Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Satılığa Çıkarılmış 16 Ada, Türkiye

Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Satılığa Çıkarılmış 16 Ada

4 Yorum

İlginç Bilgiler Diley Kuru

Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Satılığa Çıkarılmış 16 Ada
Görünce şaşırmamak elde değil. Dünya üzerinde bu kadar muhteşem adaya sahip olmak harika bir duygu. Ancak bunların astronomik rakamlarla satılığa çıkarılmış olması da insanı üzmüyor değil. Hem hayran olduk hem de şaşkınlığımızı gizleyemedik. Görünce hayaller kurduran bu birbirinden güzel 16 ada krediye uygun mu bilemiyoruz ama siz yine de kenarda bir miktar peşinat bulundurun deriz. :)

1 – Isla Cantinela, İspanya

Isla Cantinela İspanyaÜzerinde 1920'li yıllardan kalma bir İspanyol kalesi barındıran Isla Cantinela'nın etrafı, yalnızca yılın 6 ayı sularla çevrili oluyormuş. Sadece tekneyle erişim sağlanabilen adanın özel bir iskelesi de bulunuyor. Fiyatı mı, 4,2 milyon dolar. :)

2 - Holms of Stromness, Büyük Britanya

Holms of Stromness Büyük BritanyaBüyük Britanya sınırları içerisinde yer alan Holms of Stromness, Orkney Adaları'na bağlı iki özel adadan oluşuyor. Adada elektrik bir adet rüzgar gülü tarafından sağlanıyormuş. Şimdiye kadar Holms of Stromness için edilen teklifler 375 bin dolardan başlıyor.

3 – Danmarks Holme, İsveç

Danmarks Holme İsveçİsveç'in başkenti Stockholm'de, Lidingö ve Nacka kentleri arasında yer alan Danmarks Holme, sahip olduğu kraliyet geçmişi ile muhteşem bir yer. 1600'lü yıllardan beri Stockholm sosyetesini ağırlayan Danmarks Holm, 3 adet kulübe ve 3 adet de malikaneye ev sahipliği yapıyor. Fiyatı ise 2 milyon dolar.

4 – Moffat Adası, Kanada

Moffat Adası KanadaGeniş aileler, gençler ve her türlü eğlenceyi sevenler için ideal bir yer olan Moffat Adası, üç ayrı konuttan oluşuyor. Kanada'da yer alan bu eksantrik ada, şu an 2 milyon dolardan satışa çıkarılmış durumda. Ancak şöyle bir durum var, adayla birlikte görmüş olduğunuz dayalı döşeli malikaneye de sahip oluyorsunuz. Anahtar teslim anlayacağınız. ;)

5 – Happy Days Adası, ABD

Happy Days Adası ABDABD'nin Wisconsin eyaletinde yer alan Happy Days Adası, Batı Adası ve Doğu Adası olmak üzere 2 adadan oluşuyor. İki ada birbirine yaklaşık 31 metrelik bir köprü ile bağlı. 40 adet konutun yer aldığı Happy Days Adası'nın fiyatı ise diğerlerine göre biraz tuzlu; 19 milyon dolar!

6 – Balast Key, ABD

Balast Key ABDABD'nin Florida eyaletine yaklaşık 15 km mesafedeki ünlü Key West bölgesinin güneyinde yer alan Balast Key, adeta bir mücevher değerinde. ABD'nin en güney noktalarından birinde bulunan Balast Key'e en yakın yerleşim yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunuyor. Balast Key, şu an 15,8 milyon dolardan satışta.

7 – Tavern Adası, ABD

Tavern Adası ABDABD'nin Connecticut eyaletinde yer alan Tavern Adası'nın hikayesi biraz karışık. 30 yıldır piyasalarda adı geçmemesi bir yana, çok sayıda efsane dolaşıyor adayla ilgili. Bilindiği kadarıyla Tavern Adası, 1651 yılında ilk olarak Avrupalılar tarafından iskan edilmiş. Sonrasında bağımsızlık savaşı sırasında İngilizler tarafından işgal edilmiş. Bir başka efsaneye göre ise 1938 yılında Louisianalı yazar Lillian Hellman, "The Little Foxes" isimli filmin finalini burada bitirmiş. O zamanki sahibi ise ünlü şovmen Billy Rose'muş ve Lillian Hellman'a adayı kendisi tahsis etmiş. Şimdi bu ada, 10,99 milyon dolardan satışa çıkarılmış.

8 – Sandstone Adası, Avustralya

Sandstone Adası AvustralyaHani derler ya, şehre yakın ama gürültüden uzak diye, işte Sandstone Adası, yeni sahibine böyle bir şey yaşatacak. Şey gibi düşünün, mesela Büyükada'ya sahip olmak gibi. Avustralya'nın Melbourne şehrine bir hayli yakın olan Sanstone Adası, 55 dönümlük bir araziye sahip. Ada üzerinde bir ev ve Amerikan tarzında bir ahır yer alıyor. Henüz fiyat biçilmemiş ve teklifler değerlendiriliyormuş.

9 – Johnny's Cay, Karayipler

Johnny's Cay KarayiplerBembeyaz kumları ve turkuaz rengindeki suyu ile ünlü olan Karayipler'de bir adanız olsun istemez miydiniz? Geleneksel bir tarza sahip olan 1987 yılında inşa edilmiş, 2 yatak odalı bir eve sahip olan Johhny's Cay, Hope Town Deniz Feneri'nin muhteşem manzarası ile büyülüyor adeta. Ada üzerinde 2 yatak odalı bir misafir evi de mevcut. Sadece 5,99 milyon dolar ödeyerek Karayipler'de bir ada sahibi olabilirsiniz.

