Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her Şey, Türkiye

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler İncigül Semiz

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her Şey
Özgürlük nedir diye sorsalar yeni arayışlar, bilinmeyene yapılan yolculuklar ya da basit bir ifade ile ''keşfetmek'' diyebiliriz belki de. İşte keşfetmenin en güzel ve farklı yollarından birisi de su altı yolculuğu olabilir. Bambaşka bir dünyaya açılan kapı gibi uzak derinliklere yapılan huzurlu bir serüven. En güzeli de denizin derinliklerinde ki farklı canlıları keşfetmek, belki onlarla iletişim kurmaya çalışmak ve huzuru hissetmek… Bu yazımızda sizlere dalış hakkındaki her şeyi tek tek yazdık, bizimle huzurlu bir maceranın derinliklerine doğru dalmak isterseniz, buyurun başlayalım!

Dalış Nedir?

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyDalış tüpü yardımıyla genelde keşif amacıyla gerçekleştirilen su altı sporuna dalış deniyor. İngilizcede scuba diving olarak isimlendirilen dalış sporu Self-Contained Underwater Breathing Apparatus (Bağımsız su altı solunum cihazı) isim grubuyla adını almıştır. 1940'lı yıllarda Jacques-Yves Cousteau tarafından geliştirilmiş olan bu spor zamanla günümüzdeki gibi çeşitlenmiştir. Gerekli ekipmanlarla donanıp, su derinliği ve süre limitine uyarak en az 2 kişi olacak şekilde su altı dünyasını keşfetme deneyimi elde edebilirsiniz.Yüzme becerileri gerektiren bu sporda birçok canlı türü keşfedebilir, deniz altı ekosistemini daha yakından görebilir, yeni bir maceraya adım atabilirsiniz.

Dalış Türleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyDalış yapmak aslında görünenden daha komplike bir iştir ve dolayısıyla türlerine göre gerekli eğitim ve ekipmanlarla yapılması gereken sporlardan biridir. Peki dalış türleri nelerdir?

Serbest Dalış Nedir?

Havuzda ya da denizde tek nefeste en uzun derinlik ve mesafeye ulaşmanın gerekli hedef olduğu dalış türüne serbest dalış deniyor. Burada dalgıç kılavuz ipi takip ederek en derinlere inmeye çalışır. Aslında ekstrem sporlar arasında sayılan serbest dalışta sporcular suyun basıncına maruz kalarak çeşitli adaptasyonlar geçirmektedir.

Scuba Dalış Nedir?

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyScuba dalış, diğer adıyla donanımlı dalış olarak da bilinen bir diğer dalış türü adından da anlaşılacağı üzere gerekli özel donanımlarla yapılan bu dalış türüdür. Bir diğer tabirle tüplü dalış olarak da biliniyor. Ortalama derinlik limiti 30-40 metre olarak yapılan bu dalış genellikle hobi amaçlı yapılıyor. Scuba dalış yapabilmek için yetkili bir eğitmenden dalış eğitimi alarak ilk adımı atabilirsiniz. Daha sonrasında ikinci adımınız deneme dalışı yaparak bu sporun size uygun olup olmadığını anlamak olacaktır. Sonrasında her şey sizin için tamamsa bu maceradan keyif almaya başlayabilir, derecelerine göre eğitimler alarak sertifikalı bir dalışçı olabilirsiniz.

Şnorkelle Dalış Nedir?

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyBunun için öncelikle şnorkelin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Şnorkel denizden vücudunuzu çıkarmadan nefes almanızı sağlayan bir borudur. Ağızdan deniz yüzeyine kadar uzanan bu boruyla yeterli oksijen alabilir, tekrar denizin derinliklerine inebilirsiniz. Şnorkelle dalış yaparken de bu boruya uygun bir deniz gözlüğü olmazsa olmaz.

Dalış Malzemeleri Nelerdir?

