Hafta Sonu Tatil Önerisi: Tirilye

6 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Tirilye
Nisan ayı yeni yerler keşfetmek için muazzam bir ay. Özellikle kıyı kasabaları, bahar aylarında adeta davetiye çıkarıyor bizlere. İçimizdeki enerji patlaması huzurla birleşince, adeta sihirli bir bütünlük oluşturuyor bedenimizde. Biz de bunu düşünerek, sizler için yine harika olabileceğini düşündüğümüz bir hafta sonu önerisi hazırladık. Hem doğanın sessiz bir köşesinde ruhunuzu dinlendirin, hem de tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedin istedik. İşte hafta sonu tatil önerisi: Tirilye.

Kendi Tatil Planını Kendin Yap

1) Cuma günü iş çıkışı atlayın aracınıza. İstanbul'dan gelecekseniz, Yenikapı'dan Bursa istikametine hareket eden araçlı feribota binin. Yaklaşık 2 saat süren bir yolculuğun ardından Mudanya Güzelyalı iskelesine varmış olacaksınız. Buradan Mudanya istikametine devam edin. Mudanya – Tirilye arası zeytinliklerle çevrili 12 km'lik yolu takip ederek, 15 dakika içerisinde Tirilye'ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer aracınız yok ise, Güzelyalı'dan taksiye binebilir ya da Mudanya'ya giden minibüsleri kullanarak, Bursa – Zeytinbağı minibüslerine aktarma yapıp Tirilye'ye ulaşabilirsiniz. Ankara'dan geleceksiniz, Eskişehir ve İnegöl istikametine devam ederek, yaklaşık 5 saat sonra Tirilye'de olacaksınız. Küçük bir hatırlatma; tabelalarda Tirilye değil, Zeytinbağı yazar. Aklınızda bulunsun.
tirilyeye nasil gidilir2) Tirilye'de konaklama yapabileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor. Tirilye otelleri arasından size en uygun olanını seçip, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rezervasyonunuzu yaptırmadan önce Tirilye otel fiyatlarını araştırmayı sakın ihmal etmeyin.
tirilyede nerede kalınır3) Akşam otelinize yerleştikten sonra biraz civarı turlayın. Tesis yetkilisinden çevre hakkında birkaç bilgi edinin.
4) Sabah erkenden kalkın. Şöyle bol keyifli uzun bir kahvaltı yapın. Kahvaltı için Trilye Taşmahal Restaurant'ı şiddetle tavsiye ediyoruz bu arada. :)
tirilyede kahvaltı5) Kahvaltıdan sonra tarihi bir gezi yapın Tirilye sokaklarında. İlk olarak duvarlarına resim yapılan ilk kilise olan Mudanya Kemerli Kilise'ye gidin. Hemen ardından Rumlardan kalma bir tarihi eser olan Dündar Evi'ni ziyaret edin.
kemerli kilise6) Bir sonraki durağınız ise Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep olsun. Tarihi 1909 yılına dek uzanan Taş Mektep, her ne kadar görkemli bir yapı olarak göze çarpıyor olsa da, şu an ki hali gerçekten de içler acısı durumda. Taş Mektep'in bugünkü bakımsız hali, biz tarih severlerin yüreklerini burkmuyor değil. :(
taş mektep7) Tarihi gezinize kısa bir öğle yemeği molası verin. Öğle yemeği için balıktan başka bir seçenek gelmiyor aklınıza biliyoruz, ancak o faslı akşama saklayın deriz. Bizim tavsiyemiz, pazı ile yapılan meşhur Tirilye kebabından tatmanız yönünde olacak.
8) Öğle yemeğinin ardından Tirilye Evleri'ni görün ve bol bol fotoğraf çekin.
tirilye evleri9) Sonrasında ise eskiden kilise olarak kullanılan, fakat şimdilerde cami olarak hizmet veren Mudanya Zeytinbağı Fatih Cami'yi ziyaret edin. Cami ziyaretinizden sonra da Medikion Manastırı'nı görün. Medikion Manastırı, Tirilye'den Eşkel Limanı'na doğru giden karayolu üzerinde bulunuyor. Manastırın kuzeybatısında bir Rum Mezarlığı var.
