Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Gideceğiniz Tatile Göre Yanınıza Almanız Gereken Kitaplar

Gideceğiniz Tatile Göre Yanınıza Almanız Gereken Kitaplar

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 24 Mayıs 2019
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Gideceğiniz Tatile Göre Yanınıza Almanız Gereken Kitaplar
Eğer kitap okumayı seven biriyseniz nereye giderseniz gidin yanınıza mutlaka kitap alırsınız. Hatta okumayı seven biri için tatilde kitap okumanın keyfi her zaman için bir başkadır. Fakat bazı kitaplar vardır ki onları en uygun ortamda okuduğunuzda hayatınızda farklı bir yer edinir ve size bir hayli keyif verir. Bunun için çıkacağınız seyahat türüne göre kitabınızı seçerek hem bulunduğunuz ortamın hem de kitabınızın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. İşte bizim önerilerimizden oluşan tatil türü ve yanınıza almanız gereken kitaplar listesi.
1 – Kamp Tatili / Hippi kampta ne okunur

Doğayla bütünleşip, her şeyden uzaklaştığımız kamp tatillerinde ilk aradığımız şey hiç şüphesiz huzurdur. Şehrin bunaltıcı havasından uzaklaştığınız bu ortamda size önereceğimiz kitap ise Paulo Coelho’nun Hippi adlı romanı. Hippi akımının geniş kitlelerce benimsendiği 70’li yılları ele alan ve yazarın Hippi olduğu dönemlerdeki hem ruhsal hem de bedensel yolculuğunu anlattığı kitabı, sürükleyici diliyle sizi büyülemeyi başarıyor. Siz de kampın özgür ruhunu yaşarken yazarın yolculuğuna yakından tanık olabilirsiniz.
2 – Her Şey Dahil Tatil / Aeden azra kohen aeden

Fi-Çi-Pi üçlemesiyle adından sık sık söz ettiren Azra Kohen’in bir diğer romanı Aeden, kesinlikle soluksuz okuyacağınız kitaplardan biri. Kusursuz bir gezegenden dünyamıza gelen kusursuz varlıkların hikayesinin anlatıldığı roman sayesinde siz de yaşadığımız dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğreniyorsunuz. Hatta kitabı okurken bu dünyaya ne kadar zarar verdiğimizi sorgular hale geliyorsunuz. Otelden çıkmadan bol bol dinlendiğiniz ve plajda saatlerinizi geçirdiğiniz her şey dahil tatiller ise Aeden’i okumak için bize göre mükemmel zaman.
3 – Kendi Planladığınız Turistik Gezi / Beşinci Beatle beşinci beatle

Eğer kendiniz yurt içi ya da yurt dışı fark etmeden bir şehri ya da şehirleri keşfetmek üzere yola çıktıysanız bu hiç durmadan yürüyeceğiniz ve neredeyse boş bir zamanınız olmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle biz akşam saatlerinde otelde ya da yolculuk esnasında okumak için yanınıza çizgi roman almanızı öneriyoruz. Dünyaca ünlü müzik grubu Beatles’ın elinden tutan ve menajerliğini yapan Brian Epstein’in kısa ama etkileyici yaşam öyküsüne yer verilen Beşinci Beatle bize göre keyifli bir tercih olacaktır.
4 – Mavi Tur / Sapiens mavi tur hakkında

Mavi tur bizim için denizde geçen, huzur dolu günler demek. Aynı zamanda siz koy koy gezerken gün içinde kitap okumak gibi size keyif verecek aktiviteleri yapmak için de uygun bir zaman demek. Bu yüzden bu yolculuğunuzda size eşlik etmesi için yanınıza Yuval Noah Harari’nin Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens kitabını alabilirsiniz. Kitap isminden de anlaşıldığı gibi ilk insanlardan günümüze kadar insan türünün evrimini öyle sürükleyici bir dille anlatıyor.
5 – Hafta Sonu Tatili / İmkansızın Şarkısı hafta sonu tatilinde ne okunur

