Dünyayı Türkiye'de Keşfedebileceğin 9 Yer, Türkiye

Dünyayı Türkiye'de Keşfedebileceğin 9 Yer

7 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Dünyayı Türkiye'de Keşfedebileceğin 9 Yer
Dünya büyük ve keşfedilecek çok yeri var. Dünyanın yedi harikasından biri olup bu yedi harika içinde günümüze kadar ulaşabilmeyi başaran tek eser Mısır'daki Keops Piramidi. Bunun yanında kuzey ışıkları, Ürdün'deki Petra, benim en çok gitmek ve keşfetmek istediğim Machu Picchu, Cook Adaları, Fiji ve dünyanın daha birçok keşfedilesi yeri.
Her bir şehri keşfetmeye kimimizin zamanı yoktur, kimimizin de yeteri kadar parası belki de. Ben de sizlere belki oralar kadar dikkat çekmese de her bir köşesi cennet ülkemizin dünyadaki benzer şehirlerini bularak aşağıda derledim. Eminim ki daha birçok yer vardır. Bu arada ilk fotoğrafın neresi olduğuna dair bir fikrin var mı? Yorumlarını aşağıda bekliyorum.

1 - Cape Town - Olimpos

cape townAfrika'nın güney ucunda bulunan Cape Town 1488'de keşfedilmiş bir şehir. Masa Dağı ise bu egzotik şehri kuş bakışı izleyebileceğin en iyi noktalardan biri. Teleferik ile Masa Dağı'na çıkabilir Cape Town'a kuşbakışı bakmakla kalmayıp şehrin en güzel fotoğraflarını çekebilirsin.
olumposTam olarak manzarası aynı olmasa da doğası, denizi ve havası ile Cape Town'da yaşayacağın deneyime benzer bir deneyimi Olimpos'ta teleferikle Tahtalı Dağı'na çıkarak da yaşayabilirsin.

2 - Huanglong Pools - Badab-e Surt - Pamukkale

huanglongÇin'de bulunan Huanglong Pools, Pamukkale'den farklı olarak ormanlık alanın içinde harika bir manzara ile gelenlerini karşılar.
badabesurtBadab-e Surt ise İran'ın en çok turist çeken yerlerinden biri olma özelliği taşıyor.
pamukkaleBu 3 oluşum içerisinde benim için tabi ki de en güzeli Hierapolis Antik Kenti içerisinde yer alan Pamukkale.

3 - Derweze - Yanartaş

derwezeTürkmenistan'ın Ahal'a bağlı Derweze ilçesinde bulunan bu yere Cehennem Kapısı ismi verilmiş. Doğalgaz araması yaparken tesadüfen bulunan bu kuyudan metan gazı çıktığını tespit eden bilim insanları, çevreyi korumak amacıyla bu kuyuyu bulmalarıyla birlikte ateşe vermişler. Ateşe verilen bu kuyu o zamandan bu zamana halen yanmakta.
yanartaşOlimpos'un sönmeyen ateşi, Yanartaş. Yanartaş kayalığı; Antalya Çıralı yakınlarında küçük bir doğal gaz kaynağı. Harika bir deniz manzarasına sahip olan Yanartaş, Cehennem Kapısı kadar büyük olmasa da konumu, manzarası ve taşların arasından çıkan alevleri ile turistlerin ilgisini çekmekte.

4 - Horseshoe Bend - Fırat Vadisi

horseshoeArizona'da bulunan Horseshoe Bend, Kolorado Nehri'nin oluşturduğu bir kıvrımdır.
firatvadisiFırat Vadisi, Gaziantep'in Karkamış ilçesinde görkemli bir kavis oluşturuyor. Ancak barajlar yüzünden nehrin doğal yatağı büyük ölçüde sualtında kalmış durumda.

5 - Longsheng - Rize

longshengÇin'in Longsheng bölgesi dağ yamacında bulunan pirinç tarlaları ile ünlüdür. Taraçalardan oluşan bu pirinç tarlaları dört mevsim farklı bir görsel şölen yaşatır gelen ziyaretçilerine.
 rize_cayTaraçalardan oluşan Rize'nin çay bahçeleri de gelen ziyaretçilerini tıpkı Longsheng Rice Terrace gibi harika doğası ve manzarası ile kucaklar.

6 - Salar de Uyuni - Tuz Gölü

salar_de_uyuniBolivya'da bulunan Salar de Uyuni Gölü, dünyanın en büyük tuz göllerinden biri. Bembeyaz bir örtü ile kaplanmış gibi görünen bu göl harika bir manzaraya sahiptir.
tuzgölüBaşkent Ankara sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü, dünyanın en büyükleri içerisinde yer almasa da Türkiye'nin en büyük tuz gölüdür.

7 - Zlatni Rat - Ölüdeniz

zlatni_ratHırvatistan'ın Brasa Adası'nda yer alan Zlatni Rat Plajı incecik kumları, tertemiz denizi ve havadan görüntüsüyle harika bir manzaraya sahiptir.
ölüdenizÖlüdeniz; Zlatni Rat Plajı'ndan farklı olarak bir adada değil, ana karada yer alıyor. Tarihle iç içe bir plajı bulunan Ölüdeniz; tertemiz denizi, incecik kumları ile ziyaretine gelen yerli ve yabancı turistlere harika bir tatil sunmaktır.

8 - Golden Gate Bridge - Boğaziçi Köprüsü

golden_gateSan Francisco'nun ünlü köprüsü Golden Gate manzarasını çok uzaklarda aramaya gerek yok. Acaba nereye benzettin sen de bu manzarayı?
Boğaziçi köprüsüİstanbul'un harika manzarasını Boğaziçi Köprüsü'nü içine alarak izlediğinizde karşınıza çıkan enfes görüntüden sadece biridir bu.

9 - Lizbon - Taksim

 lizbon_tramNostaljik tramvaylar Lizbon'da şehrin simgesi haline gelmiş toplu taşıma araçlarıdır.
taksimİstanbul'da ise Taksim'de ve Moda'da yer alan nostaljik tramvaylar tıpkı Lizbon gibi şehrin simgeleri arasında gösterilmektedir.

Bonus: New York - Kadıköy

 lizbon_tramKimin kimden esinlenerek yaptığı tartışılır ama biri ünlü Wall street, New York Stock Exchange yani borsa binası önünde diğeri de Kadıköy'ün göbeğinde.

kadıköt
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Kapak fotoğrafı bence İstanbul. :) Boğa heykeli içinse kesin New York, Kadıköy'den esinlenmiştir! :) Güzel fotoğraflar, güzel benzerlikler ama yine de dünyaya açılmak lazım!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

İnsan faktörünü ne yapacağız peki:(

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

İstanbul mu burası? :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Prag :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

New York ve Kadıköy gerçekten birbirine çok benziyor. =)))

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Parelel evrendeki güzel benzerlikler, eline sağlık kim yazmışsa. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Son zamanlarda seyahat yazıları içinde okumaktan en keyif aldıklarımdan birisi oldu. Hem dünyayı gezip görmeye hem de güzelim memleketimizi anlamaya, tanımaya ve sevmeye yönelik bir yazı. Üslup güzel ve akıl dolu bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)