Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Golf Turizminin Parlayan Yeni Yıldızı: Türkiye

Golf Turizminin Parlayan Yeni Yıldızı: Türkiye

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 07 Kasım 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Golf Turizminin Parlayan Yeni Yıldızı: Türkiye

Zengin doğal kaynaklara sahip, turistlere güneş, deniz, kum ve tarihi bir arada sunan Türkiye, uluslararası nitelikteki golf tesisleriyle de öne çıkan bir merkez haline geldi.

Golfçü Tiger Woods'un da katıldığı, dün başlayan ve 10 Kasım'a kadar sürecek "Turkish Airlines Open 2013" Golf Turnuvasıyla dikkatleri çeken Antalya, dünyada golf turizminde adından söz ettiren merkezler arasında yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye'de 18'i şampiyona sahası olmak üzere 27 golf sahası bulunuyor.

Bu golf sahalarından 23'ü, Turizm Merkezi ve Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi içinde yer alıyor. Avrupa'da 2010 yılı itibariyle 6 bin 756 kullanıma açık golf sahası varken, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz çanağında ise bin 300'ün üzerinde golf sahası mevcut.

Türkiye Avrupa'da 21'inci sırada

Türkiye sahip olduğu golf sahalarıyla Avrupa'da 21'inci, Akdeniz çanağı içindeki ülkeler arasında da 4'ncü sırada geliyor. Benzer coğrafi özelliklere sahip ülkelerle Türkiye karşılaştırıldığında, Türkiye'nin golf turizmi açısından henüz yeni gelişmeye başlaması rakamların daha düşük olması sonucunu getiriyor.

Antalya'nın Belek ilçesi Türkiye'nin en önemli golf destinasyonu durumunda. 15 saha, yaklaşık 50 bin yatak kapasitesi ve 2 milyon ziyaretçisiyle öne çıkan Belek, Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliğinden (IAGTO) 2008'de Avrupa'da Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülü de almıştı.

Yarım milyarla her yıl 2,5 milyar ek gelir

1990 sonrası tüm dünyada global turizme oranla her yıl yaklaşık 3 kat fazla büyüyen golf turizminin dünya çapındaki mali boyutu 2003 yılında 65 milyar dolara ulaştı.

Anadolu, turizm için gerekli tüm özelliklerine ek olarak golf turizmi için en uygun iklim kuşağında ve "Turkish Golf Riviera" olarak anılan Akdeniz bölgesindeki 6 golf sahası yerli ve yabancı binlerce golfçüye hizmet veriyor.

Türkiye Golf Federasyonu verilerine göre 100 golf sahası ile golf turizminin sağlayacağı doğrudan gelir 1 milyar doları geçecek. Diğer sektörler üzerindeki çarpan etkisiyle golfün Türkiye'ye vaadi ise yılda 2,5 milyar dolar gelir.

100 golf sahasının gerektirdiği toplam yatırım yalnızca 450 milyon dolar. Üstelik bunu sağlamaya hazır yerli ve yabancı turizm yatırımcılarının sayısı şimdiden 150'yi geçiyor.

Kaynak: AA