Güvenli Turizm Nedir? Artan Vaka Oranlarında Tatil Yapmak Güvenli Mi?, Türkiye

Güvenli Turizm Nedir? Artan Vaka Oranlarında Tatil Yapmak Güvenli Mi?

2 Yorum

Faydalı Bilgiler Deniz Altungül

Güvenli Turizm Nedir? Artan Vaka Oranlarında Tatil Yapmak Güvenli Mi?
Koranavirüsün hayatımızın içine yerleştiğinden beri maskeli yaşamaya ve steril bir hayata iyice alıştık artık. Soğuk havalarla birlikte artan vaka sayıları bizi endişelendirmeye yetsede sömestir tatilinin gelmesini heyecanla bekliyoruz. Peki bu koşullar altında 24 Ocak başlayacak olan ara tatil için nasıl bir tatil planı gerçekleştirebiliriz?

Pandeminin ilk döneminden bu yana gerçekleştirilen "Güvenli Turizm" çalışmaları her geçen gün daha fazla tesisin katılmasıyla büyüyor ve özlem duyduğumuz tatile, güvenli konaklamaya ulaşmamız için sürüyor. Tesisler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı tedbirleri yerine getirerek akreditasyon yetkisi olan kuruluşlara başvurarak "Güvenli Turizm Sertifikası" alabiliyorlar. Neredekal.com'da otelleri karşılaştırırken sol üstte “'sertifikalı”' yazan oteller bu sertifikaya sahip. Ayrıca aşağıdaki linki kullanarak Güvenli Turizm Sertifikası olan otelleri listeleyebilir, fiyatlarını ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

Corona Virüs Önlemi Alan Otelleri görüntülemek için tıklayınız!

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1615 TL

En Uygun Fiyata Git

Peki Güvenli Turizm Sertifikası Tek Başına Bizi Korumaya Yeter mi?

ilk yardım setiBu sorunun cevabı bazılarımız için çok netken bazılarımız için muallakta kalabilir. Çünkü tesisler kendileri ne kadar sıkı pandemi güvenlik önlemleri alsalar da güvenli turizm herkesin iş birliğiyle mümkün olabilir. Bu yüzden de hepimize iş düşüyor. Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki konaklayanlar kişisel olarak tedbiri elden bırakmadıklarında, doğru maske, mesafe ve hijyen kurallarını takip ettiklerinde güvenli turizm sertifikası olan ve gereklilikleri uygulayan tesislerde konaklamak güvenli olacaktır.

Gelin "Güvenli Turizmi" sürdürmek için bizlerin neler yapabileceğine bir bakalım:

 • Rezervasyon yaptırırken: Rezervasyon yapacağınız tesisin güvenli turizm sertifikası olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Rezervasyon öncesinde/sonrasında tesisle pandemi koşulları hakkında konuşup kuralların uygulanıp uygulanmadığını sorabilirsiniz. Bu hassasiyet tesislerin motivasyonlarını yüksek tutmalarına yardımcı olacaktır.
 • Yolculuğa hazırlanırken: Yolculuk esnasında yeme-içme, alerjik reaksiyonlar, tuvalet ihtiyaçlarınızı kontrol altında tutmak için birkaç gün önceden beslenme ve uyku alışkanlıklarınızı dengelemeyi düşünebilirsiniz. Yolculuğu hangi yolla yapacaksanız yol boyunca izole olmanızı sağlayacak planları yapıp malzemeleri toplayabilirsiniz.
 • resepsiyon önlemler ateş ölçme
 • Yolculuk esnasında: Uçak, otobüs, vapur veya tren… Her neyle seyahat ediyorsanız maske-mesafe-hijyen üçlüsünü unutmadan hareket etmelisiniz. Gideceğiniz tesis her ne kadar güvenli seyahat sertifikasına sahip olsa da siz oraya virüs taşırsanız sertifika sizi korumayacaktır.
 • Tesise giriş yaparken: Tesise giriş işlemlerinizi yaparken tesis çalışanlarıyla mesafenizi korumaya özen göstermelisiniz. Bu hem sizin için hem ekip için hem de tesiste konaklayan diğer konuklar için önemli bir tedbirdir. Odanıza çıkarken, tesis ortak alanlarını kullanırken tesis ekibinin yönlendirmelerini sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Unutmayın onlar bu konuda tecrübeliler.
 • resepsiyon koronada seyahat
 • Tesiste konakladığınız süre boyunca: Güvenli Turizm Sertifikalı tesislerin belirli hijyen protokolleri var ve bunları düzenli olarak işletiyorlar. Tesisin çalışma ritminin sorunsuzca sürmesi için temizlik saatlerine göre hareket etmeniz gerekebilir. Bu durumlarda tesis ekibiyle iş birliği içinde olmanız herkes için en kolayı olacaktır. Tesislerde yemek ve içecek alırken mesafe kuralları ihlal edilebiliyor. Hem bu anlarda hem de ortak alanların kullanımında maske, mesafe ve hijyen kurallarını takip etmeyi unutmayın.
 • tesis temizliği
 • Tesisten ayrılırken: Odaların temizliği ve dezenfektasyonu her zamankinden önemli olduğu için çıkış saatine riayet etmeniz çok önemli. Böylece tesis çalışanları sizin arkanızdan odanızı uygun şekilde temizleyebilirler.
 • Evinize dönerken: Evinize virüs taşımamak için dönüş yolu boyunca aynı titizlikle izolasyonunuza azami şekilde dikkat ederek seyahat etmelisiniz.
maskeli kadın

Güvenli Turizm ancak seyahat edenlerin de desteğiyle mümkün olacaktır. Kalabalık bir ülkede yaşıyoruz ve bizlerin bireysel dikkatinin çok önemli olduğunu unutmayalım!

2 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
2
/

-

Genel olarak alınması ve dikkat edilmesi gereken tedbirler belirtilmiş,herkesin çok daha duyarlı olarak uyması gerekiyor aşılı olunsa bile..bu işler yıllar boyu sürecek;bir virolog olarak bu gün den yarına coronavirüs ataklarının bitmeyeceğini,ancak ruhsal çöküntü yaşamamak için tatil yapmaktan,spor yapmaktan uzak olmamamız gerektiğini de ifade etmek istiyorum,mmt kurallarına uyarsak bulaşım riski düşük,uymaz isek bulaşım garanti gibi düşünmeliyiz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

aydınlatıcı olmus tesekkur ederım

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)