22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel Aktiviteler, Türkiye

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel Aktiviteler

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Deniz Altungül

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel Aktiviteler
Bildiğiniz gibi son yıllarda küresel ısınmanın ve diğer doğa olaylarının etkisiyle uzun yazlar, uzun baharlar ve kısa kışlar geçiriyoruz. Sıcak havayı sevenler bu durumdan epey memnun kalsalar da battaniyeleri tozlanan dolaplardan indirmek ve karlı sokaklarda yürümek isteyenler bu durumdan maalesef memnun değiller. İşte 22 Aralık kışı sevenler ve kışı seçenler için çok önemli bir anlamı taşımaktadır. Çünkü 22 Aralık en uzun gece olmakla birlikte gelecek kışın da habercisidir. Bu sebeple kış dönümü olarak adlandırılan 22 Aralık' da yapılacaklar ayrı ayrı anlatılmalı ve listelenmelidir. Şimdi size çeşitli başlıklar dahilinde kış dönümüne yaraşır bir gün nasıl geçirilir onu paylaşacağız. Kahvelerinizi hazırlayın.

Kış Gün Dönümü Nedir?

Gün dönümü yılda iki kez tekrarlanan ve Güneş'in yarımkürelerde en büyük açılarla düştüğü görülen günlerdir. Bulunulan yarımküreye göre gündüzlerin ya da gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı tarihlerdir.

Kış Gün Dönümü Bu Yıl Neden 22 Aralık'a Denk Geliyor?

En uzun gecenin farklı tarihlere denk gelmesinin nedeni takvim sistemi ile Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş süresi arasındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Gökbilimde Güneş'in ilkbahar noktasından art arda iki geçişi arasındaki süre yani 1 yıl 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyedir.

Kış Gün Dönümünün Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel Aktiviteler21 Aralık Orta Asya göçebe Türkler zamanında Nardugan Bayramı adıyla kutlanır, kayın ağacı süslenir, ağacın altına türlü türlü hediyeler bırakırlardı. Tanrı Ülgen'e dua edilir, adaklar sunulurdu. Karanlıkların egemenliği sona erdirdiği ve yeni bir yıla başlanacağı için bu güne önem verilirdi.

Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır?

1- 22 Aralık Sabahına Uzun Bir Yürüyüşle Başlayın

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel AktivitelerSabah olduğunu fark etmediğiniz sabahlardan birine uyandığınız için öncelikle yapmanız gereken güzel bir duş almaktır. Duşa girmeden önce sabahın var olan mahmurluğunu ve yorgunluğunu bir nebze atabilmek için kahvenizi ya da çayınızı demlemeyi unutmayın. Kısa bir duştan sonra artık sabahın o geçici karanlığında adımlarınızı çalıştırmaya hazırsınız. Hem ruhunuzu dinlendirmek hem de güne iyi başlamak için sabah yürüyüşü yapmak oldukça önemlidir. Dışarıda soluyacağınız temiz hava vücudunuzun derinliklerine ulaşır ve sizi sabahın o haşin yorgunluğundan kurtarır. Sahilleri, ormanları artık sizin için neresi iyi geliyorsa oraları adımladıktan sonra hem güzel bir meditasyon yapmak hem de işten evvel hazırlanmak için evinize vardınız.

