Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Konaklama Önerileri
Doğal Yaşam Merkezi İda Natura Life Style Otel'de Tuz Odası Açıldı !

Doğal Yaşam Merkezi İda Natura Life Style Otel'de Tuz Odası Açıldı !

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 10 Ekim 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Doğal Yaşam Merkezi İda Natura Life Style Otel'de Tuz Odası Açıldı !

Kazdağları’nın eteğinde doğayla baş başa özel mitolojik 12 odalı İda Natura Life Style Otel’de, 25 metrekarelik oda A kristal tuzla kaplanarak tuz terapi seanslarına başlamıştır.

Yurt dışında astım, bronşit, egzama, sedef, kronik kulak burun boğaz hastalıkları ile uykusuzluk ve stres gibi sorunların giderilmesinde alternatif yöntem olarak kullanıldığı bilinen tuz odaları, ülkemizdeki spalarda yerini almaya başladı.

Tuz odaları dünyada hızla yangınlaşıyor. ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, Finlandiya, Norveç ve Polonya’da otellerde, hastanelerde, kreşlerde ve bağımsız alanlarda 400 civarında tuz odası olduğu biliniyor.

Avrupa’da tuz terapisi, 19. yüzyılda popülerlik kazanmaya başlamıştır. Polonya’daki tuz sanayicileri, yerin 300 metre altında çalışmalarına rağmen tuz yataklarında çalışan madencilerin hiç birinde zatürre ve astım gibi akciğer hastalıklarının görülmediğini fark etmiştir. Bunun üzerine yapılan araştırmalarda tuz mağaralarının insan sağlığı üzerindeki mucizevi pozitif etkisi tespit edilmiş ve aynı ortamı sağlayan tuz odaları yapılmaya başlanmıştır.

Tuz odalarında steril ve hava geçirmez bir ortam oluşur. Birkaç tonluk kaya tuzu, yeraltındaki tuz mağaraları ile aynı özel mikro iklim koşullarını oluşturur. Sağlıklı insanlarda stres atıcı özellikleri taşıması yanında, cildin yenilenmesi, antioksidan ve anti-aging gibi etkileri bulunmaktadır.

Şu anda tuz odaları Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve dünyada hızla yayılmaktadır. Odanın tavanı, zemini ve duvarları doğal tuzlarla kaplanarak mağara ortamı yaratılır, bunun insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi söz konusudur. Odayı kaplayan tuz kalıbı atmosferdeki neme karşı bir tampon görevi görür ve ortamın aseptik özelliğinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, havadaki nemden dolayı duvarlardaki tuz kaplamaları, mikroskopla dahi görülemeyecek küçüklükte sprey zerrecikleri üretir ki bunların da insan vücuduna olumlu etkileri vardır.

Tuz odasına günlük elbiselerle ayakkabısız ve parfüm kullanılmadan girildiğini, terapi sırasında elbiselere tuz birikmesini ve elbiselerden toz çıkmasını önlemek için tek kullanımlık koruyucu önlükler, ayaklara galoş giyildiğini, terapi süresince çalan terapi müziği, nefes egzersizi ve loş ortamın kişinin rahatlamasına yardımcı olduğunu savundu. Hiç bir yan etkisi bulunmayan tuz odalarına 0-7 yaş grubu 20 dakika, 7 yaş üstü 40 dakika seanslara girebilmektedir.

İda Natura Life Style Otel’in hem tatiliniz hem de sağlığınız için sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanın, sağlıklı ve mutlu bir tatilin tadını çıkarın.

Benzer Yazılar