Dünyanın En Eski Tapınak Merkezi Göbeklitepe İçin Müze Kompleksi Yapılıyor, Haber - Duyuru

Dünyanın En Eski Tapınak Merkezi Göbeklitepe İçin Müze Kompleksi Yapılıyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Dünyanın En Eski Tapınak Merkezi Göbeklitepe İçin Müze Kompleksi Yapılıyor

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe'den çıkan buluntular, tamamlandığında Türkiye'nin en büyük müze kompleksi özelliği taşıyacak olan Haleplibahçe Müze Kompleksi'nde sergilenecek.

"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbekli Tepe'deki kazı çalışmaları 1995 'den bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli ile yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi eserler bulundu.

Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, yaptığı açıklamada, birkaç yıl önce Haleplibahçe semtinde yapılması planlanan "Temalı Park" projesi temel kazıları sırasında, MS 5. ve 6. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen Roma dönemine ait yönetici sarayının tabanına işlenen "Savaşçı Amazon Kraliçeleri" mozaikleri bulunduğunu anımsattı.

Eserlerin nakil sırasında zarar görebileceği endişesiyle hazırlanan projede değişikliğe giderek yeni bir çalışma hazırlandığını vurgulayan Ercan, içerisinde arkeoloji, arkeopark ve mozaik müzelerinin yer alacağı "Haleplibahçe Müze Kompleksi"ni hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Mevcut müzede alan darlığı nedeniyle aralarında Göbeklitepe buluntularının da olduğu bir çok eseri sergileme imkanı bulamadıklarını aktaran Ercan, yapımı devam eden müze kompleksinin tamamlanmasıyla bu eserlerin ziyaretçilere açılacağını söyledi.

Müzede canlandırmalar olacak

Turizm potansiyelinde, ortaya çıkan eserlerin farklı olmasının önemine değinen Ercan, şunları kaydetti:

"Bizim farklılığımız ise neolotik dönem dediğimiz Cilalı Taş Devri eserlerinden kaynaklanmaktadır. Buluntuları 'Nevali Çori' diye bildiğimiz Göbetlitepe ile aynı nitelikteki çağdaş ve aynı özellikteki diğer bir ören yerimizi de vurgulayacağız. Müzede canlandırmalara yer vereceğiz ve gelen kişiler sadece eserleri görmeyecek, çakmak taşı ok ucu bölümünü ziyaret ettiklerinde bunların Cilalı Taş Devrinde nasıl kullandığını anlatacağız. Her yerde Roma ve Bizans eseri görmek mümkün ama Göbekli Tepe eserleri sadece ilimizde sergilenecek, bu yönüyle ziyaretcilerimize önemli bir sunum yapmış olacağız."

Müze kompleksinin 200 dönümlük bir alanda yer alacağını ve bu özelliğiyle Türkiye'nin en büyüğü olma özelliğini taşıyacağını belirten Ercan, müze bahçesinde ise Göbeklitepe'de bulunan anıtsal yapıların minyatürlerinin de yer alacağını söyledi.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)