Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Yapmadan Dönme
Gökova Körfezi Koyları Sörf Tutkunlarının Gözdesi

Gökova Körfezi Koyları Sörf Tutkunlarının Gözdesi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 03 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Gökova Körfezi Koyları Sörf Tutkunlarının Gözdesi

Gökova Körfezi, hava şartlarının uygun olması sonucu her yıl rüzgar ve uçurtma sörfü yapmak isteyen binlerce turisti ağırlıyor.

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Akyaka'da 3 bin 500 metrelik birinci derece sit alanı içerisindeki sahilin, Anıtlar Kurulu ve Özel Çevre Koruma Kurumunun izniyle sörf alanı olarak tescillendiğini belirtti.

Bölgesel rüzgar nedeniyle rüzgar ve uçurtma sörfü açısından bölgenin çok elverişli olduğunu dile getiren Çalca, "Yılda 10 bin kişi rüzgar ve uçurtma sörfü yapmak amacıyla Akyaka Gökova'ya geliyor. Her ziyaretçi günde ortalama 700 lira harcıyor" dedi.

Eşsiz manzarada sörf keyfi

Rüzgar ve uçurtma sörfü eğitmeni Yavuz Aksakal ise Muğla Akyaka'nın sörf açısından dünyanın önemli merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi. Valiliğin yaptığı düzenlemenin ardından bölgeye uçurtma ve rüzgar sörfü yapmak için gelenlerin arttığını ifade eden Aksakal, "Gökova, dünyada hızla tanınmaya başladı. Çünkü sürekli esen rüzgarı var. Bu da sörf yapanlar için altın değerinde" diye konuştu.

Gökova'da turistlere sörf eğitimi veren 6 okul bulunduğunu bildiren Aksakal, her yıl 23 Nisan'dan önce sezon açılışı yaparak 4 gün festival düzenlediklerini kaydetti.

Gökova Körfezi'nde doğanın çok güzel olduğuna işaret eden Aksakal, "Eşsiz bir manzarada sörf yapıyorsunuz. Her yıl İngiltere, Rusya, Almanya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinden çok sayıda yabancı sporcu geliyor" diye konuştu.

Sörfçülerin aradığı her şeyi Gökova'da bulabileceklerine dikkati çeken Aksakal, şöyle devam etti:

"Burada yazın deniz suyu sıcaklığı 34 dereceyi buluyor. Doğada aradığınız tüm şartlar uygun. Burası sörf için adeta bir cennet. Eğitimlerini alan sporcular sörfün heyecanını, adrenalini yaşıyor. Hava şartları iyi olduğu zaman sahilde yaklaşık 200 kişi aynı anda uçurtma sörfü yapabiliyor. Aynı zamanda yeni arkadaşlıklar oluşuyor, sporcular kısa sürede kaynaşıyor."