Efes'in, UNESCO'ya Aday Gösterilmesi Bekleniyor, Haber - Duyuru

Efes'in, UNESCO'ya Aday Gösterilmesi Bekleniyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Efes'in, UNESCO'ya Aday Gösterilmesi Bekleniyor

Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girebilmesi için tüm planlama çalışmalarının Selçuk Belediyesi tarafından tamamlandığı, adaylık başvurusunun Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmasının beklendiği bildirildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Efes'in UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girebilmesi için eylül ayında UNESCO'ya ön başvurunun, 2014 yılı şubat ayında ise resmi başvurunun yapılması gerektiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, Efes Antik Kenti'nin dünya halklarının en çok merak ettiği ören yerlerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Ülgür "Bu anlamda her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeyi çoktan hak ettiğini düşünüyoruz. Biz belediye olarak bu konuyla ilgili olarak 5 yıldır çalışıyoruz. Üzerimize düşen her şeyi de yaptık. Şimdi Kültür Bakanlığı'nın Efes'i UNESCO'ya aday göstermesini bekliyoruz. İnanıyoruz ki, 2014 Şubat ayı itibarıyla Efes, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girecek ve UNESCO Efes'in sigortası olacak" ifadelerini kullandı.

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, ilk 6 ayda kentteki tarihi ören yeri ve müzeleri ziyaret eden 1 milyon 271 bin 818 yerli ve yabancı turistin en çok gezdiği yerlerin başında Selçuk'taki ören yeri geliyor. Bu dönemde Efes Antik Kenti 779 bin 520 kişi ile en çok ziyaret edilen birinci, St. Jean Kilisesi ise 144 bin 458 ziyaretçi ile ikinci oldu.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)