Kısa bir mola vermek için çıktığımız hafta sonu tatillerinin başrolünde şehre yakın duraklar yer alıyor. Hal böyle olunca da hem yolculuğunuz hem de tatilde geçireceğiniz süre de biraz kısıtlı. İmkansızın Şarkısı da tam böyle bir tatil için yazılmış gibi. Daha önce Haruki Murakami okuduysanız yazarın dilinin etkileyiciliğini de biliyorsunuzdur. İmkansızın Şarkısı’nda bir yolculuğu sırasında duyduğu bir şarkı ile üniversiteli yıllarına dönen karakterimizin, yaşadıklarına ve aşk hikayesine tanık oluyoruz.
6 – Kafa Dinlemelik Tatil / Kumral Ada Mavi Tuna kumral ada mavi tuna

Büyük otellerin aksine pansiyon, bungalov ya da butik oteller, çok daha sakin bir seyahat geçirebileceğiniz, ideal yerlerden. Hele bir de kalabalıktan uzak, nispeten daha az popüler durakları tercih ederseniz tatiliniz hiç şüphesiz sizin için bir cennete dönüşecektir. Böyle bir tatilde Buket Uzuner’in ünlü romanlarından biri olan Kumral Ada Mavi Tuna’nın, sizi yürekten sarsacak aşk üçgenini okurken ne zamanın nasıl geçtiğini anlayacak ne de bir müddet kendinize gelebileceksiniz.
7 – Tur Rehberi Eşliğinde Tatil / Naif. Süper tur tatili

Turla tatile çıkmak oldukça farklıdır. Her şeyden önce bu seyahatte turun size sunduğu plana uymanız gerekiyor. Dolayısıyla geziniz boyunca kendinize daha çok yolculuk esnasında zaman ayırabiliyorsunuz. Biz de düşündük ki Erlend Loe’nin Naif. Süper’de yarattığı kafası karışık ve bir o kadar naif olan karakterini yakından tanırken eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.
8 – Yayla Tatili / Masumiyet Müzesi orhan pamuk

Yayla tatili doğa tutukunlarının favorisidir. Nasıl olmasın ki? Her yerin yemyeşil olduğu ver her şeyin en doğalını bulabildiğiniz bu tatil bütün yılın yorgunluğunu üzerinizden bir anda alıverir. Pek çok kişinin aksine biz yaylada çok keyifli kitap okunabileceğine inanıyoruz. Özellikle son dönemlerin favorisi bir bungalovda konaklıyorsanız manzaraya karşı yıllardır ertelediğiniz o kitabı okuma zamanı bizce geldi. Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi de işte o kitaplardan. Sevdiği kadına dair her şeyi bir müzede toplayan bir adamın etkileyici aşk hikayesinin anlatıldığı romanı, bu seyahatiniz için tercih edebilirsiniz. Hatta kitabı okuduktan sonra Orhan Pamuk'un romanından yola çıkarak oluşturduğu Beyoğlu'ndaki müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.
9 – Trenle Seyahat / Doğu Ekspresinde Cinayet trende ne okunur

Trenle seyahat deyince aklımıza Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi deyince de Doğu Ekspresinde Cinayet romanı geliyor. :) Şaka bir yana polisiye roman türünün öncülerinden Agatha Christie’ye ait olan bu kitap polisiye sevenlerin mutlaka okuması gereken eserlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Uzun süren bir tren yolculuğu ise emin olabilirsiniz ki bu türü okumak için oldukça uygun.

Yorumlar

Sevgi Özdil 
28.05.2019
Aziz Nesin - Bir Sürgünün Anıları adlı kitap da seyahatte güzel gidiyor. Okumayanlara tavsiyemdir. Hem eğlenceli hem de o zamanın Türkiye'si için düşündürücü bir eser. George Orwell - Hayvan Çiftliği de aynı şekilde tatil için oldukça ideal.