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyTüm gerekli aşamaları tamamlayıp karar verdikten sonra yapılması gereken şeylerden birisi de dalış malzemeleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Gelelim bir dalgıcın gerekli dalış ekipmanlarının neler olduğuna…

Dalış Elbisesi

Dalış elbisesi seçimi dalış yapılacak olan suyun ısısına göre değişir. Dalış elbiselerinde 3mm, 5mm olacak şekilde kalınlıklarını belirten ifadeler yer alır. Dalmak istediğiniz suyun ısısı yüksekse şorti adı verilen dize kadar uzunluğu olan deniz elbiselerini tercih edebilirsiniz. Bu elbiseler ıslak ve kuru olarak ikiye ayrılıyor. Kuru elbiseleri alabilmek için gerekli eğitim sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Bir diğeri olan ıslak elbise ise içine su alarak vücut ısısını ayarlama mantığıyla çalışır. Dalışa yeni başlayanlar için 5mm kalınlığındaki elbiseler size yetecektir. İlerleme kaydettiğiniz zaman ise daha farklı kıyafet türlerini seçebilirsiniz.

Dalış Gözlüğü

Dalışın en önemli ekipmanlarından biri olan dalış gözlüğünün, yüzünüze su almayacak tasarımda oluşturulmuş olması gerekmektedir. Gözlüğün görüş açısı geniş olursa o kadar konforlu bir dalış gerçekleştirmiş olursunuz.

Dalış Paleti ve Dalış Patiği

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyDalış paletini duyduk da dalış patiği ne oluyor diye soranlar için. Açık palet kullananlar için ayriyeten de patik temin etmek gerekiyor. Böylelikle aldığınız palet ayağınıza zarar vermeyecek daha konforlu bir yüzme deneyimi yaşayacaksınız. Dalış paleti de bilindiği üzere daha hızlı yüzmeyi sağlayan dalış ayakkabısına deniyor. Şayet sürekli dalış yapacaksanız açık palet almakta fayda var. Eğer yeni başladıysanız hafif paletler tercih etmek kolay yüzmenizi sağlayacaktır.

Dalış Eldiveni

Dalış sırasında ellerin suya değmesiyle beraber vücut ısısı düşecek bu da üşümenize neden olacaktır. Dolayısıyla dalış eldiveni kullanmak sizi suyun soğukluğundan koruyacaktır. Çok kalın olmayan ve rahat bir eldiven tercih etmek dalış yapmanızı kolaylaştıracaktır.

El Feneri

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyCoğrafya derslerinden de hatırladığınız üzere güneş ışınları deniz derinliği arttıkça azalır. Bu da bir hayli karanlık bir ortama sebep olur. Dolayısıyla keşfinizde bir el feneri bulundurmak deniz altı ekosistemini tanıma açısında büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Dalış Çantası

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm ekipmanları düzenli bir şekilde tutmak için muhakkak bir deniz çantasına ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınıza ve malzemelerinize uygun bir boyut ve özellikteki dalış çantalarından seçebilirsiniz.

Dalış Regülatörü

Dalış bir alışkanlık haline geldiyse ya da artık sürekli dalış yapacağım diyorsanız regülatöre ihtiyacınız olacaktır. Dalış regülatörü, dalış tüpü içindeki basıncı dengeleyen bir dalış ekipmanıdır. Şekli ahtapota benzeyen bu ekipman dalış tüpüne takılmış bir vana, ana hava kaynağı, yedek hava kaynağı ve tüpteki hava miktarını ve bazı türlerinde derinliği gösteren göstergelerden oluşuyor.

Dalış Denge Yeleği

Dalış denge yeleği ceket gibi giyilen ve dalış tüpünden hava alarak şişen böylelikle dalışçının denizde dengede olmasını sağlayan bir ekipmandır. Ağır olması ve pahalı bir ekipman olması nedeniyle işi ileriye taşıyacağınızdan emin olduktan sonra alacağınız bir ekipman olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bunları anlattık fakat dalış yapmak sizin için uygun bir spor mu bunu da belirlemek önemli bir unsur bize kalırsa. Peki kimler dalış yapamaz?

