Dijital Pazarlama ve Aktörleri

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Şükran Hacıosmanoğlu

Dijital Pazarlama ve Aktörleri
Potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için dijitalde seçtiğimiz yolların tamamıdır, dijital pazarlama. Bu amaca odaklanması konusunda geleneksel emsallerinden oldukça da farklıdır. Potansiyel müşterilerinizin nerede çevrimiçi olacağını, hangi cihazı kullanacaklarını, demografik özelliklerinin anlaşılması ve verilere dayalı olarak dijital ortamda yorumlanmasıdır.

Nedir Bu Dijital Ortamlar?

İlk olarak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

seoEn geniş tanımı ile potansiyel müşterilerinizin Google'da aradıkları ürünle ilgili sitenizi organik olarak bulacak şekilde optimize etmenizdir.

Sosyal Medya Yönetimi

sosyal medya yönetimiÜrünlerinizi buluşturmak istediğiniz kitleyi çekmek, onlarla ilgilenmek, hangi platformu kimlerin kullandığını derinlemesine anlamanın en keyifli yoludur. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest ve Linkedin sürekli yönetim ve ayaklarınız üzerinde sürekli düşünme yeteneği gerektiren dijital pazarlamanın en aktif yönüdür.

İçerik Pazarlama

icerik_pazarlamaBir içerik pazarlamacısı hem yaratıcı bir düşünür hem de veri analistidir. İşte bu yüzden de çoklu medya platformlarında içerik oluşturarak kitlenizin ilgisini her zaman dinamik tutmanın en etkili ve düşüncelerin kelimelerinizle olan ahenkli dansıdır.

Veri ve Analiz

veri ve analizDijital pazarlamanın ölçülebilir olması geleneksel pazarlama yöntemleri üzerinde de oldukça faydalıdır. Kampanyalarınızda hangisinin en başarılı olduğunu veya olmadığını anlamak, yorumlamak, tüm bunların sonucunda da hedef kitlenizin resmini çizmek için Google Analytics gibi çeşitli araçları kullanabilir, reklamlarınızı daha etkili ve doğru kişilere ulaştırabilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

semSEO organik trafiğe odaklanırsa, SEM de sponsorlu reklamla eşdeğerdir. Reklamlarımızın Google aramalarında görünmesini sağlayacak anahtar kelimeler için teklifler verilmesi temelli reklamlarınıza ek olarak kitlenize hitap eden diğer reklam modellerini de değerlendirebilirsiniz. Böylelikle Google arama sıralamasında firmanızı veya ürününüzü üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Bize Düşen:

dijital pazarlamaBu alanda edindiğim tecrübe varsa o da dijital pazarlamayı aktörlerinden öğrenmektir. Ne de olsa onlar sektör sırlarını paylaşmanın rekabet yaratmayacağını ya da işlerinin ellerinden alınmayacağını biliyorlar. :)

*Onların olduğu yerlere gidin, onlarla konuşun. Nasıl mı? Konferanslarına katılın, çevrimiçi gruplarına kaydolun.

*Üzerinde çalışman gereken bir şey varsa ustalaşmanı engelleyecek hiçbir şey yok. Bu yüzden ücretli, ücretsiz kurslara katılın, e-kitaplar okuyun ve web seminerlere girin.

*Okuyun. Öğrenmenin en kolay yollarından biri de okumaktır. "Mor İnek", "Akıl Dışı Ama Öngörülebilir" bu anlamda okuduğum ve beğendiğim kitaplardandır.

Peki, Kimleri Takip Etmeli:

Seth Godin: "Ne ölçebilirsin? Bu ne kadara mal olur? Sonuçları ne kadar hızlı alabilirsin? Ödeyebilirseniz, deneyin. Eğer ölçerseniz, gelişecektir."- Seth Godin

Ann Handley: "Yazmaya başlamadan önce, yazdığınız her içeriğin amacını veya görevini bildiğinizden emin olun. Neyi başarmaya çalışıyorsun? Tam olarak hangi bilgileri iletmeye çalışıyorsun? Ve neden seyircileriniz dikkat etmeli?"- Ann Handley

Gary Vaynerchuck: "İşe başlamak için hiçbir zaman kötü bir zaman yoktur - vasat bir iş başlatmak istemiyorsanız." - Gary Vaynerchuck

Robert Rose: "Pazarlama, dünyaya bir Rock yıldızı olduğunuzu söylüyor. İçerik pazarlama, size dünya olduğunuzu gösteriyor." - Robert Rose

Neil Patel: "Dönüşümler için optimize etmeyin; gelir için optimize edin." - Neil Patel

Son olarak; teknolojiye bağlı bir dünyada yaşıyoruz ve sürekli öğrenmek gelişmemiz için büyük bir avantajdır. Bu avantajı sürekli kılmak sürekli öğrenmekten geçmektedir. Hazır öğrenmenin yaşı, zamanı ve mekanı yokken bugünden başlayın...

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)