Neredekal.com

Göksu ‘Uçan Delta’

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 11 Haziran 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Göksu ‘Uçan Delta’

Geyik Dağları’ndan doğup Taşeli yaylalarının sularını toparlayarak coşan Göksu, barındığı envai çeşit canlıyla eşsiz bir güzellik sunuyor.

Göksu Nehri, Geyik Dağları’ndan doğup Taşeli yaylalarının sularını toparlayarak coşan, Toroslar’ı devasa kanyonlarla yara yara akışını sürdüren, Türkiye’nin en verimli ovalarından Silifke Ovası’na bereket saçan, nihayet Akdeniz’le kucaklaşan bir nehir. Lagünleri, kumulları, bataklıkları, makilik alanları, tarım arazileriyle ve barındığı envai çeşit canlıyla eşsiz bir delta.

Silifke’de kanyonlardan kurtulan Göksu iyice genişlemiş olarak ovanın ortasında, her iki yakası yoğun ağaçlıklarla kaplı koridorda denize ilerlerken deltayı ikiye bölüyor. Doğal alanlar esas olarak batı bölümünde yer alıyor.

Göksu Nehri’nin denizle kucaklaşmadan önce yarattığı deltanın en geniş su yüzeyine sahip kısmı Akgöl. Su içi bitkiler bakımından zengin ve kıyılarının büyük kısmı sazlarla kaplı bir tatlı su gölü. Tarımsal kullanımdan dönen sularlar beslenen göl ne yazık ki, tortu birikmesi ve otlanma nedeniyle giderek küçülüyor.

Türkiye’nin en fazla kuş çeşidinin tespit edildiği Göksu Deltası, son yıllarda giderek tenhalaşıyor. Deltanın doğal dengesinin bozulmasına bağlı olarak kuş sayısı a azalıyor. Gene de çeşit çeşit kuş konaklıyor deltada. Mahzumlu kızkuşu burada üreyen önemli türlerden biri.

Haberin tamamı için: Atlas / Haziran