Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Gezginlerin 2011 Tatil Rotaları

Gezginlerin 2011 Tatil Rotaları

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 06 Nisan 2011
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Gezginlerin 2011 Tatil Rotaları

Bu yıl güneş kendini göstermekte biraz zorlansa da gezginler şimdiden tatil rezervasyonlarını yaptırmaya başladılar...

Dünyada yaşanan değişiklikler, ülkelerin gündemini ve siyaset politikalarını etkilediği kadar, tatil rotalarında da birçok değişikliğe yol açıyor. Son aylarda yaşanan iç karışıklıklar ve doğal afetler 2011 yılında turizm sektörünün de ekseninin kaydığını haber veriyor biz tatilcilere.

Yabancı turistlerin çoğunlukla tercih ettiği Mısır, Tunus, Uzakdoğu rezervasyonları iptal olurken, Türkiye sorunsuz destinasyonlardan biri olarak ortaya çıkıyor. 2011 yılında Türkiye'de turizm patlaması beklenirken, bugünlerde güney bölgelerine en çok rezervasyon yaptıranlar ise Avrupalı ve Rus turistler...

Son yıllarda, Türk turistlerin de tatil için daha farklı yerlere gitme istediği, yurt dışı turlarını değerlendirdikleri görülüyor. Tatil rezervasyonlarının çokça yapıldığı şu günlerde ise yerli turistlerin gittiği tatil güzergâhları da değişmiş durumda. En çok tercih edilen ülkeler olan Ürdün, Suriye, Lübnan ve Fas'ın, yerini Balkan turlarına bıraktığı görülüyor.

Yunan Adaları

"Deniz, kum ve güneş" üçlüsünden oluşan tatilleri tercih eden yerli turist, daha çok vizesiz gidebileceği ülkeleri değerlendiriyor. Fiyatları uygun olan ve nispeten yakın Hırvatistan ise en çok tercih edilen ülke olarak ortaya çıkıyor. Hırvatistan'ı kruvaziyer turizmi ile revaçta olan Yunan Adaları izliyor.

Yılda ortalama 12 bin kişinin Balkanlar turlarına çıktığı tahmin ediliyor, ancak Balkan ülkeleri ve özellikle de Zagreb, Dubrovnik gibi şehirlerde de rezervasyonlar dolmak üzere. Yerli gezginlerin diğer tatil rotaları ise, Fransa ve İtalya kıyıları ile en çok merak ettiğimiz şehirlerden biri olan Barselona...