Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 21 Haziran 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!
Bugünlerde Çin denildiğinde akla ilk gelen Korona oluyor biliyoruz ama yedikleri içtikleri onların olsun, dünyaya kattıkları güzel şeyler de var; Mesela Feng Shui! Kimine göre batıl inançtan öte gitmeyen, kimine göre de hayatın enerjisini dengeleyen bu eski Çin öğretisinin mekanlara neler kattığını biliyor musunuz? Hadi gelin odaları dört duvar, bir pencere olmaktan çıkaran ve doğal bir düzenlemeyle sizi daha huzurlu bir enerjiyle dolduran bu felsefeyle tanışalım. Hatta tanışmakla kalmayıp, gittiğimiz yerlere de taşıyalım!

Feng Shui Nedir? Çinliler İçin Ne İfade Eder?

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Feng Shui’nin dilimizdeki anlamı rüzgar ve su. Ve bize diyor ki ''Hayatın evrensel bir enerjisi var, tıpkı doğada olduğu gibi yaşadığın mekanlarda da bu enerjiyi harekete geçirebilirsin''. Amaç hayatı güzelleştirmek ve tabiatla uyumlu yaşamak olunca da ne yapabileceğimiz, nasıl yapabileceğimiz konusunda bizi peşine takıyor bu felsefe! Bir nevi ruhu besliyor, akışta parlak bir damla olmayı ve yüksek tempolu yaşamlara sadelik ve dinginlik getirmeyi öğretiyor.

Feng Shui’nin geleneksel, mistik bir inanıştan başka bir şey olmadığını düşünenlerdenseniz, Çinlilerin bu öğretiyi 3500 yıldır uyguladıkları ve evlerden ziyade dünyanın en büyük otel zincirlerinin de gerek mimarilerine gerekse dekorasyonlarına bu felsefeyi yansıttıkları da bir gerçek!

Feng Shui Mekanlarda Nasıl Uygulanıyor?

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Feng Shui’nin temelinde ağaç, toprak, su, metal ve ateşten oluşan 5 element var. Elementlerin yaşam alanlarına kattığı değerler ise sizin neye ihtiyacınız olduğunuz ve neyi çağırdığınızla ilgili! Şöyle ki;
  • Ağaç: Dinamizm, verim, bereket, zenginlik ve aile değerlerini çağırıyor. Ahşap mobilyaların hakim olduğu mekanlarda tek başına duran metal aksesuar, çöp kutusu, fatura – dekont gibi parayla ilgili belgelerin ortalıkta olmasından kaçınmanız gerekiyor. Ev bitkileri ise mekana pozitif bir enerji katıyor.
  • Toprak: Uyum, denge, sağlık, aşk, bilgelik isteyenlere gelsin bu elementin nimetleri de! Doğal taşlar, kristal objeler, mumlar ve sevgi içeren fotoğraflar… Sağlık için gold tonunda sarı renkli dekorasyon, bilgelik için kitaplar… Dekorasyonda kırılabilen narin tüm aksesuarlardan uzak durun diyoruz.
  • Su: Dinginlik, sakinlik, duruluk, kariyeri çağırıyorsanız akvaryum ve ayna gibi yansıtıcı yüzeylerin hakim olduğu mekanlar tam size göre. Koyu renklerin enerjisi iyi gelirken, ortamı dağınık bırakmamaya da özen gösterin.
  • Metal: Akıl, mantık, çocuklar, arkadaşlar için her şey yolunda gitsin temenniniz varsa mekanda keskin hatlara sahip olmayan yuvarlatılmış objelerle birlikte bol bol oyuncak bulundurun. Siyah ve beyaz da ortamda illaki bulunması gereken renklerden.
  • Ateş: Tutku, ünü temsil eden elementle yapılan dekorasyonlarda uzun ve dikey aksesuarlar kadar kırmızı rengi ne kadar kullandığınız da önemli. Bu seçimler mekana istediğiniz enerjiyi çağırırken koyu renklerden, geniş obje kullanımlarından kaçınmanız gerekiyor.

Feng Shui Otellerde de Var Mı?

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Dünyanın en büyük otellerinin birçoğunda ve tabii ülkemizde de işletim kurallarının olmazsa olmazlarından biri de Feng Shui. Öyle ki daha yapım aşamasında işin uzmanından görüş alan, mimarisi tavanda açık kiriş bırakmadan tasarlanan, girişi-lobi dizaynı farklı, aynaları asla yatağa bakmayan ve açılışı da uzman hangi gün derse o tarihte yapılan oteller var. Ve yapılan araştırmalarla Feng Shui uygulanan bu otellerin muadil hizmet sunan aynı kulvardaki otellerden daha başarılı (başarının kıstası da elbette ki bol müşteri ve bol kazanç) olduğu kanıtlanmış. Müşterilerin bu otelleri tercih etmesindeki birincil nedense Feng Shui’nin temelindeki 5 elementten birinin ya da birkaçının oda dekorasyonuna kattığı pozitif ambiyans olmuş.

Otel Odanıza Feng-Shui Dokunuşu Yapmak İster misiniz?

