Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Güneydoğu'daki Baraj Gölleri Dalışçıların Yeni Adresi

Güneydoğu'daki Baraj Gölleri Dalışçıların Yeni Adresi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 06 Kasım 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Güneydoğu'daki Baraj Gölleri Dalışçıların Yeni Adresi

Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında inşa edilen baraj gölleri, bölgede sualtı sporları için büyük potansiyel oluşturuyor. GAP kapsamında yapımı tamamlanan Kralkızı, Dicle, Batman, Keban, Karakaya, Atatürk, Birecik ve Karkamış baraj göllerinin altında kalan çok sayıda yerleşim yeri keşfedilmeyi bekliyor.

Barındırdığı büyük tarih ve kültür varlıkları ön plana çıkan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kısa süre içerisinde dalış turizminde de Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olması bekleniyor.

GAP kapsamında yapımı tamamlanan Kralkızı, Dicle, Batman, Keban, Karakaya, Atatürk, Birecik ve Karkamış baraj göllerinin altında kalan çok sayıda yerleşim yeri keşfedilmeyi beklerken, bu potansiyele Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla su altında kalacak Hasankeyf ilçesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda tarihi mekan eklenecek.

Yeni yeni keşfediliyor

Fırat Nehri üzerinde kurulan Birecik Barajı'nın suları altında kalan Halfeti ilçesi ile Dicle Baraj Gölü altında kalan Eğil'deki tarihi varlıkları görmek için bölgeye gelen ziyaretçiler, baraj göllerine tüplü dalış yapıyor. Son olarak aralarında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkan Yardımcısı Bedri Sincar, Diyarbakır Su Sporları İhtisas Kulübü Başkanı İlhami Çakmak ve dalış eğitmeni Mehmet Nesim Aydın'ın da bulunduğu grup, Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki Dicle Baraj Gölüne daldı.

Denizden 300 metre yükseklikteki göl sularına yapılan dalışların irtifa dalışı olduğunu, bu dalışı yapabilmek için eğitime ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Sincar, federasyon olarak bu nedenle "İrtifa Dalışı Uzmanlık Kursu" açtıklarını vurguladı.

Sincar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapımı tamamlanan baraj göllerinde biriken suların altında kalan yerleşim birimlerinde aynı zamanda tarihi varlıkların da bulunduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Profesyoneller denize dalmaktan bıktı, GAP'taki irtifa dalışlarına büyük ilgi var. İrtifa dalışı kursuna 200'ü aşkın kişi başvuruda bulundu. İrtifa kurslarının ardından çok sayıda kişi baraj göllerine dalış yapmak için bölgeye gelecek. Bu sayede bölge turizmi daha da hareketlenecek. Bölgedeki baraj gölleri dalış için yeni yeni keşfediliyor. Geçen hafta bir grup ile Eğil Baraj Gölü'ne tüplü dalış gerçekleştirdik. Tarihi ve kültürel eserlerinin muhteşem güzelliklerini sualtında görebilme fırsatını yakaladık. Bölgede bu anlamda çok büyük kapasite var. Çünkü binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan yerleşim yerleri baraj gölleri altında kaldı. Hasankeyf gibi birçok alan da gelecekte yapımı süren barajların tamamlanmasının ardından su altında kalacak."

Potansiyel çok büyük

Dalış eğitmeni Mehmet Nesim Aydın ise çözüm süreciyle sağlanan huzur ve güven ortamı sayesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne büyük ilgi olduğunu söyledi.

Her geçen gün artış gösteren turizm hareketliliğinin bölge ekonomisine katkı sunduğunu belirten Aydın, şöyle dedi:

"Halfeti ve Samsat ilçelerinin yanı sıra GAP'taki baraj gölleri altında yüzlerce köy kaldı. Tüplü dalış yapıp su altındaki bu mekanları görmek bir ayrıcalık. Yavaş yavaş insanlar bölgeye gelip dalış yapmaya başladı. Yakın zamanda binlerce kişi baraj göllerine dalmak için bölgeye gelecek. Bu nedenle valilik, kaymakamlık, belediyeler ve ilgili diğer kuruluşların sualtı sporuna uygun alanlarda hazırlık yaparak, bu mekanları tanıtmaları gerekiyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, tüplü dalış konusunda Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri haline gelecek."

Kaynak: AA