Ekim Ayında Kaçırmamanız Gereken 10 Etkinlik, Türkiye

Ekim Ayında Kaçırmamanız Gereken 10 Etkinlik

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Zeynep Hüvel Keleş

Ekim Ayında Kaçırmamanız Gereken 10 Etkinlik
Sonbaharın kendini iyice hissettirdiği günlerdeyiz... Artık deniz, güneş, kum üçlüsüne bir süreliğine veda edip şehirde olup bitenlere göz atma vakti. Önümüzde uzun bir sonbahar ve kış var ve oldukça hareketli geçecek.
Bu ay ne yapsak, nereye gitsek, hangi etkinliğe katılsak diyenler için Ekim ayının etkinliklerini taradık ve sizler için en iyilerini seçtik. İşte Ekim ayında kaçırmamanız gereken 10 etkinlik.

23. Akbank Caz Festivali

Müzikseverlerin her yıl dört gözle beklediği, şehrin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali bu yıl 23. defa yapılıyor ve yine dopdolu bir programa sahip. 25 Eylül'de başlayan Akbank Caz Festivali, 12 Ekim'e dek İstanbul'un farklı mekanlarında 280 sanatçıyı müzikseverlerle buluşturacak. Henüz festival kapsamında herhangi bir konser izlemediyseniz geç kalmış sayılmazsınız. Kaçırdığınız müzisyenlerin yanı sıra daha pek çok keyifli konser sizi bekliyor. Ethio-Jazz türünün yaratıcısı olarak kabul edilen Mulatu Astatke, Grammy ödüllü Cassandra Wilson, Rova Saxophone Quartet, İngiltere'den çıkan en önemli müzikal oluşumlardan biri olarak gösterilen Submotion Orchestra, özel performansları ile Jehan Barbur ve İlhan Erşahin, Birsen Tezer, Avrupa'nın en köklü caz oluşumlarından biri olan Hot Jazz Band ve daha pek çok ismi festival kapsamında izleyebilirsiniz. Konserlerin yanı sıra festivalin yan etkinlikleri olan Kampüste Caz, Liselerde Caz Atölyeleri, Cazlı Brunch, Atölye ve Paneller de müzikseverlere pek çok keyifli etkinlik sunuyor.
Biletler Biletix satış kanalları ile etkinlik gişelerinden temin edilebilir.

13. İstanbul Bienali

14 Eylül'de kapılarını ziyaretçilerine açan İstanbul Bienali bu yıl 13. yaşını kutluyor. “'Anne, ben barbar mıyım?”' başlığını taşıyan bienal kamusal alan yaratma ve herkese ulaşma amacıyla bu yıl ücretsiz olarak geziliyor. Dünyanın farklı yerlerinden 88 sanatçının katıldığı 13. İstanbul Bienali şimdiye kadar en çok sanatçı katılımının gerçekleştiği bienallerden biri oldu. Bienal sergileri, Tophane'deki Antrepo no.3, Karaköy'deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstiklal Caddesi üzerindeki ARTER ve SALT Beyoğlu ile İMÇ 5. Blok'taki 5533'te yer alıyor. İstanbul Bienali 20 Ekim'e dek gezilebilir. Sergiler, sanatçılar, tanıtımlar ve yan etkinlikler ile ilgili detaylı bilgi için bienalin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
İstanbul Bienali13. İstanbul Bienali

Filmekimi

Sinemaseverlerin dört gözle beklediği ve bu yıl 12.'si düzenlenen Filmekimi, 40'a yakın ödüllü filmi izleyici ile buluşturuyor. İstanbul'da 28 Eylül'de başlayan festival 6 Ekim'e kadar devam edecek. Festival kapsamında, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul'un yanı sıra İzmir (4-6 Ekim), Ankara (11-13 Ekim), Trabzon (11-13 Ekim), Diyarbakır (25-27 Ekim) ve Gaziantep'te (25-27 Ekim) film gösterimleri yapılacak. Filmler, seans ve gösterim bilgileri için Filmekimi'nin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Biletler Biletix ile Atlas ve Beyoğlu sinemalarından temin edilebilir.
Bilet Fiyatları: Hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seansları (tek fiyat): 5 TL. Hafta içi 19.00 ve 21.30 seansları ile hafta sonu tüm seanslar: Tam 15 TL, İndirimli 10 TL

WTA Championships İstanbul Tenis Turnuvası

Türkiye'de şimdiye kadar düzenlenmiş en önemli spor organizasyonları arasında şimdiden yerini alan TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul 2013, 22-27 Ekim tarihleri arasında Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenecek. Dünyanın en prestijli bayanlar tenis şampiyonası olan organizasyon daha önce de 2 defa ülkemizde gerçekleştirilmişti.
Biletler Biletix satış kanallarından temin edilebilir.

Iyeoka

"Simply Falling" şarkısını ilk duyduğumuzdan bu yana Iyeoka kalplerimizde farklı bir yer edindi. Fakat Iyeoka'nın müzik yolculuğu The Rock By Funk Tribe grubuyla birlikte çıkardığı Black and Blues albümü ile 2004 yılında başlamıştı. İkinci albümü Say Yes 2010'da müzikseverlerle buluştu. Soul, R&B ve Jazz'ı kendi özgü melodilerle birleştiren müzisyen ender rastlanan sesiyle eşsiz performanslara imza atıyor. 24 Ekim'de Babylon'da vereceği konserin de bu performanslardan biri olacağına eminiz.
Biletler Biletix satış kanallarından ve Babylon gişesinden temin edilebilir.
Bilet Fiyatları: 55 TL

IyeokaIyeoka

Film Müzikleri Senfoni Orkestrası

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'ndan emekli İbrahim Muslu'nun projesi olan Film Müzikleri Senfoni Orkestrası, sosyal güvencesi olmayan yetenekli ve başarılı müzisyenlere bir gelecek sağlama projesi. Kendi branşında en iyileri bir araya getiren bir proje olan Film Müzikleri Senfoni Orkestrası, konservatuarı ve müzik okullarını en iyi derecelerle bitiren hatta akademik kariyerlerini tamamlamış olan gençlere devamlı bir gelir ve sosyal güvence sağlama amacı taşıyor. 2011 yılında hayata geçen proje günümüzde pek çok konserle yoluna devam ediyor. Orkestranın repertuarında Karayip Korsanları, Titanic, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Hayat Güzeldir gibi pek çok sevilen filmin müzikleri yer alıyor. Film Müzikleri Senfoni Orkestrası 28 Ekim'de Caddebostan Kültür Merkezi'nde olacak.
Biletler Biletix satış kanallarından ve CKM gişesinden temin edilebilir.
Bilet Fiyatları: Tam 34 TL, Öğrenci 24 TL

Mor Karbasi

Yasmin Levy sevenlerin dikkatini daha çok çekecek bir isim Mor Karbasi. Dünya müziğinin en güçlü vokallerinden biri olarak gösterilen Karbasi, Kudüslü bir ladino şarkıcısı. İlk albümü The Beauty and The Sea 2008 yılında çıkan şarkıcı özellikle güçlü gırtlağı ve ladino şarkıları modern flamenkoyla buluşturan derin nameli müziği ile tüm dünyanın en çok konuştuğu kadın vokallerden biri oldu. 2011'de ikinci albümü çıkan Karbasi dünyanın pek çok farklı yerinde birçok konser verdi. İstanbul'da da iki gece üst üste performans sergileyecek olan Mor Karbasi, sadece ekim ayının değil; 2013'ün kaçırılmaması gereken isimlerinden. Konser 10-11 Ekim'de Salon İKSV'de.
Biletler Biletix satış noktalarından ve Salon İKSV gişesinden temin edilebilir.
Bilet Fiyatları: Masa 45 TL, Ayakta 35 TL, Öğrenci 25 TL

Christian Scott Quintet

Kendi kuşağının en başarılı ve yetenekli müzisyenlerinden biri olarak gösterilen Christian Scott, Garanti Caz Yeşili kapsamında ilk defa İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor. Amerikalı caz trompetçisi Scott, aynı zamanda besteci ve prodüktör. Müzik kariyerine 3 albüm sığdıran müzisyeninin 23 şarkılık son albümü Christian aTunde Adjuah en dikkat çeken kayıtlarından. Konsere gitmeden bu albümü dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Sahnede beşlisiyle beraber performans sergileyecek olacan Christian Scott 22 Ekim'de Salon İKSV'de.
Biletler Biletix satış noktalarından ve Salon İKSV gişesinden temin edilebilir.
Bilet Fiyatları: Masa 45 TL, Ayakta 35 TL, Öğrenci 25 TL

Christian ScottChristian Scott

Beş Asır Sonra Piri Reis Tersane-i Amire'de Sergisi

Piri Reis'in haritalarından ilham alınarak seramik üzerine işlenen resimlerdne oluşan Beş Asır Sonra Piri Reis Tersane-i Amire'de Sergisi'ni görmek için Ekim ayı son şansınız. Daha önce Tophane i Amire'de açılan sergi temmuz ayından bu yana Rahmi M. Koç Müzesi'nde sergileniyor. Sergi, keşifler çağından kalan en ilginç ve gizemli haritalardan birisi olan Piri Reis Haritası'ndan izleri yeni yorumlarla günümüze taşıyor. Sergi, 20 Ekim'e kadar Rahmi M. Koç Müzesi'nin Tersane binasında gezilebilir.

Inez & Vinoodh Sergisi

Hollandalı kült fotoğrafçı ikili Inez & Vinoodh ilk defa İstanbul'da! Çağdaş güzellik kavramını değiştiren ve dünyanın en ünlü sanatçılarından olan ikili, fotoğraf sanatında dijital manipülasyonun gücünü en iyi kullanan isimlerdendir. Çağdaş güzellik anlayışını alışılmışın dışına çıkarıp, dijital teknikleri ‘görünenin altındaki'ni ortaya çıkarmak için kullanan ikili, eski ve yeni işlerinden oluşan bir seçkiyi İstanbullu sanatseverler ile buluşturuyor. Inez & Vinoodh'un İstanbul sergisinin en önemli özelliği ise eşsiz güzellikteki çiçek fotoğraflarının ilk defa gösteriliyor olması. Sergi 23 Ekim'e dek Istanbul'74 & Gagosian Gallery'de gezilebilir.
Inez & VinoodhInez & Vinoodh

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)