Doğa Fotoğrafçılarının Ziyaret Etmesi Gereken 8 Muhteşem Yer, Türkiye

Doğa Fotoğrafçılarının Ziyaret Etmesi Gereken 8 Muhteşem Yer

8 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Doğa Fotoğrafçılarının Ziyaret Etmesi Gereken 8 Muhteşem Yer
Herkesin hayalidir günün birinde işi gücü bırakıp dünya turuna çıkmak. En çok da masa başı çalışanlar uzun uzun görülmesi gereken yerlerin listesine bakıp iç geçirir. En sonunda, ben buraları görmeden bu dünyadan gitmeyeceğim diyenler, her şeylerini toplar, başlarlar dünyayı keşfetmeye. Kimileri tarih merakıyla yanıp tutuşur, kimileri doğanın bize sunduğu göz kamaştıran güzellikleri görmek adına, dağları bayırları arşınlar. Bu merak duygusuna bir de fotoğraf tutkusu eklenince, işte o zaman hayran olunası muhteşem kareler ortaya çıkar.
Eğer siz de bir fotoğraf tutkunuysanız ve seyahate çıkmanın size çok şey kattığına inanıyorsanız, yepyeni yerler keşfetme olanağı bulacağınız bu yazıya mutlaka bir göz atın.

1 – Jasper Milli Parkı / Kanada

jasper milli parkı kanada10.878 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Kanada'nın en büyük eko parkı niteliğinde olan Jasper Milli Parkı, Alberta eyaletinde yer alıyor. İçerisinde ren geyiği, boz ayısı, kunduz, puma gibi vahşi hayvanların yaşadığı park, cesareti olanlara kamp alanı sunuyor. Parkın, muhteşem güzellikte karlı dağları, bu dağlarda eriyen karların oluşturduğu buz gibi akarsuları ve insanı hayran bırakan gölleri görülmeye değer nitelikte. Trekking yapanlar için yol boyunca takip edebilecekleri bir harita sunan Jasper Milli Parkı, piknik alanı ve su sporları ile de ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeken yerlerden biri.

2 – Whitsunday Adası / Avustralya

whitsunday adası avustralyaQueensland eyaletine bağlı takım adaların en büyüğü olma özelliğini taşıyan Whitsunday Adası'nın, en ünlü kumsalı Whitehaven Kumsalı'dır. Gezginler, merak uyandıran güzellikteki adaya eyalette bulunan Airlie Beach'ten tekne turlarıyla ulaşma imkanı buluyor. Whitsunday Adası, daha görür görmez bembeyaz kumlarına saatlerce uzanma isteği uyandıran sahiliyle cennet niteliğinde. Günün birinde bu muhteşem kumsalın uzun uzun fotoğrafını çekmek ve harika plajında vakit geçirmek isteyenler için küçük bir not düşmek gerekirse, ada Avustralya'da yer alıyor.

3 – Kızıl Sahil / Çin

kizil sahil çinGüzelliğiyle bizi büyüleyen rotalarda sıradaki durağımız ise Çin'de yer alan Kızıl Sahil. Klasik kumsal anlayışından çok farklı olan Kızıl Sahil'e göz kamaştırıcı rengini veren aslında bölgede yer alan bir çeşit yosun. Yaz aylarında yeşil olan yosunlar, sonbaharda kızıl rengini alıyor. Anlaşılacağı üzere Kızıl Sahil'i keşfetmek amacıyla yola koyulacaksanız, sonbaharı beklemeniz gerekiyor.

4 – Berchtesgaden Milli Parkı / Almanya

berchtesgaden milli parkı almanyaBerchtesgaden Milli Parkı, Almanya - Avusturya sınırında yer alıyor. Alpler'in ihtişamlı güzelliğinin yanı başında uzun doğa yürüyüşlerine olanak sağlayan park, benzersiz ormanları ve gölleriyle, tam bir doğa harikası. Fotoğraf meraklılarının günün birinde ziyaret etmelerini tavsiye ettiğimiz parkta gezinirken, dağ keçilerine, tavşanlara ve onlarca farklı çeşitte bitki türüne rastlamak mümkün.

5 - Fingal Mağarası / İskoçya

fingal mağarası iskoçyaÜnlü Alman müzisyen Felix Mendelssohn Bartholdy'nin piyanoya benzettiği ve uğruna beste yaptığı mağara, düzgün geometrik yapısı ve ihtişamlı görünümüyle görenleri hayrete düşürüyor. Sıra sıra dizilmiş sütunlardan oluşan Fingal Mağarası, volkanik patlamalardan çıkan lavların soğuması ve kayaların sıkışması sonucu oluşmuş. Sanat eseri niteliğindeki mağara İskoçya'nın Staffa Adası'nda yer alıyor.

6 - Thingvellir Ulusal Parkı / İzlanda

thingvellir ulusal parkı izlandaGökyüzünde muhteşem bir görsel şölen oluşturan Kuzey Işıkları'nı izleme imkanı sunan Thingvellir Ulusal Parkı, günümüzde festivallere ve önemli kutlamalara ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan park, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken yerlerden biri. Büyüleyici güzellikteki parkta doğayla iç içe olacağınız uzun yürüyüşler yapma olanağı bulurken, fotoğraf makinenizi elinizden düşürmeyeceksiniz.

7 – Morskie Oko Gölü / Polonya

morskie oko gölüPolonya'nın Tatra Ulusal Park'ı sınırları içerisinde yer alan ve yılın her dönemi kendine has güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülemeyi başaran gölün, doğa fotoğrafçıları için hazine değerinde olduğunu söyleyebiliriz. Gölü çevreleyen Tatra Dağları'nın gölün berrak sularına yansımasıyla ortaya, usta bir ressamın elinden çıkmış tabloyu andıran bir manzara çıkıyor. Ulaşımın kolay olması açısında burayı yaz aylarında ziyaret etmek daha doğru bir zamanlama gibi görünse de, karlar altında bambaşka bir güzelliğe bürüneceğini bilmek belki yoldan dönmenize engel olabilir.

8 – Büyük Kanyon – ABD

büyük kanyon abdBir diğer durağımız ise UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Büyük Kanyon. Arizona eyaletinde bulunan kanyon, 466 kilometre uzunluğunda ve 1.6 kilometre derinliğinde. Bugün, yüzlerce kuş ve bitki türünü barındıran Büyük Kanyon, Amerikan yerlileri olan Kızılderililer'e de ev sahipliği yapıyor. ABD'nin en ilgi çekici doğal oluşumlarından biri olması nedeniyle, bu etkileyici manzarayı görmek için her yıl dünyanın dört bir yanından pek çok turist bölgeyi ziyarete geliyor.

Bonus: Ayder Yaylası / Rize

ayder yaylası rizeGöz kamaştıran doğa fotoğraflarından bahsederken şifalı suları ve yeşilin her tonunu barındıran muhteşem doğasıyla Ayder Yaylası'nı unutmak olmaz. Yöre halkının kendine yakışır bir şekilde misafirlerini karşıladığı bölgeye adımınızı attığınız an fotoğraf makinenizi hazırlasanız iyi olur çünkü buradaki manzara sizi başka diyarlara götürecek güzellikte. Üstelik rafting ve trekking gibi sporlara ilginiz varsa Ayder Yaylası aradığınız durak olabilir.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

En güzeli bonus olan Ayder Yaylası Rize. :) Okurken bayağı güldüm. :) Tüm görseller gerçekten harika.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Ayder Yaylası mı kaldı? Orası oldu Mecidiyeköy Şafşat. Fotoğrafı kullanıp Ayder demeyin.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (1)
8
/

-

Yazınız sayesinde o muhteşem yerlerden haberdar olduk. Şimdi olmasa bile belki bir gün oralara gideriz. Teşekkürler...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Yurtdışında Norveç fiyortları, Laponya tamamen karla kaplı, Mısır Nil Nehri'ni, Yunanistan Rodos Adası, Kenya, Gana gibi Afrika ülkelerinde, yurtiçinde Artvin yaylaları, Ağrı Dağı, Harran Ovası, Mardin, Nemrut Dağı, o kadar çok yer var ki…

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Harika yerler. Keşke gitme imkanımız olsa. Bize az da olsa hayal ettirdiğiniz için teşekkürler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

İnsanın girdiği her yer bozuluyor. Ayder Yaylasını da mahvetmişler. Rant, rant, rant!

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Great Canyon görülmeye değer bir yerse Ürgüp, Göreme, Kapadokya Peri Bacaları ondan daha önemli ve ilginç bir doğa harikasıdır! Biz elimizdekilerin değerini bilmeyiz ve tanıtmayız, satamayız nedense! :((

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
8
/

-

Ayder yaylası çoktan özelliğini kaybetmiş bir,artık bitik bir yer, her taraf beton ve arap istilasına uğramış zevksiz ve kalitesiz yer oldu.Gidecekseniz Pokut yaylası şimdilik mükemmel bozulmadan gidin

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)