlar için şöyle özetleyebiliriz; ünlü İngiliz yazar J.R.R. Tolkien'in hepimizin aşina olduğu başyapıtı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde geçen bir ırk aslında hobbitler. Boyları normal insan boylarından küçük olduğu için eserin geçtiği Orta Dünya evreninde de hobbit evlerinde yaşıyorlar. Yaşamlarını genellikle tarım yaparak ve eğlenerek geçiren hobbitler, Ormanya'nın huzurlu atmosferinin en güzel yansıması diyebiliriz.Ormanya'nın Korunaklı Doğal Yaşam Alanı

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam ParkıOrmanya'nın aynı zamanda koruma altındaki yaşam alanı da oldukça dikkat çekici. Hayvanların doğal ortamları korunarak oluşturulan alanlarda doğada popülasyonları azalan türler çoğaltılarak doğal yaşam alanlarına tekrar salınıyor. Nesli tükenmeye yaklaşan türlerin bu şekilde korunması gerçekten mükemmel bir durum. Böylece gündelik hayatta göremeyeceğimiz pek çok canlının dünyasına dahil olabiliyoruz.

Ormanya sınırları içinde Alageyik, Kızıl Geyik, Ceylan, Karaca, ve Yılkı türlerinin yer aldığı 40'ar dönümden oluşan toplamda 9 adet yaban yaşam alanı bulunuyor. Hepsini ziyaret ederek birbirinden renkli fotoğraflar çekebilirsiniz. Vahşi yaşam alanında 5 türde toplam 150 hayvan yaşıyor. Elbette korunan doğal yaşam alanı sadece hayvanlar için değil bitkiler için de büyük bir nimet. Ormanya geziniz boyunca botanik bahçelerdeki Sivri Sahlep, Sarı Kantaron, Laden, Piçik, Kırkbatıran ve Gümüş Düğme gibi pek çok bitkiyi gözlemleyebilirsiniz.

Hobbit Köyü'nün Birbirinden Renkli Evleri

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam ParkıOrmanya'nın en karakteristik özelliği hiç şüphesiz Hobbit Evleri. Meşe ağaçlarının gölgesinde yer alan ve tatlı rüzgarların estiği hobbit evleri, seyretmesi ile insana huzur veren yapı türünde. Aynı zamanda Ormanya'ya çok şirin de bir hava katıyor. Önündeki küçük masalarda keyifli fotoğraflar çekilebilir ve baktıkça bu güzel günü hatırlayabilirsiniz. Aynı zamanda evlerin yer aldığı bölgede yapay bir gölet, doğal yürüme yolları ve su değirmenleri de benzersiz manzaralar oluşturuyor.

Ufak Bir Not: Hobbit evleri hakkında ufak bir konuya da yeri gelmişken değinelim. Ormanya'daki tüm hobbit evleri depo olarak kullanılıyor yani maalesef içine girme şansınız yok. Evleri hijyen ve yoğunluk durumları yüzünden bu şekilde dizayn etmişler. Yaşam parkı hala günden güne geliştiği için belki de ileride içini görebildiğimiz hatta konaklayabileceğimiz bir hobbit evi yapabilirler fakat güncel olarak böyle bir olanak bulunmuyor. Hobbit evleri nerede diye soracak olursanız park içerisindeki OrmanKöy bölümünde yer aldığını da ekleyelim.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı'nın Bölümleri ve Aktivite Çeşitliliği