10 – Cerralvo Adası, Orta Amerika

Cerralvo Adası Orta AmerikaKendisine en yakın kara olan Baja California Yarımadası'na yaklaşık 26 km mesafede yer alan Cerralvo Adası, bulunduğu coğrafyadan kaynaklı olarak oldukça kurak bir bitki örtüsünden ve çöle benzer bir yaşam alanından oluşuyor. Dağlık sırt çizgileri ve 640 metre rakımlı zirveleriyle Cerralvo Adası'nın ekoturizm için mükemmel olacağı düşünülüyor. Adanın fiyatı ise 20 milyon dolar.

11 – Moho Cay, Orta Amerika

Moho Cay Orta AmerikaTamamı mercan kayalıkları ile çevrili olan Moho Cay, Hindistan cevizi, badem, meşe ve mango ağaçları, dalış için mükemmel olan kristal mavi suları, yumuşacık, bembeyaz kumları, yemyeşil ormanları ve bir adet konutu ile 8,38 dönümlük benzersiz bir ada. Böylesine muhteşem bir adaya sahip olmanın bedeli ise 4,25 milyon dolar.

12 – Taiaro Atoll, Fransız Polinezyası

Taiaro Atoll Fransız PolinezyasıHani neredeyse tüm ada okyanusla kaplanacakmış da, son anda böyle simit gibi bir şekil almış. İlk gördüğümüzde "bu gerçek mi" diye biz de oldukça şaşırdık. Fransız Polinezyası'nın ilginç coğrafyasından bir örnek daha size; Taiaro Atoll. Tamamen bir lagünden oluşuyor. Ortası kocaman derin, tuzlu bir göl. Yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip olan adanın üzerinde küçük de bir ev var. Fiyatı ise 7,3 milyon dolar.

13 – East Sister Rock Adası, ABD

East Sister Rock Adası ABDABD'nin Florida eyaletinde yer alan Marathon şehrinin Atlantik kıyılarına yaklaşık 2 km mesafede bulunan East Sister Rock Adası, tamamıyla gelişmiş ve kendi kendinize yetebileceğiniz bir ada. Adanın tamamı mercan resifleri ile çevrelendiği için dilediğiniz zaman şnorkelle dalış yapabilirsiniz. East Sister Rock Adası'nın fiyatı ise 11,5 milyon dolar.

14 – North Saddle Caye, Belize

North Saddle Caye BelizeGerçekten eşsiz bir ada olan North Saddle Caye, sahiplerinin kişisel zevkleri doğrultusunda geliştirilmiş. Özel adalar arasında en gelişmiş olanlarından biri olan North Saddle Caye'nin fiyatı tam 6 milyon dolar. Leonardo DiCaprio da geçtiğimiz günlerde bu bölgeden bir ada satın almış bu arada.

15 – Scott Adası, Kanada

Scott Adası KanadaKanada'da yer alan Scott Adası, kum-çakıl arası plajlara ve farklı bir doğal zenginliğe sahip. Yaklaşık 5.26 dönümlük bir arazisi olan Scott Adası'nda, muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip olan özel bir mülk de bulunuyor. 3,7 milyon dolarınız varsa, Scott Adası'na sahip olabilirsiniz.

16 – Dünya Adası Projesi, Dubai

Dünya Adası Projesi Dubai300 küçük, özel ve yapay adadan oluşan Dünya Adası Projesi, insan yapımı bir koleksiyon niteliği taşıyor. Adaların karadan uzaklığı yaklaşık 4 km. Açık denizde bulunduklarından dolayı yalnızca tekne ile ulaşım sağlanabiliyor. Adaların her biri ise 16 milyon dolar değerinde.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Güzel de!!!! Türkiye nüfusunun bu adaları görme, sahip olma niteliği çok uzak. Öteki açıdan bakarsanız belki bu adaları gördükten sonar Türk halkı "biz de neden bu adalardan birine sahip olmayalım" deyip çok daha fazla çalışarak ve kafalarını doğru yolda kullanarak zengin ve muvaffak olmaya çalışırlar. İnşallah bu adaları göstermekte niyetiniz buydu. Dünyanın birçok yerinde ada oteller olup, kiraladığınız zaman (geceliği ,000+) otellere gittiğinizde o adanın kralı yahut kraliçesi olabiliyorsunuz. Sayın Türk zenginleri; böyle yerlerde kalacağınıza paranızı Türkiye'de güzel sanatlar alanında bir konuya, topluluğa veya kişiye yatırın. Saygılarımla.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Tek kelimeyle muhteşem... Sayenizde hayallere bir yenisi daha eklendi. :) Teşekkürler...

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bence yazarlarınızı daha özenli bir Türkçe ile yazma konusunda uyarmanız lazım.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (1)
4
/

-

Çok ilginç bir araştırma yazısı olmuş. Hangisi derseniz, ana karadan çok uzak olmayan, fiyatı uygun olan İngiltere'deki adayı tercih ederdim. Yan gelip yatmak bize göre değil. Arka kısım yemyeşil otlarla kaplı, çok sayıda koyun yetiştirilir, ön tarafta hazır ev var, hem tatil hem iş güç, güzel olurdu…

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)