Dalış ve Doğru Beslenme

1 Yorum

Faydalı Bilgiler Sinan Sofuoğlu

Dalış ve Doğru Beslenme
Dalışta da tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi, fiziksel aktiviteden önce doğru ve dengeli beslenme önemli bir yere sahip. Beslenme rutini yapacağınız spora yönelik verimliliğinizi arttırmak için değişiklik gösterebilir. Dalış için gereken besinler arasında karbonhidrat ve süt ürünleri, bazı et ve yağ türleriyle birlikte öne çıkıyor. Dalış öncesi ve dalış sonrası beslenme şekli, bir dalgıç için çok önemlidir. Su altında binde bir ihtimal de olsa meydana gelebilecek; kramp, baş dönmesi ve kusma hissi gibi olumsuzluklar düzenli bir beslenme rutiniyle engellenebilir. Dalış tutkunları için öne çıkan besin türlerini sizler için derledik.

Kahvaltı

Dalış ve Doğru BeslenmeDalış günü kahvaltı olabildiğince hafif olmalı. Yumurta, zeytin, peynir ve süt gibi besinler tüketilmesi, A vitamini ve Laktoz desteği açısından olmazsa olmazlardan. Aynı zamanda kuru meyve ve su tüketimi de kahvaltıda oldukça önemli bir yere sahip. Bu besinlerin yanında sade olarak tahıl ekmeği de tüketilebilir.

Dalış Öncesi

Dalış ve Doğru BeslenmeDalış öncesi tüketilmesi gereken besinlerin ortak amaçları enerji sağlamaları, hafif olmaları ve direnç sistemini güçlendirmeleridir. Böylelikle su altındayken maksimum seviyede verim sağlayabilirsiniz. Dalış öncesi doğru sıvı tüketiminin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Mide içerisinde şişkinliğe neden olacağından kararında sıvı tüketilmeli. Enerji sağlamak için yulaf, tahıl ekmeği, kuru üzüm, incir gibi yüksek karbonhidrat değerlerine sahip besinler tercih edilebilir. Unutmayın, karbonhidrat içerikli bu besinler su altında ihtiyacınız olan enerjinin %60'lık kısmını sağlamakta. Hareket kolaylığı için yağ bakımından düşük değerlere sahip yiyecekler tüketilmesinde fayda var. Protein içinse daha çok orta seviyede ve vücudunuzun alışkın olduğu besinler tüketebilirsiniz. Aperatif olarak da kuru meyve tüketmeniz sindirim ve direnç açısından katkı sağlayacaktır. Tüm bu besinleri dalışınızdan iki buçuk saat önce tüketebilirsiniz. Gazlı içecek ve alkol türlerini dalışınızdan en az iki gün önce kesmeniz, güvenliğiniz açısından fazlasıyla önemli.

Dalış Sonrası

Dalış ve Doğru BeslenmeDalış sonrası beslenmenin temel amacı kaybedilen enerjiyi ve suyu dengelemektir. Kas glikojen depolarının yenilenmesi için patates, pirinç, portakal gibi besinler tercih edilebilir. Özellikle balık yemek, hem yağ hem de protein açısından katkı sağlayacağı için dalış öncesi ve sonrası önemli bir besin olarak görülür. Beslenme sonrası yine kararında sıvı tüketimine dikkat edilmeli. Dalıştan sonra dengesiz sıvı tüketimi, bünyenizde baş dönmesi ve kusma gibi olumsuzluklar yaratabilir. Eğer çok yorgun hissederseniz yemeğe daha da ağırlık verip sıvı ihtiyacınızı armut, portakal gibi besinlerden sağlayabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Besinler

Dalış ve Doğru BeslenmeÇiğ ve gaz yapan sebzeler, tatlı gibi geri gaz akışına sebep olan besinler, kuru baklagiller ve maden suyu da dahil tüm gazlı içecekler dalış öncesinde ve dalış sonrasında tüketilmemeli. Hatta mümkünse en az iki gün öncesinden kesilmesi gerek. Böylelikle vücut, kan dolaşımını temizlemiş ve zararlı besinlerden tamamen kurtulmuş olup dalış rutinine uygun seviyeye gelecek. Bu noktadan sonra dalış günlerinize göre beslenme çizelgenizi oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer dalış içerikleri için ise sizleri şöyle alalım;

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Bir dalgıç olarak destekkiyorum. Çok faydalı bir rehber olmuş tebrikler...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)