Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Eski Van, Osmanlı Sivil Mimarisine Işık Tutacak

Eski Van, Osmanlı Sivil Mimarisine Işık Tutacak

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 12 Temmuz 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Eski Van, Osmanlı Sivil Mimarisine Işık Tutacak

Birinci Dünya Savaşı döneminde Ruslar tarafından işgal edilerek yıkılan eski Van şehrindeki yapıların yeniden ayağa kaldırılması ve turizme kazandırılması amacıyla başlatılan kazılar, Osmanlı dönemindeki sivil mimariyle ilgili de bilim adamlarına ışık tutuyor.

Eski Van şehrinde bu yıl yürütülen kazı çalışmaları, Osmanlı döneminin sivil mimarisi ve şehir yapısıyla ilgili önemli bilgileri gün ışığına çıkardı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında 60 kişilik ekiple Urartu döneminden kalma Van Kalesi'nin güneyindeki eski Van şehrinde yürütülen kazı çalışmaları, bu yıl da devam ediyor.

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Banu Konyar, yaptığı açıklamada, kazılarda ortaya çıkarılan Osmanlı sokağı ile çevresindeki ticarethanelere, yollara, taş duvarlara ve yol kenarında biriken suların tahliyesi için yapılan oluklara bölgede ilk kez rastladıklarını belirterek, ortaya çıkan bulgulardan eski Van şehrinin, Osmanlı döneminin önemli bir ticaret merkezi olabileceği kanısına vardıklarını söyledi.

Çalışmalarında şu ana kadar bir sokak ile sokağın sağında ve solunda iş yerleri, kamu binaları gibi yapıların zeminlerini belirlediklerini anlatan Konyar, şöyle konuştu:

"Bu kazı sezonunda, geçen yılki çalışmamızda ortaya çıkan yolu, belli bir aks dahilinde devam ettirip çevresindeki yapı bloklarıyla tamamlamayı planlıyoruz. Şu anki buluntular, bize bu kazının çok önemli bilimsel veriler ortaya koyacağını gösteriyor. Çalışmalarımızda çok sayıda cam eser ortaya çıktı. Bu da burada atölye ve dükkanların var olduğu anlamı taşıyor. Buranın bir ticaret merkezi olma ihtimali çok yüksek."

Konyar, Osmanlı mimarisinin bilinmesine rağmen Anadolu'daki yansımasının yakından bilinmediğine dikkati çekerek, "Özellikle Doğu'ya doğru kaydığımızda Osmanlı sivil mimarisini nerdeyse hiç bilmiyoruz. Bundan dolayı buradaki bulgular, bize Osmanlı'nın sivil mimarisini, yani dini mimari dışındaki yapıların nasıl olduğunu gösterecek. Bu nedenle bu çalışmanın bilimsel araştırmalara büyük katkı sunacağına inanıyorum" dedi.

Kaynak: AA