Dubrovnik, Turlar - Geziler

Dubrovnik

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. Sen De Görüşlerini Paylaş 1 Yorum

Dubrovnik
Hırvatistan'ın en renkli şehirlerinden biri. Özellikle Türklere Vize uygulaması olmadığı için son yıllarda yaz-kış tüm tatilcilerin gezi rotalarına ekledikleri gidilip görülmesi gereken yerlerden biri. Old City (eski şehir) merkezi oldukça hareketli bir yerdir. Özellikle Stradun caddesinde alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar, döviz büroları, kafeler mevcut.

Old city'e girerken şehrin girişinde kapının üzerinde sizi Aziz Basil Heykeli karşılıyor. Daha sonra 15 yy da İtalyan (Napolili) Mimar Pnofrio de la Cava tarafından yapılmış olan Onofrio Çeşmesi karşınıza çıkıyor. Çeşmeden bir yudum su içip surları dolaşabilirsiniz. Surlara çıkmadan bilet almanız gerekiyor ve buranın para biri olan Kuna geçerli oluyor. Kuna almak isterseniz hemen Stradun caddesindeki döviz bürolarından birine girip alabilir ve surların üzerinden Old City manzarasını izleyerek keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Karnınız acıktığında ise size pizza yemenizi öneririm, İtalya'ya yakınlığından mıdır bilmiyorum ama pizzaları güzel. Bunun dışında balık en popüler yiyecekler arasında. Aynı zamanda burada bulunan Türk restoranında türkçe menü alıp daha rahat seçme imkanınız da bulunuyor.

Dünyanın en eski eczanesi,Loggia Meydanı,Orlando Heykeli,Gümrük Sarayı,Liman,Rektörler Sarayı gezmeniz gereken başlıca noktalar. Hepsi de Old City içinde olduğundan çok rahat dolaşabiliyorsunuz. Akşam üstü ise Ploçe kapısından çıkarak biraz ileride ki teleferiğe binip İsa heykelinin olduğu tepeye çıkarak burdan Adriyatik üzerinden batan güneşi izlemek ayrıca keyif verecektir. Ayrıca burada dışı tamamen camdan oluşan bir restoran var isterseniz akşam yemeğini şehrin ışıklarını izleyerek de alabiliyorsunuz. Yazın plajları ile dolup taşan bu şehri görmemeniz için hiç bir engel yok.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar

-

Dubrovnik vizesiz değildir. Keşke olsaydı. Bilgiler güncellenmelidir. Dubrovnik vizesi kaldırılsa harika olur.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler