Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Gastronomi Markası Olma Yolundaki Bursa'dan "Menşei Bursa" Projesi

Gastronomi Markası Olma Yolundaki Bursa'dan "Menşei Bursa" Projesi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 13 Eylül 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Gastronomi Markası Olma Yolundaki Bursa'dan "Menşei Bursa" Projesi

Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından kentin termal, tarih ve kültür turizmine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan "Menşei Bursa" projesiyle kentin dünya çapında bir "gastronomi markası" olması hedefleniyor.

Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, düzenlediği basın toplantısında, projenin, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmek üzere kabul edildiğini belirtti.

"Menşei Bursa" projesinin Bursa'nın markalaşması yolunda önemli bir adım olduğunu vurgulayan Usta, "Projeyle, Bursa adıyla marka olan tarım ve gıdaya dayalı yöresel ürünlerin turizm değerine dönüştürülmesi ve bunların etkili bir tanıtım aracı haline getirilmesi amaçlanmaktadır" dedi.

Usta, 198 bin 465 liralık bütçeye sahip projeyle kentin yerel markalarının hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tanıtımının yapılacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Menşei Bursa projesi kapsamında kentteki yaklaşık 2 bin işletme, esnaf ve üreticiyle yöresel ürün ve coğrafi işaretleme konusunda farkındalık oluşturulacak. Ayrıca projenin önemli ayağı olan 'Gastronomi Festivali' gerçekleştirilecek. Festival kapsamında, yöresel ürünlerle üç dalda yarışma yapılacak ve 'Uluslararası Aşçılar Zirvesi' düzenlenecek. Bu projenin özel amacı, tarım ve gıdaya dayalı yöresel değerlerin turizm değerine dönüştürülerek etkili bir tanıtım aracı haline getirebilmek için 'coğrafi işaret' üzerine farkındalık oluşturmak, teşvik etmek ve ilin turistik açıdan tanıtımını yapmaktır."

Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Programı çerçevesinde "Yerel Üreticiler Eğitim Platformu" projesinin de kabul edildiğini bildiren Usta, söz konusu projeyle AB üyesi ülkelerle işbirliği, deneyim ve paylaşım gerçekleştirilerek, yerel üreticilerin kapasitelerinin artırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA