Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Paylaş
Arzu Aksaya  
Eklenme: 06 Aralık 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!
Ülkemizde yaş alıp genç kalmak denildiğinde akla ilk gelen Ajda Pekkan olur. Ama bir de evde oturmayan, hem gelirini hem de vaktini dikkatli harcayarak dünyayı gezen emeklilerimiz var ki, onlar yeni rotaların verdiği heyecanla genç kalıyorlar. Tıpkı birçok gezgin platformunda gezdiği yerleri anlatan ve postları binlerce kez tıklanan Hikmet Çulcuoğlu gibi!

Hikmet hanım ve eşi küçük bütçelerle onlarca ülke gezmiş; gezmekle kalmamış gittikleri ülkelerin kültürleriyle de bütünleşmişler. Nasıl mı? Gitmeden önce ulaşım, güvenlik yemek-içmek vb. önemli hususları araştırarak, bazen klasik rotalara eklemeler yaparak, bütçeyi planlayarak ve hatta gittikleri ülkelerin dillerini öğrenerek! Mesela diyelim ki bir Arap ülkesine gidecekler, devlet destekli dil kurslarına gidip ücretsiz Arapça öğrenmişler.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Hayallerinde gezmek olan ama bir türlü yola çıkamayan emeklilerimize biraz ilham olmak için sizi bizzat Hikmet Hanım’la tanıştıralım istedik. Bir gezi sonrası mola verdiğinde biz sorduk, o cevapladı; Biraz niyet, biraz cesaret ve elbette ustaca bir bütçe yönetimi ile dünyayı gezmek mümkün mü?

Sizi biraz tanımak isteriz Hikmet Hanım; yaşınız, mesleğiniz, kaç yıldır emeklisiniz?

Ben Hikmet Çulcuoğlu. 73 yaşındayım. Emekli olalı 33 yıl geçti. Emekli banka müdürüyüm.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Kaç ülke ve Türkiye'de kaç şehir gezdiniz?

Eşimle birlikte yaklaşık 81 ülke gezdik. Bazılarını aralıklı zamanlarda 3-4 kere görme imkanı bulduk. Bazen kendi arabamızla gidiyoruz ve arabada kaldığımız da oluyor. Genelde Türkiye'de hemen hemen her şehre gittik. Bir kaç il kalmış olabilir ama o da karışık kaotik durumlarından dolayı. Türkiye'de en beğendiğim şehirler Malatya, Eskişehir, Kayseri oldu. Karadeniz kıyıları da güzel, Çayeli'ni çok beğeniyorum.

Karadeniz severlere doğanın gücüne hayran kalacağınız 9 rota önerisi için buraya tıklayabilirsiniz!

Ülke olarak Tayland ve Phuket’i çok sevdik. Phuket'te Muson yağmurları olmasa ev alıp yaşamayı bile düşünebilirim. Zira Türk lokantaları her yerde var. Sakin bir yer, denizi çok güzel ve boylu boyunca kumsal. Ayrıca ucuz bir ülke.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Türkiye’nin emeklilik koşulları malum, böylesine gezmenin ve uygun bütçeyle gezmenin formülü sizce nedir? ‘Benim gezmem mümkün değil’ diyen emeklilere ne önerirsiniz?

Tabii ki Türkiye'de de emekliler gezebilir. Ancak ben doğuştan gezginim. Uygun bütçe ile gezmek için öncelikle bütçe yapmayı bilmek lazım. İnsan zengin de olabilir ama israf etmemeli. Ama biriktirerek de gezmek mümkün, damlaya damlaya göl olur misali.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Bir geziye hazırlanmanın olmazsa olmazları neler sizce?

En önemlisi çok araştırmacı olmak, zamanın getirdiği elektronik aletleri kullanmayı öğrenmek, kurslara gitmek, kendini geliştirmek gerekiyor.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Turla mı yoksa bireysel mi gezmeyi tercih ediyorsunuz?

Ben yerine göre tur, yerine göre bireysel gezi öneririm. Örnek vereyim, mesela Türkiye'de bir Kapadokya gezisinde tur öneririm. Ama diğer yerlerde İran, Hindistan, Mısır gibi yerlerde oradaki yerel turları öneririm.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Gittiğiniz Şehirlerde otel seçerken kriterleriniz nelerdir?

Seyahatte iki kişi isek (eşimle geziyoruz) gittiğimiz Müslüman olmayan ülkelerde önceliğimiz Türk veya Müslüman yemekleri çıkaran lokantalara yakın bir otel olması. Çünkü domuz eti yemiyor ve hep aynı yerde yemek yemeye özen gösteriyoruz. Hiçbir ülkede çok şükür hasta olmadık. Kahvaltı için mutlaka yanımızda zeytin, peynir, sallama çay ve kepek ekmeği götürüyoruz. Bazı otellerde odamızda kahvaltı edebiliyoruz. Tabii ki odanın fiyatı ve temizliği de önemli. Genellikle şehir merkezlerindeki otelleri seçiyoruz. Bazen aile olarak 5 kişi de gittiğimiz oluyor. Bu zamanlarda fiyat karşılaştırmaları yaparak ev kiralamayı tercih ediyoruz.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Seyahat planlarınızı nasıl yapıyorsunuz? Nasıl bir rota çiziyorsunuz?

Seyahat planlaması için önce gidilecek ülkeyi belirliyoruz. Bu ülkeye kışın gidilecekse mutlaka sıcak bir ülke olmalı. Yazın gidilecekse de serin bir ülke seçmeye özen gösteriyoruz. İkinci olarak Türkiye'ye değer veren vizesiz bir ülke olmalı. Seyahat planları yaşa göre de değişiyor. Ulaşım şartları, dil sorunları ve belirttiğim gibi hava koşulları çok önemli. Genelde rehber istemiyoruz. Önceden araştırma yapıp rotamızı çizdiğimiz için gezilecek yerleri araştırıp çıktı alıyoruz. Yani adeta bir dosya ile yola çıkıyoruz. Kültürü olan tarihi yerleri tercih ediyoruz. Tarihle ilgili her şey özellikle de eski Osmanlı ve Türk kültürleri bizi etkiliyor. Uzak ülkelere gideceksek onun yakınlarındaki bir kaç ülkeyi daha görmek istiyoruz.

İşte Dünyayı Gezen Bir Emekli!

Tarih ve doğa rotalarında sizi en çok etkileyen yerler nereler?

Gittiğim ülkelerde Filistin, Suudi Arabistan, İsrail(Kudüs), Tayland, Mısır, Ürdün, Malezya, Ukrayna(Osmanlı eserleri), Macaristan, Balkanlar, İran ve Rusya beni etkiledi. Doğa olarak Tayland ve ABD’yi çok beğendim. Türkiye'de ise Karadeniz ve Malatya bölgesini herkesin görmesini tavsiye ediyorum.

Rotasını Malatya bölgesine çevirecekler için konaklama seçenekleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilir;

Giriş
04 Haziran Paz.
Çıkış
05 Haziran Pts.
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

Sevgili Hikmet Hanım’a ayırdığı vakit için çok teşekkür ediyor ve kendilerine bol seyahatler diliyoruz.

Yorumlar

H.Oktay CULCUOGLU 
07.12.2021
Çok yonlu bir bayandir Hikmet hanim. Iyi bir is kadini. Iyi bir es. Iyi bir anne ve de çok caliskan bir karakteri vardir.
nazan dırama 
06.12.2021
çok ilham verici ve konfor alanımızdan çıkmamızı hatırlatan güzel bir yazıydı. teşekkürler
Nursemin Bilbaşar 
06.12.2021
Hikmet hanım şanslı bir emekli.emekli banka müdürü olursan tabiki gezersin. Ol bakalim 1500 TL. Emekli işçi gezde göreyim sana. Saçmalamayın Allah aşkına. Evine ekmeği zor götürüyor emekliler. Nerde dünyayı gezicek. Kadının ekonomik durumu öncesinde iyiymiş zaten. Bu haberi emekli kadın olarak görende gerçek sancak. Oesss
Nükhet Demiray 
06.12.2021
Ne güzel oldu sizi buradan tanımak. Insan gezip gormek istesin... sağlığın yerindeyse gerisi teferruat..
Cem Arı 
06.12.2021
Yazı çok hoşuma gitti. Umarım ben ve eşim de Hikmet hanım gibi emekli olduğumuzda hem yurt içinde, hem de yurtdışında bir çok yeri gezme fırsatımız olur. Ekonomik durumlar elverirse tabii...?