Öncelikle dalış yapabilmek için gerekli olan yaş sınırı 14'tür. 14 yaşından küçükler için dalış uygun bir spor değildir. Bazı sağlık sorunları derinliklere inmeye izin vermez. Kalp ve dolaşım sistemi hastalığı bulunan, yüksek kolesterol, akciğer hastalıkları, diyabet, ülser, barsak hastalıkları, reflü, obezite, hipertiroid vb. birçok kronik hastalığa sahip kişilerin dalış yapması uygun değildir. Sağlıklı bir dalış günü gerçekleştirmek isteyen dalgıçlar için Dalış ve Doğru Beslenme hakkındaki yazımıza göz atabilir, enerjik bir gün geçirebilirsiniz.

Türkiye'deki Dalış Noktaları

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyBirçok tarihi, coğrafi güzelliklere sahip olan ülkemizde dalış da en verimli aktivitelerden birisi. Üç tarafının denizlerle kaplı olmasından mütevellit dalış sporu da oldukça gelişmiş bir noktada aslında. Peki Türkiye'de nerelerde dalış yapılır gelin beraber bakalım. Daha detaylı listemiz için ise Türkiye'nin Dalış Noktaları adlı yazımızdan ilham alabilirsiniz.

1- Büyük Resif, Bodrum

4m-36m aralığında dalış yapılan Büyük Resif, deniz canlılarının en çok görüldüğü yerlerden birisi. Kızıldeniz göçmenlerinin da durağı olan Büyük Resif dalış açısından oldukça bilinen noktalar arasında yerini alıyor. Dalışa yeni başlayanlar için uygun olan BodrumBüyük Resif'te sığ noktalarda iskorpit, karagöz, ahtapot görebilir derinlere indikçe sinarit, müren, orfoz, lahoz gibi deniz canlılarına rastlayabilirsiniz. Burada hem dalış keyfi yapıp hem de harika bir tatil yapmak istiyorsanız Bodrum Otelleri listemizden çeşitli konaklama imkanlarını keşfedebilir, macera dolu bir tatile adım atabilirsiniz.

2- Delikli Mağara, Bodrum

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyBodrum limanına 40 dakikalık mesafede olan Delikli Mağara Karaada'nın Kos tarafında ve ortasında kalıyor. İki sualtı mağarasına sahip ve dalgıçların 12 metre derinlikten giriş yaptığı 4 metrelik derinlikten çıktığı orta seviyede bir alan. Derinlik mağaraların bulunduğu yerlerde 05-25 metre, diğer tarafta ise 40-45 metreye kadar iniyor. Delikli Mağara'ya girdiğinizde mor ve sarı renkli oluşumları gördükçe kendinizden geçeceksiniz. Mağara içinde iskorpit, ıstakoz ve karavidaları izlerken harika bir yüzme deneyimi yaşayacaksınız.

3- Kanyon, Kaş

Sakin koylarıyla bilinen Kaş koyları, berrak denizi ve en bilinen turistik noktalardan olmasıyla gidenlerin gönlünde adeta taht kuruyor. E dalış yapmak için de en uygun alanlardan birisi.Kaş'ta birçok dalış noktası olmasına rağmen Kanyon onların arasında başı çekiyor diyebiliriz. İki ada arasına kadar uzanan Kanyon'da dar bir alandan geçilip 20 metreden başlayıp 30 metreye kadar devam eden macera dolu bir serüven yaşıyorsunuz. Bu mağarada anemon, sünger, yengeç, ıstakoz gibi kabuklu canlıları görebilir aynı zamanda zengin dalış ortamında harika anlar geçirebilirsiniz.