fatih cami10) Otelinize geri dönün ve akşam yemeği için hazırlanmaya başlayın. Akşam yemeği için bizim önerimiz Şeker Ev olacak. Bol sohbetli bir rakı-balık keyfi ile günü sonlandırabilirsiniz.
11) Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın. Kahvaltının ardından Tirilye Plajı'nda keyifli bir yürüyüş yapın.
tirilye plajı12) Yürüyüşünüzün ardından zeytin alışverişi yapın ve sonrasında Çamlı Kahve'de Tirilye'nin eşsiz manzarası eşliğinde kahve keyfi yapın. Bu noktadan itibaren geri dönüş yolculuğuna başlayabilirsiniz. :(
tirilye carsisi13) Tirilye'de sizi eşsiz bir doğa, görkemli tarihi yapılar ve keyifli bir rakı-balık akşamı bekliyor. Yani bu geziyi eşinizle/sevgilinizle gerçekleştirerek, romantik ve huzur dolu bir hafta sonuna imza atabilirsiniz.
14) Önemli hatırlatmalar; yola çıkmadan önce Tirilye hava durumunu mutlaka kontrol edin. Ne olur ne olmaz diyerek yağmurluğunuzu mutlaka yanınıza alın. Rahat ayakkabılar tercih edin. Son olarak, fotoğraf makinenizi ve yedek pillerini yanınıza almayı sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Kendinize dinlenmek, şehir kalabalığından uzaklaşmak için küçük bir hafta sonu kaçamağı hediye edebilirsiniz Tirilye'de. Uygun fiyatlı konaklama imkanları bulabilir, size kendinizi Ege'de hissettirecek balık lokantalarında mütevazı fiyatlarla keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Tirilye Balık Restaurant buradaki favori mekanım. Enfes mezeleri var; ‘balık simidi' muhakkak denenmeli. Bir de gün batarken Çamlı Kahve'de kendinize bir kahve ısmarlayıp, muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Teşekkürlerimizle… Her şey güzel hazırlanmış. Ama Türkiye'de hafta sonu tatili yapacak olanlar sadece İstanbul ve Ankara değil. Bunu da unutmayalım. Mesela ben Eskişehir'den gideceğim. Nasip olursa. Bu nedenle yol tariflerini yaparken lütfen daha geniş tutalım. Arkadaşımıza tekrar teşekkürlerimle.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Eski eserlere bakışımız Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep'te ortaya çıkıyor. Cantık adında bir kıymalı pideleri de olacaktı yanılmıyorsam, ondan kimse bahsetmiyor. Sevimli bir yer olduğunu, insanı huzura kavuşturacak bir yapısı da olduğunu biliyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Diley'in Ankara çıkışlı olarak belirtmiş olduğu yol tarifine ben biraz daha detay vermek istedim. Eskişehir'den gelenlerin takip edeceği yol şu şekildedir: Bozüyük geçildikten sonra yol İnegöl'e bağlanmaktadır. İnegöl'den Kestel istikametine devam ederken Narlıdere civarında yolun sağ tarafında çevre yolu ayrımı bulunmaktadır. Bu çevre yolu yani otoban yoluna girildiği zaman direk Mudanya'ya ve İzmir yoluna, Bursa Merkez'e girmeden ulaşılabilir. Çevre yolunu kaçıranların ya da Bursa Merkez'den gidecek olanların izleyeceği yol ise; İnegöl, Kestel ve Bursa Merkez'e ulaşılır. Bu anayoldan devam ederken Mudanya tabelalarını takip etmek yeterlidir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Savarona Balık Restaurant daha önce yemediğiniz, muhteşem kaliteli, temiz ve yaratıcılık kokan lezzetler. Fark arıyorsanız güzel insan Yüksel Bey ile tanışmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Evet, Tirilye çok güzel bir yer. Yalnız balıkçılar sizleri gördüğünde ellerini ovuşturmaya başlıyorlar. En güzel yanı da Çamlı Kahve'de gün batımını seyretmek.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)