2- Kış Dönümünü Ruhunuzu Sakinleştirecek Bir Meditasyon ile Karşılayın

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel AktivitelerVar olan işlerin yoğunluğu ve beynimizin bir türlü düşünemeden duramayışı, olağan hayatın durağanlığında yaşadığımız sıra dışı tecrübeler, maddi ve manevi zorluklar ruhumuzu ve bizi yormaktadır. Bu durum öncelikle vücudumuzun gerginleşmesine sebep olmakta, sonrasında bu gerginlik yeni stres kaynaklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İşte bu stres aklınıza gelen ya da gelmeyen tüm hastalıkların ve tüm can sıkıntılarının çıkış noktasıdır. Bu sebeple vücuttaki ve beyindeki stresi minimuma indirmek oldukça önemlidir. Stres seviyesini minimuma indirmek için yapmanız gerekenlerden biri de tabii ki meditasyondur. Meditasyon hafife alınan bir ruh dinlendirme aracı olsa da faydaları saymakla bitmez. Meditasyon yaparak ruhunuzu dinlendirirsiniz, vücudunuzun neredeyse tüm noktalarına ayrı ayrı odaklanabilir ve ortaya çıkan rahatlığı hissedebilirsiniz. Beyninize ardı sıra yüklenen olumsuz davranışları bir süre başınızdan def edebilirsiniz. Ve nihayetinde rahatlamanın verdiği o hafifliği tüm vücudunuzda hissedebilirsiniz. Meditasyon yaparken genelde vücudun dik olduğu bir konumda oturmanız oldukça önemlidir. Eğer dik bir konumda duramıyorsanız uzanabilir ve meditasyonun verdiği o ruh dinginliğine yatar pozisyonda dalabilirsiniz. Meditasyonu kalabalıktan uzak bir bölgede yapmanız elzemdir. Meditasyon esnasında hafif bir klasik müzik açabilir, tütsü yakabilir ve etrafınıza mumlar yerleştirerek loş bir ortam yaratabilirsiniz. Nihayetinde gözlerinizi kapatarak en uzun gecenin gündüzünde kendinizi en uzun geceye hazırlayabilirsiniz.

3- Günün Tüm Yorgunluğunu Alacak Bir Kahve Molası Verin

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel AktivitelerBirtakım toplantılar ve bilgisayar ekranı ile o her zamanki gibi yüzleşmelerden sonra öğle arası vakti geldi çattı. Hafif bir yemekten sonra arkadaşlarınızla her zaman gittiğiniz hatta oturduğunuz koltuğun bile belli olduğu, siz söylemeden karton bardaklara isminizin yazıldığı bilmem kaçıncı nesil kahve dükkanlarından birine kış dönümünde de uğramayı ihmal etmediniz. Kahvenizi aldınız, arkadaşlarınızı etrafınıza topladınız. Gün boyunca iş hayatında yaşadığınız değişik olayları ve uğraştığınız değişik kalibredeki insanları onlara anlattınız. Bir yandan kar yağabilir umuduyla gözünüzü pencereden ayırmadınız. İçtiğiniz kahvenin koyuluğu ile mi yoksa arkadaşlarınızla ettiğiniz sohbetin koyuluğu ile mi alakalı gibi cevabını bilemediğiniz sorular ile birlikte öğle arasını sonlandırdınız. Hızlı adımlara tekrardan masa başına geçtiniz, işinize tekrardan bir konsantre olma çabasına giriştiniz. Ama aklınız hala en uzun gecede. Ne yapacağım diye düşündüğünüz o vakitlerde hiç tasalanmayın. En uzun geceyi, kış dönümünü yani kışın habercisini şimdi birlikte tasarlayacağız.

4- Eski Bir Geleneği Canlandırarak Yeni Bir Dünyaya Uyanın

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel AktivitelerHangi şehirde olursanız olun o meşhur akşam trafiklerinin cefasını çektikten sonra eve adımınızı attınız. Soyundunuz, dökündünüz ve koşar adımlarla mutfağa koştunuz. Hızlıca bir salata, soya sosuyla lezzetlendirilmiş ızgara tavuk, biraz haydari, biraz humus derken yanına istediğiniz bir içki ile sofradaki kış dönümünü kombinasyonunu tamamladınız. Mumlar ve hafif müzikler eşliğinde yemeğinizi yedikten sonra televizyonun karşısına kuruldunuz. Ne izlesem, ne izlesem diye düşündükten sonra en uzun gecede izlenmesi gereken tek film olan Yüzüklerin Efendisi'ne onlarca kez izlemenize rağmen tekrardan başladınız. Saat 24.00 olmadan dakikalar önce eşiniz, dostunuz aileniz ya da yalnızlığın verdiği rahatlığa ve özgürlüğe dayanarak kış dönümü ritüellerini bir bir gerçekleştirmeye başladınız. Yeni başlangıca ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz o mühim anlarda yeni bir nefes, yeni bir koku ve bambaşka bir soluğa ihtiyaç duyarsınız. Sonrasında çakmağı bulamadığınız için mutfak dolabının ikinci çekmecesinde köşeye sıkışmış şekilde duran kibrit ile tüm negatifleri def etmek ve yeni bir başlangıç yapmak için Yule kütüğünü yaktınız. Yule, dinlerin uğramadığı ve genelde yerlilerin yaşadığı bölgelerde kış dönümü adı verilen paganların öne sürdüğü bir anlayıştır. Yaktığınız o kütükle yeni başlangıçlar içinizde evinizin odalarında dolaşın

