Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Datça'ya Gitmek İçin Bir Sebep Daha; Badem Çiçeği Festivali

Datça'ya Gitmek İçin Bir Sebep Daha; Badem Çiçeği Festivali

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 23 Ocak 2019
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Datça'ya Gitmek İçin Bir Sebep Daha; Badem Çiçeği Festivali
Ülkemizin eşsiz kıyılarından Ege ve Akdeniz’in kesişiminde yer alan, adeta cennetten bir köşedir Datça. Yalnızca yaz ayları değil, baharı da kışı da bir başka olan bu ilçe, öylesine güzel bir doğaya ev sahipliği yapıyor ki burayı görünce insanın içinde çiçekler açıyor, hem de badem çiçekleri… Türkiye’deki badem üretiminin yaklaşık %10’unun karşılandığı Datça Yarımadası’nda geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Datça Badem Çiçeği Festivali bizlere kış aylarında Datça’yı ziyaret etmek için harika bir sebep sunmuştu. Bu yıl da ikincisi düzenlenecek olan ve bizim de sponsorları arasında bulunduğumuz festival 8-10 Şubat 2019 tarihleri arasında yine 3 gün boyunca unutulmaz bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.
Size en uygun Datça otelini bulabilmek için Datça otelleri sayfamızı incelemeyi unutmayın.
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.7/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Hisarönü Mah, Marmaris, Muğla
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Datça Bademleri datça bademleri

Bademleriyle ünlü olan Datça bugün ülkemizin önemli badem bölgelerinden biri konumunda. Yalnızca ülkemize değil dünya geneline bakıldığında hiçbir yerde olmayan yerel badem çeşitliliğine rastlanan yarımadada, tam 82 tür bulunduğu biliniyor. Üstelik bölgede susuz tarım yapılıyor ve bademlerin su verilmeden yetiştirilmesi onu diğer bölgelerden tamamen ayrı kılıyor. Bu yüzden Datça bademleri yetiştirme teknikleri, lezzeti, tür çeşitliliği ve daha nice kendine has özelliği ile dünya çapında bir üne sahip. Böylesine bir değere sahip olduğumuzu bize hatırlatan Badem Çiçeği Festivali de ilçenin eşsiz güzelliklerinin yanı sıra yöreye has lezzetlerin tanıtımını yapıyor. Tam 3 gün sürecek olan festival coşkusu ise şimdiden yarımadanın dört bir yanını sarmış durumda.
Datça Badem Çiçeği Festivalinde Ziyaretçileri Neler Bekliyor? datça badem çiçeği festival programı

Her yıl badem ağaçlarının çiçek açtığı dönemlerde güzelliğine güzellik katan Datça yine dolu dolu bir festival programıyla ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanıyor. Keyifli zamanlar geçirirken aynı zamanda yörenin kültürünü yakından tanıma fırsatına erişeceğiniz Datça Badem Çiçeği Festival programında pek çok etkinlik yer alacak. Festival kapsamında Datça merkez ve Palamutbükü’nde olacak şekilde panayır alanları kurulacak. Bu alanlarda yer alan stantlarda ise badem ürünleri, yöreye has lezzetler, el işi takı ve hediyelik ürünlerin satışı yapılacak. Bunun yanı sıra doğal üretim workshopları, dans gösterileri, DJ performansları, konserler, doğa yürüyüşü, festival turları yer alacak. Konuklar yarımadada tur programlarına katılarak Knidos, Palamutbükü, Eski Datça ve Hızırşah’ı keşfedecek. Ziyaretçiler bunun yanı sıra tadım turuna katılarak bölgenin yerel üretim alanlarını görme ve bu ürünlerin yolculuğuna tanık olma şansına erişecek.
Festival Programı datça badem çiçeği festivali 2019

Datça Badem Çiçeği Festivali; festival turları, atölyeler, festival yürüyüşü, panayır alanları, konserler ve performansları kapsayan bir programa sahip. Atölyelere katılmak isteyen konuklar festival sitesinde dersleri online olarak satın alıp katılım sağlayabilirler. Defter yapımı, ekşi mayalı ekmek, sabun ve mum yapımı gibi atölyeler programa dahil olan etkinliklerin yalnızca birkaçı. Bunun yanı sıra festivalde yer alacak konserlere, performanslara, turlara ve yürüyüş hakkındaki diğer tüm detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.