Karadeniz Yaylaları: Elinizi Uzatsanız Bulutlarına Dokunabilirsiniz, Türkiye

Karadeniz Yaylaları: Elinizi Uzatsanız Bulutlarına Dokunabilirsiniz

4 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Karadeniz Yaylaları: Elinizi Uzatsanız Bulutlarına Dokunabilirsiniz
Doğa tutkunlarının yıl boyunca gidebilmek için gün saydıkları yerlerin başında geliyor Karadeniz'in meşhur yaylaları. Özellikle Instagram'da gezginlerin bu yaylaları fotoğraflamasıyla ilgilinin daha da çok arttığı su götürmez bir gerçek. Siyamkar Tepesi, Çat Vadisi ve daha nicesiyle Karadeniz yayları, bulut denizinin, muhteşem doğasının yanında; sıcacık insanı, tadı damağınızda kalacak yöresel lezzetleriyle, yeşile doyamayanları yaz kış bekliyor. Bu arada unutmadan hemen hatırlatalım, Karadeniz için en güzel zamanların mayıs ve ekim ayları arası olduğu söylenir.

1 - Meşeköy (Petran) Yaylası / İkizdere - Rize

Petran yaylasıKaradeniz'in enfes doğasından nasibini alan, ortalama 1350 metre yükseklikte konumlanan Petran Yaylası İkizdere ilçesine bağlı bir yayla. Buraya Anzer Yaylası'na giden yoldan, 'Kamanın ya da Kama Dibi' ayrımına saparak ulaşabilirsiniz. Bir de Petran Yaylası'nın ünü, her sene kışın yaptıkları şenliklerden geliyor. ‘Lazboard' deyince şimdi hatırlamış olacaksınız. Fotoğraf: Rizedeyizcom
Petran yaylası kış lazboardAsıl adı ‘Yüzme Tahtası Şenliği' ya da ‘Petranboard Şenlikleri' olan bu şenlikler ya ocak ayının son günlerinde ya da şubat ayının ilk günlerinde ama her yıl mutlaka yapılıyor. Bu şenlikler buranın sadece yaz aylarında değil karda – kışta da ne kadar çok tercih edildiğini gösteriyor bize. O yüzden yazın gidemezseniz üzülmeyin, kışın da bir başka eğlenceli Petran. Fotoğraf: Elif Omput

2 – Gito Yaylası / Çamlıhemşin - Rize

Gito yaylasıBu yıl Instagram'da en çok gördüğümüz yerlerden biri Gito Yaylası oldu. Oksijeni bol bu yayla 2070 metre rakıma sahip. Bu kadar yüksekte olunca da Karadeniz'in tüm tepeleri uzansanız eliniz değecek gibi duran bir resim sergisi gibi gözlerinizin önünde. Burası küçük bir köy olduğu için az sayıda ev var. Birkaç tane de konaklama yapabileceğiniz işletme mevcut. Ancak bizim tavsiyemiz bu enfes doğanın bir parçası olmaya devam etmeniz ve çadırınızı yanınıza alıp kamp yapmanız.

3 - Perşembe Yaylası / Aybastı – Ordu

Perşembe yaylasıCanik Dağları'ndan menderesler çizerek yoluna devam eden ve göle dökülen nehri, göz alabildiğine yemyeşil çimlerle kaplı topraklarıyla Perşembe Yaylası, yaklaşık 1.500 metrelik bir rakımda konumlanıyor. Ordu'nun Aybastı ilçesine 17 km kadar bir mesafede yer alan yaylada her yıl temmuz ayında tüm yöre halkının da katıldığı şenlikler düzenleniyor. Şenliklerde yağlı güreşlerden, konserlere, at yarışlarından, kültürel etkinlere kadar oldukça hareketli ve renkli etkinlikler yapılıyor. Eğer ki buraya gelirseniz bölgede yer alan kümbetleri, Çiseli Şelalesi'ni, Karga Tepesi'ni görmeden buradan ayrılmayın.

