Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Ekonomik Tatilin Yeni Adresi: Marmara Adası

Ekonomik Tatilin Yeni Adresi: Marmara Adası

Paylaş
Sevgi Özdil  
Eklenme: 20 Haziran 2018
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Ekonomik Tatilin Yeni Adresi: Marmara Adası
Bodrum, Çeşme, Alaçatı daha bu kadar meşhur tatil beldeleri değilken Marmara Bölgesi sakinlerinin tatil için seçimi Marmara Adası olurdu. Günümüzde hak ettiği ilgiyi görememesinden yakınsak da sakin ve huzurlu ortamını koruyabilmesi açısından seviniyoruz. İstanbul'a yakın kaçış rotalarından biri olan Marmara Adası, hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyenlerin de sıklıkla tercih edebileceği bir destinasyon. Marmara Adası Ulaşım

Fotoğraf: Sinan Çakmak

Balıkesir’e bağlı olan bu ada, Marmara Denizi’ndeki adaların da en büyüğü. Peki, Marmara Adası'na nasıl gidilir? Yaz sezonu ve kış sezonu olarak feribot seferleri farklılık gösterse de Marmara Adası ulaşımı oldukça kolay ve rahat. Adaya; İstanbul, Tekirdağ, Silivri, Avşa Adası, Erdek'ten kalkan gemi ve deniz otobüsleriyle ulaşıyorsunuz.

Çınalı Köyü

Adanın denizi harika. Sadece denizi değil aslında harika olan doğası, tarihi kalıntıları ve sıcakkanlı ada insanları sizi kendilerine çekiyor adeta. Marmara Adası'nın hem tatil için en ideal zamanı hem de en yoğun turistik dönemi Temmuz ve Ağustos ayı. Ancak ben sakin bir yaz tatili istiyorum diyorsanız da en ideal aylar Haziran ve Eylül. Mayıs ve Ekim ayları ise kampçıların en sevdiği aylar.
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.6/5 Mükemmel
(34 değerlendirme)
Marmara Adası, Marmara, Balıkesir
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Marmara Adası

Fotoğraf:Sinan Çakmak

Marmara Adası'na ayak bastığınız anda tek katlı ada evleri, zeytin ağaçları, çamlarla size kendinizi Ege'de hissettiriyor. Bir zamanlar 36 adet kiliseye ve 1 adet manastıra ev sahipliği yapan adada şu an bunlardan geriye sadece kalıntıları kalmış durumda. Bu kiliselerden sadece bir tanesi günümüze kadar iyi korunmuş. Ayrıca açık hava arkeoloji müzesinin yanında, ada 1912'de buharla çalışan makinelerin kullanıldığı Türkiye'nin ilk mermer kesme fabrikasına da ev sahipliği yapıyor.

Marmara Adası

Oldukça yeşil bir ada olan Marmara Adası'nın yüzölçümünün neredeyse yarısı ormanlık alanlarla kaplı. Sahile oldukça yakın zeytinlikler, bağlar, yükseklerdeki kızılçamlar ve güneydeki makilerle muhteşem bir doğa şöleni sunar misafirlerine. Yeşil ve mavinin kucaklaştığı adada denize girmek için en ideal koylar arasında; Aba, Kole, Kayaburnu, Manastır, Gündoğdu, Mestanağa'yı sayabiliriz. Adada bir de birbirinden güzel plajlar var. Saraylar Koyu

Aslen bir Rum köyü olan ve sonrasında mahalleye çevrilen Çınarlı'da günümüzde tek bir tane bile eski Rum evlerinden kalmamış maalesef. Sadece bu tarihi evlerden değil eskiden şaraplarıyla meşhur olan Çınarlı'da üzüm bağları da talan edilmiş. Ve yine 1935 yılında Marmara'da yaşanan büyük depremde hasar gören çoğu evi onarmak yerine yakmayı tercih etmiş adalı halk. Asırlık çınarlarıyla ünlü ve adını da 1001 yılında buraya dikilmiş olan bu kadim ağaçtan alan Çınarlı köyü, incecik kumlara sahip sahil şeridi ve temiz denizi ile dikkat çekiyor. Konaklamada da Çınarlı köyü sıklıkla tercih ediliyor. Merkeze 15 dakikalık bir mesafede yer alan köyde özellikle pansiyonculuk bir hayli yaygın olarak yapılıyor.
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Avşa Adası, Marmara, Balıkesir
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Marmara Adası'nda yapılacak şeyleri de unutmadan hemen söyleyelim. Asırlık çınarların altında bulunan çay bahçelerinde oturun ve mutlaka adaçayı, koruk suyu için. Saraylar, Topağaç, Asmalı, Gündoğdu, Çınarlı gibi birbirinden güzel, yeşilliklerle sarılı şirin mi şirin bu köyleri gezin, tertemiz denizine girin özellikle de Manastır Koyu'nda yüzün. Zeytin ve zeytinyağıyla şifalı otlardan alın. Tarihi mekanları adım adım keşfedin, ilçe merkezine oldukça yakın bir mesafede yer alan Şifalı Suyu görün. Adanın kendine has üzümlerinden yapılan şarabı denizin üzerinde güneşi batırırken yudumlamayı sakın unutmayın. Marmara Adsı

Marmara Adası'nda ne yenir ne içilir diye sorarsanız hemen söyleyelim. Adadasınız ve tabiki deniz ürünleri ilk seçeneğiniz olmalı. Mutlaka taze balıklardan yiyin ve adanın tuzlu balığını deneyin. Adanın ünlü lezzeti peynirli patlıcan yemeğini de yemeden dönmeyin. Adalıların kendi imalatı olan dondurmaları tadın, özellikle kavunlu ve karadutlusunu. Marmara Adası

Marmara Adası'nda ada merkezinden ziyade konaklama yapabileceğiniz birkaç güzel köy ve mahalle mevcut. Bu yüzden feribottan indiğiniz yer olan adanın merkezi yerine, buraya sadece 10-15 dakikalık mesafede kalan köyleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Avşa Adası, Marmara, Balıkesir
Tesis Fiyatı
Sadece Konaklama
500 TL
Giriş
03.04.23
Çıkış
04.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

Yorumlar

ÖMÜR ALTUNÇİZME 
12.07.2018
Seneler öncesi hem İstanbul'a yakınlığı, hem uygun fiyatları, hem de en önemlisi, sakinliği, huzuru, güzel denizinden dolayı Marmara Adası Çınarlı Köyü'nü özellikle tatil için seçerdim. Ancak paylaştığınız fotolarda gördüğüm üzere Marmara adası betona dönmüş. Her yeri olduğu gibi buraları da beton yapmışız. Betonsuz yer kalmadı mı?

Benzer Yazılar

Kars Gastronomi Rehberi

Kars Gastronomi Rehberi

Seyhan Ahen 
13.11.2022
Türkiye'nin En İyi Kamp Yerleri

Türkiye'nin En İyi Kamp Yerleri

Habibe Tokgöz 
05.09.2013
48 Saat 1 Rota Abant

48 Saat 1 Rota Abant

Diley Kuru 
16.10.2014