Dünyanın En Şaşırtıcı Asansörleri

3 Yorum

İlginç Bilgiler Sevgi Özdil

Dünyanın En Şaşırtıcı Asansörleri
Günümüzde ilerleyen teknoloji ve zamanla yarışta günlük hayatımızın vazgeçilmez araçlarından biri haline geldi asansörler. Asansörler, geçmişte binalar yerine dik yokuşlardan yorulmadan ve hızlı bir şekilde çıkmak amacıyla kullanılıyordu. Bunun en iyi örneği ise günümüzde de halen kullanılmaya devam eden, İzmir'deki asansördür. Ana görselde de yer alan bu asansör Musevi iş adamı Nesim Levi (Bayraklıoğlu) tarafından 1907 yılında yapılmıştır. Muazzam asansör, 155 basamakla ulaşılan ve iki semti birbirine bağlayan yokuş için özel olarak tasarlandı.
Listemizdeki asansörler ise hayal gücünüzü zorlayacak ve şaşırtıcı bir yolculuğa çıkaracak cinsten. Kimi eşsiz tarihi ile lüks sıfatını kazanırken, kimisi de modern yapının bir ürünü olarak bu listeye girdi. 45 katlı bir binanın en üstüne camdan bir asansörle çıktığınızı hayal edin, inanılmaz değil mi? Sizleri daha fazla merakta bırakmadan oluşturduğumuz listeye göz atalım.

1 - The AquaDom - Berlin / Almanya

The AquaDomThe AquaDom, Berlin-Almanya'da Radisson Blu Oteli'nin içinde yer alan Deniz Yaşam Merkezi'nde bulunuyor. AquaDom Akvaryumu, şüphesiz dünyanın en havalı akvaryumlarından biri olarak kayıtlara geçmiş durumda. 1.500'den fazla balığa ev sahipliği yapan bu akvaryumu özel kılan nokta, akvaryum tankının merkezine doğru çalışan bir cam asansöre sahip olması.
The AquaDomBu özel akvaryum, her gün dalgıçlar tarafından üç ya da dört kez temizlenecek kadar büyük. Devasal büyüklükteki akvaryum 12.8 milyon avroya mal olmuş.
The AquaDomSu altı tünelleri ve birbirinden ilgi çekici aktiviteleriyle, dünyanın en etkileyici akvaryumlarından olan AquaDom'un asansörü de bir o kadar heyecan verici bir deneyim sunuyor.

2 - Sky Tower - Auckland / Yeni Zelanda

Sky TowerSky Tower, Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde yer alan bir kule. Kuleden televizyon ve radyo yayını yapılmakta olup bina 328 metre yüksekliği ile Güney Yarımküre'nin en yüksek yapısıdır.
Sky TowerBinada SkyJump ve SkyWalk yapabilmenin yanı sıra Auckland Sky Tower üst kısmında yer alan yemek bölümü de her saat başı 360°'lik dönüşü ile harika bir panaromik manzarayı gözler önüne seriyor.

3 - Gateway Arch - Missouri / ABD

Gateway Arch MissouriGateway Arch, Amerika'nın Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde bulunuyor. Gateway Arch ayrıca Jefferson Ulusal Anıtı'nın (Jefferson National Expansion Memorial) merkezinde yer alan bir anıt kemer.
Gateway Arch Missouri
Asansör kabinleri yapının içerisinde kendisine ayrılan tünelde tıpkı bir teleferik mantığı ile yolcularını en tepeye çıkarıp indiriyor.

4 - Falkirk Wheel - Falkirk / İskoçya

Falkirk Wheel
İnşaat mühendisliği ve makine mühendisliğinin müthiş kombinasyonundan ortaya çıkan The Falkirk Wheel projesi. Falkirk Wheel, farklı su seviyelerine sahip iki kanal olan Forth ve Clyde Kanalıyla - Union Kanalını birbirine bağlayan ve dönen bir tekne asansörüdür. İsmi, orta İskoçya'da bulunan Falkirk kasabasından gelmektedir.
Falkirk Wheel
Bu iki kanal daha önceleri 11 kanal havuzu ile birbirlerine bağlanıyordu. Ancak 1930'lu yıllarda bu kanal havuzları işlev dışı kaldı. Bunun üzerine hazırlanan bir mühendislik çalışması ile bu havuzlar doldurularak, yapı üzerine inşa edildi.

5 - Globen Skyview - Stockholm / İsveç

Globen_Skyview
Stockholm'u en yüksekten izleme şansı bulabileceğiniz bir yer. SkyView asansörü, sizi dünyadaki en büyük yuvarlak yapısı olma unvanını elinde tutan Ericsson Globe'un tepesine çıkarıyor. İlk zamanlarda buz hokeyi pisti olarak yapılmış olan bina şimdilerde konserler, kongreler ve festivaller için de kullanılıyor.
Globen_SkyviewOldukça farklı ve enteresan bir deneyim sunan SkyView asansörü 10 dakikada bir kalkıyor. Ayrıca unutmadan da hemen söyleyelim isterseniz içerideki restoranda bir mola verebilirsiniz.

6 - Bailong Asansörü - Hunan /Çin

BailongÇin'de bulunan Bailong asansörü bir seferde doğanın kucağına 50 kişi taşıması ile dünyanın en büyük kapasitesine sahip asansör birçok rekoru da elinde bulunduruyor. Tasarımı 3 yıl alan asansör, 2002 yılında hizmete girdi. Asansörde zirveye ulaşmak 2 dakika sürer. 330 metre uzunluğundaki asansör, Zhangjiajie bölgesinde yüksek kayalıklardan birine inşa edilmiş ve dünyanın en etkileyici cam asansörleri arasındadır.

7 - Hammetschwand Asansörü - Luzern Gölü / İsviçre

HammetschwandLuzern Gölü manzaralı Hammetschwand; Avrupa'nın en yüksek dış bölüm asansörü olarak kayıtlara geçmiş. Ziyaretçilerini zirveye, dakikada 0,159 kilometre hızla bir dakikadan daha az bir sürede çıkartmakta. Tasarım harikası olarak nitelendirilen bu asansör, konforu ve nefes kesen manzarası ile misafirlerine muhteşem bir deneyim yaşatıyor.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Bana ister istemez çocukken izlediğim korkulu bir asansör filmini anımsattınız. :) Yükseklik korkum olmamasına rağmen asansörler beni her zaman ürkütmüştür. Ancak tüm bu korkuma rağmen, son iki maddedeki asansörler ilgimi çekmedi değil. :) İlginç bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  • Faydalı buldum (3)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

6. maddede yer alan Çin'deki asansör efsane. Avatar filminden bir sahne gibi. Keşke o kadar uzakta olmasaymış.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Muhteşem yapıtlar ve manzaralar, ancak farz edin ki içindesiniz ve arızalandı, kurtarma işlemi nasıl oluyor? Yükseklik korkusu ve panik atağı olanların herhalde binmeleri yasaklanıyordur.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)