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Tatilde veya iş gezisinde huzurlu uyuyup zinde uyanabileceğiniz bir enerjiyle donanmak için Feng Shui’ye bir şans verin ve haydi gelin bu pozitif enerjiyi oteldeki odanıza da taşıyın. Hem öyle çok hummalı bir çalışmaya girişip evden otele eşya taşımanıza da lüzum yok, gerektiğinde otelden de yardım isteyebilirsiniz. Aksine istenmeyen tek şey fazlalık, size sadece arınmışlık gerekiyor.

Yatak alanınız Feng Shui için en önemli alan

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Çünkü hayatın yarısına yakını uykuda geçiyor ve sakinliğe çok ama çok ihtiyaç var. Bu öğretide enerjinin kapıdan geldiği var sayıldığından odanın en önemli eşyası olan yatağın kapıya bakmaması önemli bir kural. Ayrıca enerjiyi yansıtan aynalarla aydınlatmaların da yatağın karşısında olması önerilmiyor. Otel odanızın dizaynı bu şekilde değilse görevlilerden bir paravan isteyerek enerji akımını kesebilirsiniz. Işıkları kısabilir, dilerseniz odanıza mum getirmelerini de rica edebilirsiniz.

Oturma alanında ne yapabilirsiniz?

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Mobilya gruplarında, koltuk ve kanepelerde eşyaların köşeleri ne denli yuvarlaksa Feng Shui’ye o kadar uyumlu. Buranın aldığı ışık da yatak alanındaki loşluğun aksine o denli canlı olmalı. Yeşil saksı bitkilerinin ve duvarlara asılan resimlerin de negatif enerjiyi alıp götürdüğü düşünülüyor.

Banyodaki ufak dokunuşlar

Feng Shui Yaşam Tarzını Kaldığınız Otele de Taşıyın!

Feng Shui için tuvalet ve banyolar gereğinden büyük olmamalı ve evin kapısından girdiğinizde de direkt onu görmemelisiniz. Büyüklüğüne ve yerine müdahale etme şansınız olmayabilir ama banyonun ebadı ne kadar büyükse kazancınızın da o oranda akıp gideceğine dair bir inanış olduğunu da belirtelim.

Amaç huzurlu, deliksiz bir uyku ve kapıdan girerken de çıkarken de hissedeceğiniz canlılık! İsterseniz bir deneyin, ne dersiniz?

Türkiye’nin Feng Shui Konseptli Otelleri

1- Hotel Les Ottomans - Kuruçeşme / İstanbul

3500 yıllık bu Çin felsefesini Boğaz manzaralı odalarına taşıyan Hotel Les Ottomans, dünyanın Feng Shui Hotel sertifikasına sahip en lüks butik otellerinden birisi. Kuruçeşme’nin tarihi 9 yalısından biri olan otel, 1935’de yangın geçiren Muhsinzade Paşa Yalısı’nın restore edilmiş hali. 12 süit odası bulunan bu şık otelin duvarlarında ülkemizin en ünlü ressamlarından İsmail Acar’ın tabloları asılı. Herşeyiyle sıradışı bir otel olan Hotel Les Ottomans açılmadan önce, dünyanın en meşhur Feng Shui duayeni Yap Cheng Hai, Singapur’dan gelip bereketli olması için arsayı kutsamış. Otelin tüm teknolojik donanımı da felsefenin temeline uygun yapılandırılmış.
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(3 değerlendirme)
Arnavutköy, Beşiktaş, İstanbul
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

2- Workinn Hotel - Kocaeli

Ülkemizin ilk Feng Shui oteli olan ve Kocaeli'nde hizmet veren Workinn ayrıca Yeşil Bina sertifikasına sahip ilk otel olma özelliği de taşıyor. Otelin tüm dekorasyonunda ana unsur denge. Farklı formlarda kullanılan 5 elementin etkisini otelin tüm odalarında, SPA’sında ve bar, restoran, lobi gibi ortak mekanlarında hissedebiliyorsunuz. Farklı konseptlerdeki toplam 162 konaklama birimiyle huzur ve denge hissedeceğiniz mekanlar tasarlayan otelde konforda da sınır tanımıyor. Odalarından deniz ve doğa manzarası izleyebileceğiniz Workinn Hotel dikey bahçe peyzajıyla da görüş alanınızdaki her yeri güzelleştiriyor.
Neredekal Değerlendirme4.2/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Çayırova, Çayırova, Kocaeli
Otelz.com
%34 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
1.552 TL

3- Alachi Butik Otel - Alaçatı/İzmir

Alachi Otel adını Feng Shui felsefesinde ''yaşam enerjisi'' anlamına gelen ‘chi’den alıyor. Alaçatı’nın egzotik atmosferiyle Feng Shui ruhunu birleştiren otel aslında biraz da içinizdeki yaşam enerjisini ortaya çıkarabilmenizi amaçlıyor. Antika ve vintage bir tarzda dekore edilmiş birbirinden şık 30 odasıyla hizmet veren otel huzurlu bir konaklama için sizi bekliyor.
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Alaçatı, Çeşme, İzmir
Odamax
Oda-Kahvaltı
4.780 TL
Otelz.com
4.779 TL
En uygun fiyat
4.779 TL
Otelz.com
En uygun fiyat:
Otelz.com
4.779 TL