Fethiye'de Turizm Sezonu Başladı!, Turlar - Geziler

Fethiye'de Turizm Sezonu Başladı!

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Fethiye'de Turizm Sezonu Başladı!

Fethiye'nin 2013 turizm sezonu, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen kokteylle başladı.

Çalış Plajı'nda düzenlenen törende Fethiye Belediyesi Mehter Takımı gösteri yaptı. Mehter takımın gösterisini yerli ve yabancı turistler ilgiyle izledi. Daha sonra özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinin engelli öğrencilerinden oluşan müzik grubu, ritm konseri verdi.

Törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Muğla'nın Antalya'dan sonra en büyük turizm potansiyeli sahip bölge olduğunu, Fethiye'nin de taşıdığı potansiyelle Muğla'nın en büyük değeri olduğunu belirtti.

Fethiye Turizm Danışma Bürosu sorumlusu Güler Uymaz ise 2012'de Muğla'yı 3 milyon 150 bin turist ziyaret ettiğini, gelen turistlerin ülkelere göre sıralandığında birinci sırayı bir önceki yıla göre yüzde 7'lik düşüşle İngiltere'nin aldığını dile getirdi.

Uymaz, İngiltere'yi sırasıyla Hollanda, Almanya, Rusya ve Fransa'nın takip ettiğini, 2012'de Fethiye'yi yaklaşık 1 milyon 250 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini kaydetti.

"45 bin yatak kapasitemiz var"

Fethiye bölgesinde yaklaşık 45 bin yatak kapasitesi olduğuna dikkati çeken Uymaz, "İlçedeki 60 konaklama tesisi Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli. Bu tesislerin 13 bin 300 konaklama kapasitesi var. 2012'de özellikle yatırım belgeli tesislerde yükselişe geçtik. Şu anda 20 adet yatırım belgeli tesisimiz var. Bunların inşaatlarının tamamlanması halinde bölgemiz 5 bin yatak kapasitesine daha kavuşmuş olacak" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının deniz turizm aracı işletmesi alan 144 günübirlik tur teknesiyle geçen yıl yaklaşık 360 bin turist gezdirildiğine değinen Uymaz, şöyle konuştu:

"Bölgemizde deniz turizmi ile tarihi ve kültürel değerlerimizle, 2 bin metreden çıkışla yapılan yamaç paraşütümüzle, diğer alternatif turizm aktivitelerimizle, yürüyüş yollarımızla Ölüdeniz, Kayaköy, Saklıkent, Kelebekler Vadisi ve ismini sayamadığım çok sayıda marka değeri olabilecek eserlerimiz ve değerlerimiz var. İlkemiz tüm değerlerimizi doğru kullanmak, kaliteli turizm yapmak. Hedefimiz ise turizmin her alanında daha yüksek rakamlara ulaşmak, hak edilen payı alabilmek için daha çok çalışmak."

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler