Denizli'ye "Termal Turizm Kenti" Kuruluyor, Haber - Duyuru

Denizli'ye "Termal Turizm Kenti" Kuruluyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Denizli'ye

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Pamukkale'ye yürüme mesafesinde olan Karahayıt'ta, Türkiye'ye model olabilecek termal turizm kenti oluşturulduğunu belirtti.

Vali Demir, yaptığı açıklamada, Denizli'nin, Pamukkale sayesinde Türkiye'de en çok turistin ziyaret ettiği 5. il olduğunu belirterek, "Proje 1-2 yıl içinde tamamlanacak. Türkiye'de termal sağlık işini yapan çok kent var ama bu kadar doğal ve tarihi ortama sahip başka bir yer yok." dedi.

İzmir'den bile sayı olarak daha çok turist çeken Denizli'ye gelenlerin kalış süresini arttırmak için termal ve sağlık turizmine ağırlık verdiklerini anlatan Demir, Türkiye'nin en zengin termal kaynaklarından birinin Denizli'de bulunduğunu, son vurulan sondajlarda 240 derece ısıya ulaşıldığını kaydetti.

Pamukkale'den de 36 derece sıcaklığında su çıktığını aktaran Demir, "Amacımız, Denizli'de en az 400-500 megavatlık termal elektrik enerjisi çıkarabilmek. Bu, artık hayal değil. Çünkü büyük firmalar girdi ve bu suyun kaynağını gördü. Burada 240 derece suyu bulmak değil, debi önemli. Anlaşılıyor ki, Denizli'nin altı sanki bir deniz. Denizli, böyle çok güçlü bir kaynak ve debi olarak Türkiye'de örneği olmayan bir yapıya sahip" diye konuştu.

Demir, "Pamukkale'ye yürüme mesafesinde olan Karahayıt'ta, Türkiye'ye model olabilecek bir termal turizm kenti oluşturuluyor. Bu artık görünebilir hale geldi. Binalar, yatırımlar ortaya çıkmaya başladı. Türkiye'de termal sağlık işini yapan çok kent var ama bu kadar doğal ve tarihi ortama sahip başka bir kent yok. Bu konuda çok iddialıyız. 1-2 yıl içerisinde tamamlayacağız. Proje tamamlandığında tarihi geçmişi 2 bin 500 yıl öncesine dayanan 19 antik kente sahip Denizli'ye gelen turistlerin kalış süreleri ve bıraktıkları gelir de artacak." dedi.

Kentte çok ciddi bir bilinç oluştuğunu dile getiren Demir, Pamukkale bölgesindeki otel ve kamu binalarının tamamının kaldırıldığını, şu anda Pamukkale'nin doğal yapısını bozacak hiçbir şeye izin verilmediğini anlattı.

Vali Demir, "Şu anda çok iyi altyapı sistemiyle bütün bölgeye düzenli su veriliyor, düzenli kurutuluyor. Bu da travertenlerin bembeyaz kalmasını sağlıyor. Pamukkale, tarihinde olmadığı kadar beyazla buluştu. Önemli olan, bu ortam bizi rehavete kaptırmamalı ve durumu muhafaza etmeliyiz. Şu anda Pamukkale'nin kuzey ve güney olmak üzere iki kapısı var. Buralara giriş ve karşılama yerleri yapıyoruz. Buraya araçlar giremiyor. Herkes yürüyerek geziyor. Yaşlı ve ihtiyaç hissedenler için de ayrı bir düzenek kuruldu. Mümkün mertebe buranın doğallığına zarar verecek hiçbir şeye izin verilmemeli" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)