4 - Turnalık Yaylası / Kabadüz – Ordu

TurnalıkKabadüz ilçesine bağlı Turnalık Yaylası, Çambaşı Yaylası'yla yan yana olan komşu iki yayla. Nüfusu oldukça az olan yayla en çok yaz aylarında kalabalıklaşıyor. Turnalık Yaylası'na gelenlerin uğrak yerleri arasında Çiseli Şelalesi ve Turnalık Çamlığı bulunuyor. Konaklama için herhangi bir tesis hizmet vermiyor. O yüzen bizim tavsiyemiz çadırınızı yanınızdan hiç ayırmamanız. Çünkü geceyi nerede geçirmek istediğinize karar veremeyeceksiniz.

5 - Badara Yaylası / Çamlıhemşin – Rize

Badara yaylasıBadara Yaylası Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi ile Hemşin beldesinin kesiştiği yerde konumlanıyor. Buraya, Çamlıhemşin'den Zilkale istikametine doğru olan yolu takip edip 'Gito Badara Yaylaları' tabelalarından saparak ulaşıyorsunuz. Yaylada yaklaşık 15 tane köy evi bulunuyor. Burada bir tane konukevi var. Konukevinde ayrıca işletmecilerin kendilerinin bizzat ilgilendiği restoran kısmı da mevcut. Burada sabah Karadeniz'e özgü lezzetlerle hazırlanan enfes kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Bu yaylalara merkezden toplu taşıma ile gidemiyorsunuz.

6 - Huser Yaylası / Çamlıhemşin – Rize

Huser yaylasıHuser, 2400 rakımda Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayla. Bu yıl zirvesinde bulunan salıncakla hafızamıza kazınan Huser Yaylası, Instagram'da en fazla gördüğümüz tepelerden ve salıncaklardan biri oldu. Yolu oldukça bozuk olan bu tepeye çıkarken bir hayli eziyet çekiyorsunuz ama zirve ulaştığınızda ayaklarınızın altında uzanan bulut denizini görünce tüm bu eziyete ve zorlu yollara değdiğini anlıyorsunuz.

7 - Kümbet Yaylası / Dereli - Giresun

Kümbet yaylasıYaklaşık 1800 metre rakımda konumlanan Kümbet, Giresun'a bağlı Dereli ilçesinin yayla köylerinden sadece biri. Karadeniz yaylaları arasında yerleşimin oldukça yoğun olduğu yerlerden biri olan Kümbet'e gelen gezginlerin konaklamada tercih edebilecekleri yayla evleri, fırın, market, kasap gibi olanaklar bulunuyor. Turizme açılmış olmasının da etkisiyle bu kadar çok olanağa sahip olan yaylada her yıl temmuz ayında yayla şenlikleri düzenleniyor.

8 - Tahpur Yaylası / Hemşin – Rize

Yaklaşık 3000 metre rakıma sahip olan Tahpur Yaylası, Rize'nin Hemşin ilçesine bağlı bir yayla. Yaylaya ulaşım için öncelikle 4x4 tarzı bir arazi aracına ihtiyacınız var. Zira yollar normal araçlar için hiç uygun değil. Rize'den yola çıkıp Büyükdere ya da bölgede bilinen adıyla Hemşin vadisine doğru yola çıkın. Vadide ilerlerken karşınıza Orta Yayla ve Başköy yaylaları çıkacak. Bu yaylaları geçip yola devam ediyorsunuz. Yol keskin virajlarla dağa doğru devam ediyor. Tırmana tırmana Baltaş Geçidi'ne varıyorsunuz ve karşınızda Tahpur Yaylası.

9 – Yayla Köy (Elevit Yaylası) / Çamlıhemşin – Rize

ElevitKaradeniz'in 1800 metre rakıma sahip ünlü yaylalarından biri de Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yayla Köy ya da bilinen adıyla Elevit Yaylası. Başından bulutların hiç eksik olmadığı yaylardan olan Elevit'e giden yol, asfalt olduğu için diğer yayla yollarına göre daha konforlu. Yolların iyi olması buranın Ayder Yaylası kadar kalabalık olmasında etkili olmuş. Konaklamak isterseniz de birkaç tane pansiyon tipinde hizmet veren tesis bulunuyor. Tesis diyoruz ama halktan birkaç kişi evlerini açmış ve gelenleri ağırlıyor.

