Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Dört Mevsim Heyecan Ve Aktivite İçin Aladağlar

Dört Mevsim Heyecan Ve Aktivite İçin Aladağlar

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 27 Kasım 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Dört Mevsim Heyecan Ve Aktivite İçin Aladağlar
Dört ana vadiden oluşan ve 3 bin metre yüksekliğinde yaklaşık 60 büyük dağ silsilesine sahip Aladağlar, kaya tırmanışı, tur kayağı, trekking dağ bisikleti, off-road, kampçılık ve izcilik faaliyetleri için yurt dışından ve yurt içinden çok sayıda kişiyi kendisine çekiyor.

Zirve Dağcılık Niğde İl Temsilcisi Arif Öztürk, yaptığı açıklamada, Niğde Aladağlar Milli Parkı'nın gerçek anlamda bir jeomorfolojik açık hava müzesi olduğunu ifade etti.

Görkemli yapısı ile görenleri büyüle Aladağlar'ın birçok spor aktivitesine ev sahipliği yaptığını vurgulayan Öztürk, "Aladağlar dört ana vadiden oluşuyor, Emli, Sokullu Pınar, Karayalak, Çımbar ve Maden Boğazı. Bunun yanı sıra 7 göller dediğimiz 3 bin metrenin üzerindeki plato ve 3 bin metrenin üzerinde yaklaşık 60 büyük dağ silsilesine sahip" dedi.

"Avrupalı dağcılar tarafından çok iyi biliniyor"

Burada yaklaşık 2 bin metre yükseklikte kaya tırmanışı yapılabildiğini vurgulayan Öztürk, "3 bin 500 metrelerde de kaya tırmanışı yani duvar tırmanışı yapabileceğiniz çok sayıda yer mevcut. Bunlardan Demirkazık doğu duvarı, kuzey duvarı, Kaldı Dağı doğu duvarı bin metrelik kaya setinden oluşuyor. Özellikle yaz aylarında turizm firmaları öncülüğünde bir çok ülkeden özellikle Fransa, Hollanda, İngiltere ve Almanya'dan dağcılar burada tırmanış yapıyor" diye konuştu.

Aladağlar'ın büyük olmasının yanı sıra büyüklüğüne yakışır bir şekilde birçok spor aktivitesine de uygun şartlara sahip olduğunun altını çizen Öztürk, şöyle devam etti:

"Kaya tırmanışı, tur kayağı, treking ve dağ bisikleti sporuna da uygun bir bölge. Bunun yanında kampçılık ve izcilik faaliyetleri de yapabilirsiniz. 4x4 arazi araçları ATV ve motosikletlerle Off-road (zorlu koşullarda araç kullanma) sporlarını yapmak için uygun bir yer. Doğal ortamları nedeniyle her türlü imkanı sağlıyor. Emli Vadisi'ne gittiğinizde ya da Katranlı Boğazı'nda ormanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Zirve dağlarının çok olması nedeniyle mesela Karagöl Maden Boğazı mevkiinde 2 bin ile 3 bin metreden seyir imkanına sahipsiniz. Bu Türkiye'nin dağlarında çok nadir rastlayacağınız bir özellik. Ayrıca, dağcılık faaliyetleri açısından önemli bir bölge olması nedeniyle özellikle Avrupalı dağcılar tarafından çok iyi biliniyor."

Dört mevsim aktivite var

Aladağlar'da, ilkbahar, yaz, sonbahar mevsimlerinde de başta kaya tırmanışları, treking, dağ bisikleti, off-road ve yaban keçi avının yapılabildiğini vurgulayan Öztürk, "Özellikle zor iklim şartları nedeniyle Aralık, Ocak, Şubat aylarında kış tırmanışları için teknik dağcılık anlamında tercih edilen bölge. Dört mevsim aktivite yapılabiliyor. Aladağlar, doğal güzellikleri ve yüksek dağ silsilesi ile ziyaretçilerine benzersiz heyecanlar sunuyor" diye konuştu.

Kaynak: AA

Benzer Yazılar

Türkiye'nin En İyi Kamp Yerleri

Türkiye'nin En İyi Kamp Yerleri

Habibe Tokgöz 
05.09.2013
Kars Gastronomi Rehberi

Kars Gastronomi Rehberi

Seyhan Ahen 
13.11.2022
48 Saat 1 Rota Abant

48 Saat 1 Rota Abant

Diley Kuru 
16.10.2014