Neredekal.com

Dolunay Kaçamağı

Paylaş
Burak Delibacak  
Eklenme: 26 Mayıs 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Dolunay Kaçamağı
Gezegenimizin sevimli uydusu Ay, 26 Mayıs tarihinde yani bugün dolunay evresine giriyor. Bu dönemde birbirinden güzel fotoğraflar çekmek ve gözlem yapmak için kent merkezine yakın yerler arıyorsanız, aşağıda sıraladığım seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Aynı gün ay tutulması da gerçekleşecek. Fakat bu olay, ne yazık ki Türkiye’den gözlemlenemeyecek. Ama üzülmeyin. Tutulmayı seyretmek için gözlemevlerinin ve uzay ajanslarının çevrim içi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu yerler sadece dolunay gözlemi için değil, ruhunuza iyi gelsin diye de tercih edilebilecek cinsten. Eymir Gölü – Ankara eymir

Eğer Ankara’nın merkez ilçelerinden birinde yaşıyorsanız, dolunayı gözlemlemek için Eymir Gölü kıyısına gidebilirsiniz. ODTÜ’ye ait arazi içerisinde yer alan doğa harikası gölü sizlere önermemdeki ana neden, merkeze yakınlığı. Işık kirliliği de başkentin kalbindeki birçok açık alan ile kıyaslandığında epey düşük seviyede.

Üstelik göl, oldukça zengin bir ekosistemi bünyesinde barındırıyor. İsterseniz bir tam gününüzü Eymir çevresindeki güzellikleri keşfetmeye ayırabilirsiniz. Toplam uzunluğu dokuz kilometre olan kıyı şeridinde yürüyebilir ya da bisiklete binerek dolaşabilirsiniz. Yalnız bu gezinti sırasında fotoğraf makinenizi çekime hazır halde tutmayı sakın unutmayın. Her an büyüleyici güzellikte bir kuş sürüsü ile karşılaşabilirsiniz.

Eymir’e alternatif arayışına girerseniz, ilk olarak Bala ilçesi sınırları içerisindeki Beynam Ormanları’na gitmeyi düşünebilirsiniz. Gökyüzü gözlemi için başkentte ayrıca Kurtboğazı Barajı ve Beypazarı yakınındaki Teke Dağı Milli Parkı da ideal seçenekler arasında.

Giriş
30.03.23
Çıkış
31.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0
Adalar – İstanbul adalar

Plansız şekilde büyümeye devam ettiği için İstanbul’un merkezine yakın konumda gökyüzü gözlemi yapılabilecek yerlerin sayısı hızla azalıyor. Hal böyle olunca, astronomiye ve astrofotoğrafçılığa meraklı bireylerin ister istemez merkezden uzaklaşmaları gerekiyor.

Ancak görece daha yakın bir lokasyonda dolunayı gözlemlemek isterseniz, rotanızı İstanbul’un gözbebeği Adalar’a çevirebilirsiniz. Yalnız bu iş için yılın yaz mevsimi dışında kalan bölümlerini tercih etmekte fayda var. Zira ışık kirliliği ile bir şekilde başa çıkılsa bile nüfus yoğunluğunun beraberinde getirdiği olumsuzluklar konsantrasyonu bozabiliyor. Yani elinizi çabuk tutmakta fayda var!

İstanbul özelinde gökyüzü gözlemi için sizlere önerebileceğim alternatif yerler Şile ve Anadolu Kavağı. Hatta aktivite programınızı oluştururken Ağva ve Kilyos’u da seçenekleriniz arasına dâhil edebilirsiniz.

Giriş
30.03.23
Çıkış
31.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0
Yamanlar Dağı – İzmir yamanlar

Yamanlar, ezelden beri doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyen İzmirliler için ideal rota konumunda. Bünyesinde Karagöl gibi eşine az rastlanır bir doğal güzelliği barındırması ve aktivite zenginliği, dağı epey popüler kılıyor. Yamanlar Dağı, tüm bu özelliklerine ek olarak İzmir’in kalbine yakın konumda gökyüzü gözlemi yapmak isteyenlere de ideal ortamı sunuyor.

Aslında, dağın Bornova tarafındaki yamaçlarına ulaşım çok daha rahat. Fakat buradaki profil düz ve yapılaşma had safhada olduğundan, ışık kirliliği maksimum seviyelere çıkıyor. Bu nedenle gözlem yapacaklara Karşıyaka tarafını tercih etmelerini öneriyorum. Soğukkuyu’dan başlayan rotayı takip ederek hem popüler gözlem ve kamp alanlarına hem de göle çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Yamanlar’dan daha tenha bir rota arayışına girerseniz, Menemen’e bağlı Çukurköy’e gidebilirsiniz. Köy, konumu gereği gözlem ve fotoğraf çekimi yapmak isteyenlere harika fırsatlar sunuyor.

Giriş
30.03.23
Çıkış
31.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0
Sivridağ Milli Parkı – Antalya sviridağ

Antalya’da gözlem yapılabilecek noktaların sayısı epey fazla. Üstelik Olimpos gibi yerler, popülerliklerinden dolayı yıl boyunca uzaya merak duyan bireylerden yoğun ilgi görüyor. Ama bu yazımda sizlere kent merkezine yakın farklı bir noktadan, Sivridağ Milli Parkı’ndan bahsetmek istiyorum.

Konyaaltı sınırları içerisindeki milli park, Beydağları’nın en yüksek zirvelerinden birini çevreliyor. Tabii bu zirveye tırmanabilmek için mutlaka dağcılık bilgisine sahip olmalısınız. Fakat tırmanış sonunda elde edilen sonuç, harcanan efora fazlası ile değiyor.

Eğer dağcılık bilginiz yoksa sakın üzülmeyin. Kentin karmaşasından izole ortam sayesinde milli parkın farklı noktalarında bulunan tepelerde de rahatlıkla gökyüzü gözlemi yapabilirsiniz.

Giriş
30.03.23
Çıkış
31.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0
Uludağ – Bursa uludağ

Karanlık gökyüzü parkı kurarak Türkiye’de bir ilke imza atmayı hedefleyen Bursa’da, dolunayı gözlemlemek için Uludağ’ı tercih edebilirsiniz. Lakin bu iş için Uludağ’a gittiğinizde bir noktaya dikkat etmelisiniz. Yani otellerin yarattığı ışık kirliliğinden kaçınmalısınız.

Bu sorunu aşmak için doğrudan Sarıalan’a gidebilirsiniz. Bölgede sadece kampçılar konakladığından, ortam oteller bölgesine göre çok daha ideal. Daha önce burada gözlem yaptıysanız ve farklı bir yer arayışındaysanız, Boğazova’nın 5,5 kilometre kadar doğusundaki Başalan Yaylası’na yönelebilirsiniz.

Giriş
30.03.23
Çıkış
31.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0