Euro 2020 Rakiplerimiz Andorra ve Moldova Hakkında Her Şey, Türkiye

Euro 2020 Rakiplerimiz Andorra ve Moldova Hakkında Her Şey

6 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Euro 2020 Rakiplerimiz Andorra ve Moldova Hakkında Her Şey
5. haftasına girdiğimiz 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda H Grubu'nda bulunan Türkiye'nin sıradaki rakipleri belli oldu. 7 Eylül Cumartesi günü ülkemizde gerçekleşecek olan Türkiye-Andorra, 10 Eylül Salı günü ise Moldova'da gerçekleşecek olan Türkiye-Moldova karşılaşmalarını heyecanla bekliyor ve ülkemize başarılar diliyoruz. Peki bu iki Avrupa ülkesi hakkında neler biliyoruz? İşte Andorra ve Moldova hakkında bilinmesi gerekenler.

Andorra

andorra euro 2020Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça az bilinen Andorra, Fransa ile İspanya arasında yer alan, küçük ve bir o kadar sevimli bir ülke. Ülkenin denize kıyısı bulunmasa da gümrük vergisinin olmaması sebebiyle özellikle Avrupa ülkeleri tarafından uygun fiyata alışveriş yapmak amacıyla ya da turizm amaçlı sıklıkla ziyaret ediliyor. Tabi dağlık olmasının ve çok kar yağmasının etkisiyle ülke, hatırı sayılır bir oranda ziyaretçisini de bünyesinde oldukça gelişmiş olan kayak merkezleri sayesinde kış aylarında alıyor.
andorra hakkında Toplamda 7 şehirden meydana gelen ülkenin başkenti, Andorra la Vella isimli şehir. Ülke demokrasiyle yönetilen bir prenslik ve resmi dili Katalanca olmakla birlikte buranın yerel halkı İspanyolca, Fransızca ve Portekizce de konuşuyor. Sokaklarının oldukça şirin ve düzenli olduğu ve adeta Avrupa ülkelerinin bir minyatürü niteliğinde olan Andorra, coğrafi koşulları sebebiyle tarım, sanayi, hayvancılık gibi alanlarda gelişmese de turizme oldukça önem vermiş.
andorra geziPeki Andorra'ya ulaşım nasıl sağlanır? Öncelikle ülkede bir havalimanı bulunmadığını belirterek başlayalım. Dolayısıyla ülkemizden direkt ulaşım sağlanamıyor. Fakat en kolay ulaşım sağlama yöntemi Barselona'ya uçup, buradan yaklaşık 3,5 saat süren bir otobüs yolculuğu yapmak. Andorra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir vize talebinde bulunmasa da direkt ulaşım sağlanamaması sebebiyle İspanya'ya giriş için Schengen vizesine ihtiyacınız var. Dolayısıyla ülkeye ulaşımın hem vizeli hem de vizesiz olduğunu söyleyebiliriz.

Moldova

moldova euro 2020Romanya ve Ukrayna arasında yer alan; ancak turistik anlamda çok rağbet görmeyen bir ülke olan Moldova, ziyaretçi sayısının az olmasına karşın halkının oldukça misafirperver olmasıyla ünlü. Ülkenin en turistik aktivitelerinden biri her yıl düzenlenen şarap festivali olduğu biliniyor ve ülke şaraplarının tadıyla oldukça övünüyor. Şarap üretiminde kullanılan üzümler ülkenin orta ve güney kısmındaki bağlardan geliyor. Moldova'nın diğer ön plana çıkan özelliği arasında ise oldukça zengin bir mutfağa sahip olması geliyor.
moldova hakkında bilgilerÜlkenin yani Moldova Cumhuriyeti'nin başkenti Kişinev. Ayrıca ülke sınırları içerisinde diğer Avrupa şehirleri tanımasa da kendi bağımsızlığını ilan eden Transdinyester Cumhuriyeti isminde bir ülke yer alıyor. Bu ülke ile Moldova'yı birbirinden Dinyester Nehri ayırıyor. Moldova'da yaşayan halk Ukraynalı, Rus ve Gagauzlar'dan oluşuyor. İnsanlarının, kültürünün, müziğinin ve daha nice değerinin oldukça renkli olması, ülkeyi eğlenceli keşif rotalarından biri haline getiriyor. Üstelik gezilecek yerler açısından da zengin olan başkent parkları, müzeleri ve katedralleri ile ön plana çıkıyor.
moldova gezi rehberiMoldova'ya ulaşım ise ülkemizden İstanbul, İzmir ve Ankara'dan direkt uçuşlar ile başkent Kişinev'e sağlanmaktadır. Tabi ülkeye kara yolu ile ulaşmak da mümkün; ancak bu çok da tercih edilen bir güzergah değil. Ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor. Hatta 2018 yılının Ekim ayından itibaren Türkiye ile Moldova arasında kimlikle seyahat dönemi başladığı için artık pasaporta ihtiyacımız kalmadı.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Moldova'ya sırf kızlarını görmek için giderdim. :) Daha önce giden varsa deneyimlerini yazabilir mi? Nasıl bir yer? Ucuz, pahalı vs.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Andorra ya gittim bir kez. Çok küçük bir ülke. İnsan bulduğunuzda sokakta şükrediyorsunuz. :) Alışveriş olayı çok ucuz. Gümrük vergisi yok. Kışın tercih edenler var. Kar pistleri çok iyiymiş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Andorra'dan bahsediyor, kızları görmek için giderim diyen var. Biraz turizme odaklanın. Şehri tanıtan bir şey yazın. Yorumu yazana sözüm artık kadınları obje gibi görmekten vazgeçin.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Şimdi bütün arkadaşlar Moldova'ya deplasmana gitmek isteyebilirler. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Maç yayını olacak mı sitede?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Moldova'yı çok merak ediyorum. Çok giden arkadaşım var. Nasip olmadı bir türlü.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)