10 – Gölyanı Yaylası / Yağlıdere – Giresun

Golyanı yaylasıGiresun'un Yağlıdere ilçesi sınırları içinde kalan Gölyanı Yaylası, bu yıl Karadeniz'de turizme kazandırılmaya çalışılan yaylalardan biri olarak çokça karşımıza çıkıyor. Gölü, şelalesi, yemyeşil doğası ve insanı huzura erdiren atmosferiyle bu yıl karşımıza en çok çıkacak yerlerden biri olmaya aday.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Bu yorumu okuyan herkese önce sağlık diliyorum, gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Ha birde doğaya çıkmak için cesaret diliyorum. Ben 2014 yılında kolon kanserin yakalandım, ameliyat, kemoterapi derken iki yılım böyle geçti. Bu esnada hastalığıyla ilgili araştırmalara başladım. Kanserin bir hücre hastalığı olduğunu, bunu da yayaların tertemiz havasındaki oksijenin 21 günde insan vücudundaki ölü hücreleri yenilendiğini öğrendim. Hemen kendime bir kamp takımı kurdum ve Denizli'nin Honaz Dağı eteklerindeki Kefe Yaylası'na kamp kurdum ve bu her sene temmuz veya ağustos aylarında tekrar etti. Toprak tencerede, odun ateşinde o yörenin katkısız mahsullerinden etlerinden yemekler yaptım. Tabi her sabah yürüyüş yapmayı da hiç ihmal etmedim. Benim tavsiyem tabi ki Karadeniz yaylalarını da gidip görmek gerekir ama ilk önce en yakınındaki bildik bir yayladan başlamanız. Ben kanseri bu şekilde yendim. Herkese selamlar. Bundan sonraki hedefim kendi karavanımı yapıp, Karadeniz yaylalarını görmek.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Pokut, Huser, Badara Şal yaylaları çok güzel, hayran kaldım. Havası o kadar temiz ki astıma çok iyi geldi.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bu yaylaların bir bölümünü gördüm. Şunu söyleyebilirim ki aynı yerleri tekrar görsem yine de heyecanla seyrederim. Görmediğim yaylalar için tavsiyelerinizi not ediyorum.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Rize yaylalarından bahsetmek istiyorum. Hepsi birbirinden güzel. Ayder'i bilmeyen yok sanırım o kadar meşhur ettiler ki artık kalabalığından dolayı ne yayla konumu ne de doğallığı kalmadı ama yine de görülmesi gereken bir yer. Özellikle sezon harici gitmenizi tavsiye ederim. Ayder'de kalmak yerine daha doğada kalmanız için Vaveyla dağ evleri mükemmel. Hem doğası hem sahipleri sizi çok mutlu edecektir. Diğer yayların çoğuna 4x4'le gitmenizi tavsiye ederim. Yollar bozuk ama vardığınızda değecek güzelliklerle karşılaşacaksınız. Sal yaylası o kadar samimi ve doğal bir işletmeye sahip ki Ali abinin işlettiği Pilunççayı Evi'ni gözüm kapalı tavsiye ederim. Mükemmel bir kahvaltı ve mükemmel lezzetler bulabileceğiniz tek yer. Bir de sahiplerinin doğallığı ve samimiyeti cabası. Aynı şeyi Pokut için söyleyemeyeceğim. Doğa ve manzara mükemmel ama işletme o kadar kötü ki son derece umursamaz tavırla tamamen ticarete dönmüş. Avusor sessizliğin en mükemmel hali. Simge Pansiyon sanki eviniz… Huser'in yolu çok fena ama çıktığınızda gördüğünüz, tabi görebilirseniz, bulutlara dokunmak isteyeceksiniz. Bazen çok yoğun sis oluyor. Elevit bir şirin köy. Aydere yakın olmasından yollarının daha düzgün olmasından rahatlıkla gidebileceğiniz bir yer. Kavrun Yaylası ben hem karda hem yazın çıktım son derece keyifle gidebileceğiniz, gittiğinizde samimi bir ortamla karşılaşacağınız bir yer. Derim ki gidin yaylalara ama mümkünse bilen biriyle gidin. Yollar açısından kalınacak yerler açısından daha rahat edilecektir. Özel tur yapan firmalar var hem güvenilir hem samimi. Kaçkarlı Tur tavsiye ederim. Ben her zaman onları tercih ediyorum. Havaalanından alıp istediğiniz turu yapıp tekrar havaalanına bırakıyorlar.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)