Bu meşhur kış dönümü ritüelini tamamladıktan sonra son kalan enerjinizle yürüyerek başladığınız bugünü yürümek ve yürümenin felsefesi ile alakalı bir kitapla noktalandırabilirsiniz. Her şeyin olduğu gibi yürümenin de felsefesi vardır. Bu konuya değinen en güzel kitaplardan biri Frederic Gros' un Yürümenin Felsefesi adlı kitabıdır. Günü sonlandırmaya yakınken elinize bu kitabı alın. Kahvenizden bir yudum aldıktan sonra şu satırları okumaya başlayın:

    "Ayakta bekleyen bir insana bakın: Yerinde sıçrar, tepinir, sinirlenmeye başlar. Kolları ile ne yapacağını bilmez, onları hafif hafif sallar veya önünde kenetler. İstikrarsız bir dengededir. Fakat yürümeye başladığı anda her şeye kavuşur yeniden, doğa açılır, kendini gösterir, var olmanın önü açılır, ritim kaldığı yerden devam eder. Ayaklar doğru dengeyi bulur."

Bu satırları okuduktan sonra her sabah o yürüyüşe istinasız bir şekilde çıkacağınıza inanın.

5- Narlar Sayamayacağımız Kadar Parçalara Ayrılırlar

22 Aralık Kış Gün Dönümünde Neler Yapılır? En Uzun Geceye Özel AktivitelerEn uzun geceyi evde geçirmek istemeyenlerdesiniz yapılacak bellidir. Arkadaşlarla buluşulur, o sadece özel günlerde gidilen bara gidilir ve sadece özel günlerde içilen içkiler söylenir. Sohbet sohbeti, konu konuyu açar. Eski günlerden, filmlerden, insanlardan, değdiğiniz ya da size değen hayatlardan bahsedersiniz. Bilmem kaçıncı içkiden sonra gün tamamlamaya yakın aranızdaki en hayalperest ve en girişken arkadaşınız 24 saat açık manavdan aldığı bir poşet dolusu narla yanınıza gelir. Artık en uzun günün ritüellerini uygulama ve şans perilerinden yılın tümüne yayılabilecek şanslardan isteme vaktidir. Mitolojide bolluk, bereket ve doğurganlığı temsil eden nar hem mitolojinin hem de kuvvetinizin verdiği yetkiye dayanarak sayamayacağınız kadar çok parçaya ayrılır. Böylece yeni yıldan beklentinizi yüksek bir özveri ve heyecan ile gerekli birimlere iletmiş olursunuz.

Yusuf Atılgan'ın da dediği gibi hepimiz bu hayatta sallantılı ve korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz. Her yılın sonunda umutlarımızı tüketerek yılın sonuna geliyor ve yeni umutlarımızı yakın zamanda başlayacak yıla saklıyoruz. Niyetler çekiyoruz, totemler yapıyoruz. Ayaklarımızın diplerine, kapı önlerine narlar kırıyoruz. Şansımız dönsün ve yeni bir başlangıç yapalım diye evimizi tütsüler ile duman altı ediyoruz. Ancak hangi yıla girersek girelim korkuluksuz bir köprüde yürüdüğümüzü unutuyoruz.

Belki de değişen sadece bir takvim yaprağından ibarettir. Uzak doğunun çok uzak kabilelerinde yeni yılın, kış dönümünün belki de hiçbir önemi yoktur. Ancak gelinen noktada ister çok uzak bir kabilede ister şehrin merkezinde var olması gereken şeyler sevgi ve umuttur. İnsanları severek, onlara iyi davranarak ve her olumsuzlukta yılmadan umut ederek yaşamaktır. Hepinize iyi kış dönümleri ve iyi yıllar dileriz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)