"Haydi Gençler Müzeye" Projesi, Faydalı Bilgiler

"Haydi Gençler Müzeye" Projesi

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor


Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı "Haydi Gençler Müzeye" projesi kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelen öğrencilere, İstanbul'un tarihi ve turistik yerleri gezdirilecek.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) katkısıyla yürütülen proje dolayısıyla, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Mardin'den 87 ilköğretim okulu ve lise öğrencisi, hava yoluyla İstanbul'a geldi.

Emirgan Korusu Sarı Köşk'te kendileri için verilen yemeğe katılan öğrenciler, ilk defa gördükleri İstanbul Boğazı'nın fotoğraflarını çekti.

Öğrencilerden Zelal Gürkaş, ilk defa Diyarbakır dışına çıktığını belirterek, "İstanbul Boğazı ve ilk defa yaptığım uçak yolculuğu çok hoşuma gitti. Daha yeni geldik. Şimdiden gördüğüm güzellikler beni büyüledi. Ben ve arkadaşlarım çok mutluyuz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Diyarbakır'dan gelen Dilan Çiftçi de uçağa ilk defa binmenin ve hayallerini kurduğu İstanbul`'u görmenin sevincini yaşadığını dile getirdi.

Öğrencilerle İstanbul'a gelen Diyarbakır Valiliği Eğitim Merkezi Sorumlusu Ali Çelik ise imkanı olmayan çocukların İstanbul gibi tarihi ve kültürel zenginlikleri olan bir kente getirilmesinin çok önemli olduğunu anlatarak, bu tür programların devam etmesini dilediklerini kaydetti.

"Doğu ve Güneydoğu'nun kavurucu sıcağından boğazın serin esintisine" sloganıyla başlatılan proje kapsamında, öğrencilere İstanbul'un tarihi ve turistik yerleri gezdirilecek. Boğaz turu yapacak öğrenciler, Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ni görme imkanı bulacak.

Kaynak: AA

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)