Gün Doğumunu İzleyebileceğiniz En Muhteşem 8 Yer, Türkiye

Gün Doğumunu İzleyebileceğiniz En Muhteşem 8 Yer

5 Yorum

Yapmadan Dönme Bengi Alkaya

Gün Doğumunu İzleyebileceğiniz En Muhteşem 8 Yer
"Sabah ola hayrola" sözünü hayatımız boyunca en çok da büyüklerimizden defalarca duymuşuzdur. Çünkü bizler için güneşin doğuşu yeni umutlar, yeni başlangıçlar ve yeni heyecanlar demektir. Bize bu duyguları hissettiren gün doğumları ise belki de bu sebeple bu denli muhteşem görünmektedir. Kısacası güneş her yerde bambaşka umutlarla doğar; ancak dünya üzerinde bazı yerler vardır ki gün doğumu adeta görsel bir şölene dönüşür ve dünyanın bir ucunda da olsa, onu izlemek için yol çıkılır. Biz de bu yazımızda sizler için gün doğumun en muhteşem hallerine tanık olacağınız durakları sıraladık.

1 – Nemrut Dağı

nemrut dağı gün doğumuAdıyaman sınırları içerisinde yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeyi başarmış olan Nemrut Dağı, dünyada gün doğumunun aynı zamanda gün batımının en güzel izlendiği duraklardan biri. Dağ,Kommagene Kralı'nın mezarı ve heybetli tanrı heykelleri ile ziyaretçilerine muhteşem bir açık hava müzesi sunuyor. Ömrünüzde bir kez dahi olsa yaşamanız gereken deneyimlerden biri de hiç şüphesiz burada gün doğumunu izlemek. 2000 metre yükseklikte size uçsuz bucaksız bir deneyim yaşatacak olan bu an, tahmin ediyoruz ki yaşamınız boyunca asla unutamayacağınız anılar arasında yerini alacak.

2 – Büyük Kanyon

büyük kanyon gün doğumuABD'nin Arizona eyaletinde yer alan Büyük Kanyon, 466 km uzunluğu, 1.6 km derinliği ile bölgenin en etkileyici doğal oluşumlarından biri. Kanyon yüzlerce bitki ve kuş türüne ev sahipliği yapmanın yanı sıra, gün doğumunun izleneceği en güzel duraklar arasında yer alıyor. Her yıl doğa fotoğrafçıları ve gün doğumunu izlemek için gelen sayısız ziyaretçi ağırlayan bu durakta kanyon üzerine vuran güneşin yansımaları ile ortaya göz alıcı bir manzara çıkıyor.

3 – Tac Mahal

tac mahal gün doğumuTarihi 1600'lü yıllara kadar uzanan Hindistan'ın Agra şehrindeki Tac Mahal, dünya çapında bir üne ve etkileyici bir güzelliğe sahip. Her yıl yaklaşık 3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen yapı, Babür İmparatorluğu döneminde yaptırılmış ve imparatorluğun gücünün yanı sıra sevginin de sembolü olarak görülüyor. Gün doğumunun ilk saatlerinde pembeye yakın bir renge bürünen gökyüzü Tac Mahal'i çok daha etkileyici bir görünüme kavuştururken, görenleri kendine hayran bırakıyor.

4 – Kapadokya

kapadokya gün doğumuKapadokya Peri Bacaları gibi ülkemizin sahip olduğu en muhteşem doğal oluşumlardan birine ev sahipliği yapan Kapadokya'da, sabahın ilk saatleri heyecanla beklenen gün doğumu, görülmeye değer bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Güneşin ortaya çıkması ile tüm ihtişamıyla yavaş yavaş beliren peri bacaları, yalnızca bu halini görebilmek için bile ziyaret etmeye değer bir güzelliğe sahip. Üstelik bölgede düzenlenen balon turları ile bu deneyimi bir adım daha öteye taşıyabilir, seyahatinize unutulmaz anılar ekleyebilirsiniz.

