Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Dönüşüm Turizmi: SPA, Meditasyon ve Detoks Seyahatleri

Dönüşüm Turizmi: SPA, Meditasyon ve Detoks Seyahatleri

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 24 Mayıs 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Dönüşüm Turizmi: SPA, Meditasyon ve Detoks Seyahatleri
Seyahat etmek bazılarımız için yeni yerler keşfetmek, yerel yemekler yiyip, gidilen yerin kültürünü tanımak demek. Müzeleri gezmek, tarihi yapıları yakından incelemek, yerel dans ve gösterileri izlemek ya da sadece otelde vakit geçirmek... Herkesin seyahatten beklentisi tabii ki de çok farklı dolayısıyla da seyahat tercihleri kişiden kişiye değişiyor.

Peki ya insan seyahatten dönüşüm beklerse? Arınmış, yenilenmiş olarak seyahatten dönmek isterse? Turizm sektörünün yeni trendlerinden olan dönüşüm turizmi, seyahatseverlere bu konuda pek çok şey sunuyor. Hadi gelin bu trend neymiş, biraz bakalım.

Dönüşüm Turizmi Nedir?

meditasyon

Turizm trendleri günden güne değişiyor ve ortaya yepyeni kavramlar çıkıyor. Ekolojik turizm, kültür turizmi, deneyim turizmi derken son dönemde popüler olan bir başka trend var; dönüşüm turizmi. Dönüşüm turizmi, seyahat ve turizmin insan davranışını nasıl değiştirebileceği ve dünya üzerinde nasıl olumlu bir etkisi olabileceği ile ilgili önemli bir konuyu ele alıyor.

Örneğin eğitim, gönüllülük, dini ve sağlık turizmi gibi insanları dönüştürebilecek pek çok turizm türleri bulunuyor. Tüm bu türler insana etki edip, onu ve dünyaya bakış açısını değiştirebiliyor. Öğrenmek ve dünyayla ilişki kurmanın yeni yollarını geliştirmek için bilinçli olarak seyahat etmeyi salık veren dönüşüm turizmi, özünde kişiyi daha iyi bir şekilde yaşamak için değiştirmeyi hedefliyor.

SPA, Meditasyon ve Detoks

doğada otel

İnsana daha iyi bir yaşam sunmayı amaçlayan dönüşüm turizmi, spiritüel yöntemlerden çokça faydalanıyor. SPA, meditasyon ve detoks ile kendinizi dinlemenizi, yavaşlamanızı, anı yaşamanızı ve özünüze dönmenizi sağlayan dönüşüm turizmi, kişiyi iç huzurunu bulması için teşvik ediyor. Su ile uygulanan spa masajı yöntemi, doğal taşların enerjisinden yararlanarak kişinin kan dolaşımını düzenler ve hem ruhsal hem de bedensel dinginlik sağlar.

Yeni başlayanlar için birkaç meditasyon adımından da bahsetmeden geçmeyelim. Meditasyona başlarken ilk adımımız kendinize kolayca ulaşabileceğiniz rahat bir nokta belirlemek olmalı. İkinci adımımız rahatça oturmak. Bir yastık veya tabure kullanabilir hatta sırtınızı duvara yaslayabilirsiniz; meditasyonun tek bir doğru yöntemi yok, kendinize en uygun ve rahat olanı seçmeniz yeterli olacaktır. Üçüncü ve en önemli adımımıza geçiyoruz: nefes alma. Soluk alıp verme alıştırmalarını “Namaste” pozisyonunda yapmanız bu adımın en önemli noktası. Dördüncü adıma geldiğinizde bir tütsü veya mum yakmak sizi rahatlatabilir. Bu adımda vücüdunuzu tarayıp, gergin bir nokta olup olmadığına odaklanmanız gerekiyor. Artık sona yaklaşıyoruz, beşinci adıma geldik. Dik oturduğunuzdan emin olun ve düşüncelerinizi gözlemleyin! Düşünceleriniz arasında gezinirken bir tanık edasıyla sadece dışarıdan izliyormuşsunuz gibi yaklaşmanız bu adımın en önemli püf noktası. Artık son adımımıza ulaştık, meditasyonu bitirme. Kendinizi yavaş yavaş olduğunuz çevreye adapte etmeye ve acele etmemeye özen gösterin. İşte meditasyon yapmak bu kadar kolay!

Trafik, şehir hayatının kaosu, hava ve gürültü kirliliğini bir kenara atıp; sadece anda kalmayı, rahatlamayı hedefleyen bu trend bir anlamda kişinin kendini keşfetmesini sağlıyor. Çünkü gerçek dönüşüm, çevremizi ve dünyayı keşfederken kendimizi de keşfettiğimizde gerçekleşiyor. Termal sularda yüzerken, meditasyon yaparken ya da detoks ile vücudumuzu arındırırken, aynı zamanda kendimizi stresten de arındırmış oluyoruz. Böylece anda kalıp, sakin ve huzur dolu bir tatil geçirmiş oluyoruz.

Türkiye’de Dönüşüm Seyahatleri

masaj otel

Ülkemiz kaplıca ve SPA tesisleri açısından zengin bir ülke. Afyon, Sapanca, Bodrum, Oylat, Antalya gibi pek çok şehirdeki termal otellerde ve SPA merkezlerinde bu deneyimi yaşayabilir, kendinizi şifalı suların kollarına bırakabilirsiniz. Konforlu ve lüks seçenekler sunan SPA ve termal otellerde dilediğinizce keyif yapabilir, masajla vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Detoks için de özellikle Bodrum’da bulunan The LifeCo çok tercih ediliyor. Yemyeşil bir alanda sakin bir program sunan The LifeCo, bedeninizi arındırmak için ideal olabilir. Meditasyon için ise kendinizi ormana, yeşil doğaya atmanız dönüşüm için ilk adımınız olabilir. Dönüşüm seyahati yapmak ve iç huzuruna yeniden kavuşmak isteyenler için birkaç öneri daha hazırladık:
  • Vikingen Infinity Resort & Spa
  • Crystal Waterworld Resort & Spa
  • Alaiye Resort & Spa Hotel
  • Aquasis Deluxe Resort & Spa
  • Crystal Sunset Luxury Resort & Spa
  • Aska Lara Resort & Spa
  • Crystal Admiral Resort Suites & Spa

Çevreye zarar vermeden, bilinçli bir şekilde seyahat ederek hem stres atabilir hem de kendimize vakit ayırarak yavaşlamayı, içimizdeki sese kulak vermeyi öğrenebiliriz. Özellikle son iki yıldır hayatımızda olan ve sağlığımızı tehdit eden Covid-19, hayatlarımızı etkilemeye devam ediyor. Ama bu koşullarla baş edebilmek bizim elimizde. Dönüşmek, pozitif olmak, kendimizle baş başa kalıp, iç huzurumuzu bulmak belki de çok zor değildir. Ne dersiniz?