Hafta Sonu Tatil Önerisi: Kars

7 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Kars
Burası bambaşka bir dünya. Buram buram tarih, doğa ve macera kokusu geliyor burnumuza. Hele o kristal görünümlü karların yaşattığı görsel cümbüşe ne demeli? İki gün yeter mi buraları arşınlamaya? Hiç sanmıyoruz ama nihayetinde bir yerlerden başlamak gerek, öyle değil mi? Doğu'daki yaşam bizlere her zaman daha bir gizemli gelmiştir. Hiç görmediğimiz diyarlara duyduğumuz özlem de buradan geliyor zaten. Önümüzde yaşanmayı bekleyen bir 48 saat var. Gelin bu 48 saati farklı bir deneyimle taçlandıralım. İşte hafta sonu tatil önerisi: Kars.

48 Saat 1 Rota

1) Gönül ister ki bu keşfe farklı bir başlangıç yapıp, Doğu Ekspresi macerasına adımızı yazdıralım. Ama maalesef zamanımız kısıtlı. Bu nedenle Cuma akşamı iş çıkışı atlayın bir Kars uçağına. İstanbul'dan 2 saat sürecek yolculuğunuz sonrasında, Kars Havalimanı'nda hizmet veren bir adet araba kiralama firmasından araç kiralayın. Kars Havalimanı, Kars Merkez'e 6 km mesafede bulunuyor. Merkeze, belediye otobüsleri ya da taksiyle de ulaşabilirsiniz ancak gezi programınıza uygunluğu açısından biz araba kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Ankara'dan da aktarmasız olarak Kars'a uçabilirsiniz. Ankara'dan Kars'a yapacağınız uçak yolculuğu yaklaşık 1 saat 35 dakika sürecek. İzmir'den de Ankara aktarmalı olarak yaklaşık 3 saat 50 dakika ile Kars Havalimanı'na inmiş olacaksınız.
hafta sonu kars turu2) Konaklama için seçeneğiniz bol. Şehrin çeşitli bölgelerinde bulunan Kars otellerinden dilediğiniz birinde konaklama yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise Kars Merkez otellerinden birini tercih etmeniz yönünde. Gezi planınız açısından böylesi daha makbul. Tabi öncesinde Kars otel fiyatlarını iyice bir araştırın.
hafta sonu kars turu3) Gece otelinize yerleştikten sonra biraz civarı turlayın. Tesis yetkilisinden çevre hakkında birkaç bilgi edinin. Sonra da güzel bir uyku çekin. Yarın yorucu ve sıra dışı bir gün sizi bekliyor olacak.
hafta sonu kars turu4) Sabah erkenden kalkın. Otelinizde yöresel ürünlerle donatılmış doyurucu bir kahvaltıyla güne başlayın. Yavaş yavaş Kars keşfinize başlayın.
hafta sonu kars turu5) İlk durağımız etkileyici atmosferiyle Ani Harabeleri. Ermenistan sınırında bulunan Ani Harabeleri, hiç şüphesiz ki keşfinizin en can alıcı noktalarından biri olmaya aday. Burada pek çok kilise, şapel, katedral ve manastır bulunuyor. Zaman bolluğunuza göre her birini gezmeye çalışın deriz.
hafta sonu kars turu6) Ani Harabeleri gezinizden sonra Kars Merkez'e geri dönün. Kars mutfağının yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz bir öğle yemeği yiyin. Öğle yemeği için bizim önerimiz Kars Kaz Evi. Malum, Kars'ın kaz eti meşhur olunca bu lezzetin tadına bakmak da kaçınılmaz oluyor. Kars Kaz Evi'nde ayran aşı çorbası, bulgurda kaz ve mantıya benzeyen ama içinde et olmayan Kars'ın yöresel lezzeti hangelden yiyin. Midenizde yer kaldıysa, Kars'ta bulunabilen tek tatlı olan umaç helvasıyla cila yapın. :) Yemeğinizin yanına acılı turşu söylemeyi de unutmayın.
hafta sonu kars turu7) Karnınızı tıka basa doyurduktan sonra Sarıkamış'a doğru yola koyulun. Yol üzerinde Şehitler Anıtı gözünüze çarpacak. Orayı da bir ziyaret edin. Sarıkamış'ta ilk durak, Katerina Köşkü. Köşkü dışarından fotoğraflayın. Sonrasında dünya üzerinde sadece Alpler'de bulunan kristal görünümlü toz karın yağdığı Sarıkamış Kayak Merkezi'ni görün. Vakit varsa kayak yapın. Yoksa da sarıçam ormanlarında küçük bir gezinti yapın.
hafta sonu kars turu8) Kars'ın doğal ve tarihi güzelliklerini arşınlaya arşınlaya sonunda akşamı etmiş bulunuyoruz. Otelinize geri dönün. Biraz dinlendikten sonra otelinizde güzel bir akşam yemeği yiyin. Gece Kars sokaklarında küçük bir tur attıktan sonra uyku moduna geçebilirsiniz. Göz kapaklarınızdaki ağırlığı biz buradan hissedebiliyoruz. :)