5 – Ayers Kayalıkları

ayers rock gün doğumuAvustralya Tjuta Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Ayers Kayalıkları, diğer bir adıyla Uluru, aslında rüzgarın etkisi ile oluşmuş, kırmızı kum taşından meydana gelen büyük bir tepe. Aborjinler için kutsal sayılan ve ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken yerlerden biri olan bu ihtişamlı tepe, dünyanın en güzel gün doğumuna tanıklık etmesiyle ön plana çıkıyor. Güneşin açısına göre kızıl renginin zaman zaman belirginleştiği Ayers Kayalıkları'nda gün doğumunu seyir teraslarında izlemek için gelen ziyaretçiler, bu unutulmaz anları yakalama şansı buluyor.

6 – Sina Dağı

sina dağıMusa peygamberin “'On Emir”'i aldığı yer olarak bilinen Sina Dağı, dinler tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Mısır'da yer alan ve sıklıkla turlar düzenlenen dağ, aynı zamanda güneşin muhteşem doğuşuna sahne olması ile de tanınıyor. Gün doğumunu izleyebilmek için bir hayli emek harcamanız gereken Sina Dağı'nda engebeli yollar aşıp, gecenin çok geç saatlerinde yola çıkmanız gerekiyor. Karşılaştığınız manzara ise emin olun ki tüm çabanıza değecek türden.

7 – Bingöl Dağları Kale Tepesi

bingöl gün doğumuBingöl'ün Karlıova ilçesinde yer alan ve 3250 m yüksekliğe sahip olan Kale Tepesi, ülkemizde gün doğumunun en güzel izlediği duraklar arasında yer alıyor. Manzarası, güneşin aldığı renk ve parlaklık ile tam anlamıyla göz alıcı bir etkiye sahip olan Kale Tepesi'ni ziyaret için en uygun dönem ise 15 Temmuz – 15 Ağustos arasındaki dönem olduğu biliniyor. Bu tarihlerde güneşin en güzel haline ve rengine tanık olacağınız tepeye ulaşım ise tıpkı Sina Dağı gibi biraz emek istiyor. Tepeye ulaşmak için araçla geldiğiniz dağın bir kısmından sonrasını yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş ile tamamlamanız mümkün.

8 – Sahra Çölü

sahra çölünde gün doğumuHayatınız boyunca size muhteşem bir deneyim katacağına inandığımız, aynı zamanda güneşin en saf ve güzel haline tanık olacağınız duraklardan biri de hiç şüphesiz Sahra Çölü. Gündüzleri en sıcak, geceleri de en soğuk yerlerden biri olabilen çölde, güneşin kendini göstererek etrafı aydınlatmaya başladığı ana ve içinizi ısıttığını fark ettiğiniz dakikalara tanık olmak, günün birinde mutlaka tatmanız gereken deneyimlerden biridir.

Türkiye'de denize sıfır otelleri buradan bulabilirsiniz.

5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Balıkesir'de, Kazdağları'na yakın konaklama otelleri, denize sıfır oteller, yaz tatili için sizde hangi oteller var ve Ağustos 1 ve Ağustos 10'u üç kişilik konaklama ücreti ne kadardır? Ona göre rezervasyon yaptıracağım. Yalnız otelin ismini bilmem lazım. Cevap bekliyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Nereden başlasam diye şöyle bir düşündüm, sonra aferin güzel yazmışlar, göstermişler dedim. Devam. Millete yeni yerler gösterdiklerinizde çok hoşuma gidiyor. Ben 70 küsur senelik hayatımda gösterdiğiniz, yazdığınız yerlerin çoğunu gördüm ve tanıma fırsatım oldu. Sizler de elinizden geldiği kadar bu yerleri gidip görmeye çalışın. Devam.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Sn Osman Tellioğlu, Rezone Oteli şiddetle tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Antalya, Adrasan'da güneşin doğuşu harikadır.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Bence iyi bir liste ama Türkiye'deki en muhteşem 8 yer olmalıydı ama gerçekten Bingöl de muhteşem.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)