Frig Yürüyüş Yolu Açıldı, Rota Önerileri

Frig Yürüyüş Yolu Açıldı

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Frig Yürüyüş Yolu Açıldı

Frig Yürüyüş Yolu, uluslararası standartlara uygun işaretleme ve bilgilendirme, yönlendirme çalışmaları tamamlanarak doğa sporcularının hizmetine açıldı.

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) Dönem Başkanı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Frig Yürüyüş Yolu'nu uluslararası standartlara uygun işaretleme ve bilgilendirme, yönlendirme çalışmalarını tamamlayarak doğa sporcularının hizmetine açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Tuna, Eskişehir'in Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyünde düzenlenen Dağlık Frigya Bölgesi Antik Yolları Tanıtım Programı'nda yaptığı konuşmada, söz konusu vadinin, dünya coğrafyasında eşi ve benzeri az bulunan, gerek doğal güzellikleri gerekse binlerce yıllık tarihinin ardından bugüne kadar ulaşan çok sayıdaki tarihi ve kültürel varlıklarıyla bir açık hava müzesi konumunda olduğunu belirtti.

Anadolu'ya batıdan, Balkanlar'dan milattan önce bin 200 tarihlerinde gelmeye başlayan Friglerin, zengin bir kültür mirası bıraktığını dile getiren Tuna, şunları kaydetti:

"Bu uygarlığa ait çok sayıdaki tarihi ve kültürel varlığın günümüze kadar ulaşması, bölgemizin önemini ve değerini daha da artırmaktadır. Böylesine tarihi zenginliği içinde yaşatan, doğa harikası bölgemizin hak ettiği ilgi ve değere kavuşabilmesi için ulusal ve uluslararası düzede daha fazla tanıtılması, gerekli altyapının tesis edilerek, turizm potansiyelinin üst seviyeye çıkarılması amacıyla kurulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğimiz, bu amaç doğrultusunda ve imkanları ölçüsünde faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Bu amaç kapsamında, Frig Yürüyüş Yolu'nun uluslararası standartlara uygun işaretleme ve bilgilendirme, yönlendirme çalışmalarını tamamlayarak doğa sporcularının hizmetine açmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Tuna, çalışmanın, yaklaşık 500 kilometrelik bir alanı kapsadığını ve Kütahya'daki Yenice Çiftliği'nden, Afyonkarahisar sınırları içerisinde bulunan Seydiler'den başlayarak, Eskişehir'deki Friglerin dini merkezi olan Yazılıkaya'da birleştiğini ve Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan yine Friglerin siyasi başkenti Gordion'a (Yassıhöyük) kadar uzandığını açıkladı.

"Frig Yürüyüş Yolu" projesinde emeği geçen Doç. Dr. Hüseyin Sarı ve ekibi ile destekleyen herkese teşekkür eden Tuna, söz konusu çalışmayla tarihin yeniden can bulduğunu ve yöredeki turizmin canlanacağını ümit ettiğini sözlerine ekledi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca da tarihle iç içe, kültür başkenti Eskişehir'de böyle bir toplantı gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Konuşmaların ardından proje ekibi ile emeği geçen grup liderlerine, Tuna, Koca ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay tarafından Yazılıkaya (Midas) Anıtı'nın maketi hediye edildi.

Öte yandan, valiler, milletvekilleri ve beraberindekiler, Friglerin Yazılıkaya'da yerleşim yeri olarak seçtiği bölgeyi gezdi ve Midas Anıtı önünde 5 ilden gelen yaklaşık 200 doğa sporcusuyla fotoğraf çektirdi.

Program, pan flüt sanatçısı Aydın Yavaş ve ekibinin verdiği konserle sona erdi.

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)