hafta sonu kars turu9) Sabah erkenden kalkın. Otelinizde lezzetli bir pazar kahvaltısı yapın. Son gününüzü Kars'ın şehir merkezinde yer alan tarihi yapılara ayırın. Uçak biletlerinizi akşam saatlerine aldığınızı umuyoruz. :)
hafta sonu kars turu10) Kars'a kadar gelmişken Çıldır Gölü'nde küçük bir safari yapmadan dönmek mubah değil. Dolayısıyla pazar gününün ilk rotası burası olacak. Çıldır Gölü'nde buzları kırarak yapılan balık avı safarisine katılın. İsterseniz dışarıdan izleyin ve bu sıra dışı aktiviteyi fotoğraflayın, isterseniz siz de alın elinize bir testere, bir olta ve bunun bir parçası olun. Evet, yanlış duymadınız; testere! Buzları nasıl kırmayı düşünüyordunuz ki?
hafta sonu kars turu11) Buzlar üzerinde yaşadığınız maceranın ardından Kars'a gelip de görmeden dönmek olmaz diyebileceğimiz tarihi yapılara bir çıkartma yapın. Kars Müzesi, Kars Kalesi, Havariler Kilisesi, Topçuoğlu Hamamı, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı ve konservatuar, Kars'ta yapılacak bir tarihi gezinin olmazsa olmazları arasında bulunuyorlar.
hafta sonu kars turu12) Tarihi geziniz sırasında muhtemelen müthiş bir açlık hissetmeye başlamış olacaksınız. Bu sefer sizlere Hanımeli Kars Mutfağı'nı öneriyoruz. Emniyet Müdürlüğü binasının hemen karşısında yer alıyor burası. Erişte aşı çorbası ve revan köftesi yemenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.
hafta sonu kars turu13) Öğle yemeğinin ardından Kars sokaklarını dolaşın. Bir an kendinizi efendim bir Prag, olmadı bir Paris'te hissedebilirsiniz. Öyle bir dokusu var çünkü buranın. Kaşar peyniri ve bal alışverişi yaparak hafta sonu gezinizi sonlandırabilirsiniz. :(
hafta sonu kars turu14) Şimdiden söyleyelim, Kars geziniz gerçekten olağanüstü geçecek. İster eşiniz/sevgilinizle yaşayın bu macerayı, ister yakın arkadaş grubunuzla. Tercihiniz arkadaş grubundan yana olacaksa da en fazla 4 kişi olun. Çok kalabalık pek tadı çıkmaz gibi.
hafta sonu kars turu15) Önemli hatırlatmalar; karasal iklim şartları dolayısıyla yanınızda sizi üşütmeyecek ama çok da ağır olmayan giysiler bulundurun. Ayakkabılarınız olabildiğine rahat ve su geçirmeyen cinsten olsun. Son olarak fotoğraf makinenizi ve yedek pillerini yanınıza almayı sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Orhan Pamuk'un Kar romanından sonra bu şehri hep merak ettim. Bu yazıya bakınca da bir hafta sonu kaçamağı yapmak farz oldu. :) Teşekkürler Diley.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bu güzel yazıya ben de katkı da bulunmak isterim. Aşağıdaki linkte bir Kasım ayı hafta sonuna ait kareler göreceksiniz. Keyifli geziler. http://bit.ly/1ETrv1c http://bit.ly/1wiNB8f http://bit.ly/1zhqVWg

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Herkesin gezi yolu olarak ilk anda aklına getirmediği yöreleri tanıtmanız, her yönden çok güzel. Kars da bunlardan birisi. Umarım bu tür tanıtımlarla beklenen amaca ulaşılır, kültürel zenginliklerimiz ilk elden görülür.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bu turun tarih ve fiyatı hakkında bilgilendirebilir misiniz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Merhaba Ömür, maalesef bu herhangi bir turun düzenlediği bir gezi değil. :( Sadece sizlere sunduğumuz bir tatil önerisi. Bu geziyi kendiniz organize edebileceğiniz gibi, tur firmalarıyla da görüşebilirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller dileriz. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Teşekkür ederim. Kars'a yazın gittim de kışın karlı halinde kısmet olmadı. Tur mu diye onun için sormuştum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Kars'la ilgili az paylaşımlarınızdan biri. Üstün körü anlatılmış gibi daha fazla bir sürü aktivite var.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)