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam ParkıOrmanya Doğal Yaşam Parkı, toplam olarak 10 adet bölümden oluşuyor ve tüm bu bölümlerde yapabileceğiniz farklı ve orijinal aktiviteler mevcut. Dilerseniz aktiviteleri bölge odaklı inceleyerek yakından bir bakalım.
  • Çocuk Hayvanat Bahçesi: Çocuk Hayvanat Bahçesi bölümü, Ormanya'nın en renkli bölümlerinden biri. Bu alanda keçi, kuğu, tavuk ve horoz gibi gündelik hayatta karşılaşabileceğimiz pek çok hayvan yer alıyor. Çocukların eğlenceli ve verimli vakit geçirirken aynı zamanda hayvanların yaşamı hakkında fikir sahibi de olabilecekleri bir yer. Yetişkinler için kapsamlı bir kafeterya da düşünülmüş. Herhangi bir tehlike bulunmadığı için siz içeceklerinizi yudumlarken çocuklar hayvanları tanıyıp park alanında eğlenebilirler. Çocuk Hayvanat Bahçesi alanında 67 türde toplam 766 hayvan yaşıyor.
  • Yaban Yaşam Alanı: Ormanya'nın doğal yaşam alanından bahsettiğimiz bölümde de değindiğimiz gibi park içerisinde bir de yaban yaşam alanı yer alıyor. Burada ise daha nadir rastlayabileceğiniz canlılarla karşılaşabilirsiniz. Buna ender kuş türleri de dahil. Eğer hayvanları tanırken işe biraz da heyecan katmak isterseniz bu bölümü ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sadece çocukların değil yetişkinlerin de keyifli vakit geçirebilecekleri bir yer.
  • Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi: Ormanya'da yer alan Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, aslında Kocaeli için de önemli. Bölge etrafında bulunan ayı, geyik ve tilki gibi yaban hayvanlarının bakımı için inşa edilmiş ve bu tür hayvanların izleme, koruma ve tedavi gibi kritik süreçlerini üstleniyorlar. Oldukça profesyonel bir ekibi olduğundan işlerini harika yaptıklarını söyleyebiliriz. Eğer ziyaretiniz sırasında merkezde tedavi gören bir hayvana denk gelirseniz, çalışan ekibi iş üzerinde izleyebilirsiniz.
  • Kamp Alanı: Eğer kamp yapmayı seviyorsanız Ormanya kamp alanı olarak harika bir alan sunuyor. Toplamda 23 karavan ve 42 çadır kapasiteli kamp alanı bölümü herkese yetebilen elektrik, su, duş ve tuvalet gibi tüm imkanlara sahip. Aynı zamanda karavanlar için atık su döküm noktaları ve ortak bulaşıkhanesi de bulunuyor. Kamp alanına girerken gişeden bir giriş kartı almanız gerekiyor ve minimum 1 gece, maksimum 4 gece konaklayabilirsiniz. Kamp alanında hiçbir amaçla ateş yakılmasına izin verilmiyor. Aynı zamanda alkol de yasak. Kamp alanına en geç giriş saati 23.00, en geç çıkış saati ise 12.00 olarak ayarlanmış. Ayrıca 23:00 - 08:00 saatleri arasında da kesin sessizlik kuralı bulunuyor.
  • Orman Kütüphanesi: Ormanya'daki orman kütüphanesi, 200 kişilik kapasitesiyle Türkiye'nin ilk orman kütüphanesi. İçerisinde ses çıkarmanın sadece kuşlara serbest olduğu, konsepte uygun muhteşem bir ortam var. Çocuklar ferah orman manzaralarına karşı armutlarda otururken birbirinden bilgilendirici kitaplar okuyabilirler. Yetişkinler için de gazete haberleri ve ansiklopediler mevcut. Aynı zamanda kitapların ağaç şeklindeki özel dolaplarda yer alması da çok güzel bir detay olmuş. Özel ışıklandırmaları ve alanı sayesinde çocuklara erken yaştan kitap okumayı sevdirmesi adeta kaçınılmaz.
  • OrmanKöy: OrmanKöy olarak bilinen bölge ailecek gezebileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve küçük atıştırmalıklarla piknik yapabileceğiniz en geniş alan. Yeşil doğa içerisinde vakit geçirirken hobbit evlerini görebilir, yapay göletin etrafında turlayabilir, konsepte uygun orman yollarında yürüyüşler yapabilir ve su değirmenlerini inceleyebilirsiniz. Çocukların doyasıya koşturabilecekleri ve kaydırak gibi oyuncaklarda oynayabilecekleri zevkli bir bölüm. Dilerseniz çimlerde oturup manzaraların da tadını çıkarabilirsiniz.
  • Doğa Parkurları: Ormanya'da yetişkinlere en çok hitap eden bölüm doğa parkurları alanı. Farklı zorluk seviyelerindeki bisiklet yollarında dilediğinizce pedal çevirip etrafı keşfedebilirsiniz. Ücretsiz olarak kiralayabileceğiniz bisikletler de parkurun hemen başında yer alıyor. Ayrıca toplamda 18 km'den oluşan ve yine zorluk seviyelerine göre sarı, kırmızı, yeşil, turuncu ve mavi olarak ayrılan yürüyüş parkuru da bu bölümde yer alıyor. Kuş cıvıltıları eşliğinde tadını çıkarabileceğiniz bu aktiviteler, ailecek eğlenebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz güzel bir seçenek olacaktır.
  • Kuş Gözlem Alanı: Eğer daha öncesinde kuş gözlemciliği yapmadıysanız Ormanya'da denemenin tam zamanı. Özellikle bu aktivite için ayrılmış kuş gözlem alanı kızıl gerdan, sıvacı, ispinoz, ağaçkakan ve birçok kuş türünü gözlemlemek ve fotoğraflamayı mümkün hale getiriyor. Oturarak rahat bir şekilde gözlem yapabilmeniz için gözlem kuleleri yerine yine konsepte uygun amfiler düşünülmüş. Aynı zamanda gözlemlediğiniz kuşların portrelerini de burada görebilir ve daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Kuşların düzenli olarak uğraması için bölgedeki ağaçlara ve yerlere özel yem istasyonları konumlandırılmış. Bu yüzden bu bölümde kuşların dikkatlerinin dağılmaması ve rahatsız olmamaları için sessiz olmanız gerekiyor. Ayrıca her Cumartesi alanda uzman ekip tarafından yönetilen gözlem etkinlikleri de düzenleniyor.
  • Doğa Okulu: Çocuklar için muhteşem bir olanak sunan doğa okulu, Ormanya'nın farkını en çok belli ettiği alanlardan biri. Doğayı keşfetmek ve çevre bilinci edinmek amacıyla oluşturulan bu okul, aktif katılımlı bir eğitim programı benimsiyor. Yani çocuklar hem eğlenirken hem de öğrenebiliyorlar. Doğa okulunda çocukların katılabileceği 8 adet eğitim yer alıyor. Orman Sanat Atölyesi, Ağaç Oyma, Detaylı Bitki Gözlemciliği ve aktif anlatımlı yuva yapma gibi dersler bu eğitimlere dahil. Doğaya karşı bilinçli olmayı erken yaşta çocuklara zevkli yollarla aşılayan doğa okulu, sosyalleşme için de oldukça faydalı.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Ücretleri

Ormanya Doğal Yaşam Parkı ve aktivite kısmında bahsettiğimiz tüm bölümler tamamen ücretsiz. Herhangi bir giriş ücreti de talep edilmiyor. Ayrıca 6 – 18 yaş arası ücretsiz at binme eğitimi de veriliyor. Pazartesi hariç haftanın her günü Ormanya'nın açık olduğunu da belirtelim.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı'na Nasıl Gidilir?

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam Parkıİzmit – Sapanca arasında yer alan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kartepe ilçesinin D100 Karayolu'nun kenarında ziyaretçilerini ağırlıyor. Ulaşım için şahsi aracınız yoksa 287 ve 281 numaralı özel halk otobüslerini de kullanabilirsiniz. Şahsi aracınızla ise Kartepe istikametinde D100 Karayolunu kullanmanız yeterli. Zaten hiçbir ulaşım sıkıntısı yok, yollar gayet rahat.

Ormanya Adres: Uzuntarla Mahallesi 309. Sokak No:99 Kartepe/Kocaeli'ni kullanabilirsiniz. Özel sorularınız içinse 0 (262) 331 66 11 numarasından Ormanya yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Ormanya Yaşam Parkı'nda Konaklama

Hobit Evleri ile Büyülü Bir Masal Diyarı: Ormanya Doğal Yaşam ParkıOrmanya'da yapabileceğiniz en özgün konaklama türü hiç şüphesiz kamp yapmak. Çadır kiralama hizmeti olmadığı için kendi çadırınızı getirmeniz gerekli. Kendi karavanınızla da gelebilir, alanda rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Konforunuzdan ödün vermek istemezseniz, Ormanya Yaşam Parkı'na yakın mesafedeki Kartepe Otelleri sayfamıza da göz atabilirsiniz. Bir diğer yakın seçenek olan Sapanca konaklama önerilerimize de Sapanca Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Eğer yaşam parkına bir günlük uğramayı düşünüyorsanız Kocaeli taraflarında konaklamak da isteyebilirsiniz. Bizim önerilerimiz için Kocaeli Otel Rehberi yazımıza göz atabilir, daha fazlasını keşfetmek içinse Kocaeli Otelleri sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)