Kanyon'un, genelde tecrübeli dalgıçlar tarafından tercih edilen bir dalış noktası olduğunu belirtmekte fayda var. Dalgıçlık ve farklı tecrübeler yaşamak, Kaş'ın muhteşem aurasını hissetmek için Kaş Otelleri listemizden konaklama önerilini inceleyebilir, eşsiz bir tatile bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

4- Akvaryum Koyu, Fethiye

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyHer kitleye hitap eden Fethiye Akvaryum Koyu dalış seviyeniz ne olursa olsun gidebileceğiniz yerlerden birisi. Deneme dalışından ileri seviye dalışa kadar tüm eğitimleri burada alabilirsiniz. Amatör seviyede olanlar 18-20 metrelik dalış yapabilir, profesyoneller 60 dakikayı bulan uzun süreli dalışlar yapabilir. Koyda bulunan kayalık alan, Akvaryum resifi olarak bilinen duvar bölgesi en verimli alanlardan birisi. Burada denizatı, ahtapot, kum balığı, turuncu sünger, orfoz, lahoz gibi canlıları görebilirsiniz. Çok nadir de olsa deniz tavşanı görme ihtimaliniz de var hatta. Fethiye gezilecek yerler düşünülünce, Akvaryum Koyu tatilinizi geçirmek için harika noktalardan sadece birisi.

5- Fener Adası, Çeşme

İzmir'in en işlek turizm noktalarından biri olan Çeşme'nin Ildır Köyü açıklarında bulunan Fener Adası her seviyeden dalgıcın dalış yapabileceği bir alan. Ortalama 8 metre derinliğe sahip olan Fener Adası sualtı dünyasına keşfe çıkmak isteyenlerin seçenekleri arasında. Sarpa, karagöz, sarı tüp, süngerler, mercanlar ile birlikle harika bir yüzme deneyimizi yaşayacağınızdan şüphemiz yok. Hatta birkaç eski fok mağarasında bazı zamanlar foklara denk gelebilirsiniz.

6- Deli Mehmet, Ayvalık

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyBalıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Deli Mehmet, dalgıçların ilgi gösterdiği dalış noktalarından birisi. Burada iki ada bulunuyor: İlki 18-70 metre derinliğe sahip ve bu alanı genelde orta seviye dalgıçlar tercih ediyor. İkincisi ise 27-70 metre derinliğe sahip ve burası profesyoneller için daha uygun. Her iki adada da kırmızı mercanları, sarı gorgon ağaçlarını görebilir, böcek, müren ve renkli balıklarla dalış sırasında karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca dalış haricinde Balıkesir'de Görülmesi İlk Gereken 8 Yer'i de keşfedebilirsiniz.

7- Saros, Çanakkale

Dalış Nedir, Nasıl Yapılır, Dalış Türleri, Dalış Malzemeleri... Dalış Hakkında Her ŞeyEge Denizi'nin en temiz bölgelerinden biri olan Saros Körfezi yılda üç kez kendi kendini temizleyebiliyor. Körfezde 200'ü aşkın deniz canlısının yaşadığı biliniyor. Burada deniz yıldızlarını, deniz salyangozlarını, böcekleri ve ıstakoz yavrularını görebilirsiniz. Burada çok sayıda dalış noktası bulunuyor: İbrice Limanı, Cennet, Cehennem, Asker Taşı, Kömür Limanı, Üç Adalar, Minnoş Kayları ve Bebek… En bilineni olan Minnoş Kayalıkları deniz seviyesinin yaklaşık 15 metre üzerinde olan renkli bir dip şekline sahip. İlk metrelerden itibaren turuncu mercanların eşlik ettiği, yunusların ve kaplumbağaların yüzdüğü noktaları görebilirsiniz. Kayalıkların sonunda fener balığı ve iri vatozlarla karşılaşma olasılığınız ise bir hayli yüksek.

Sadece dalış değil tüm Çanakkale'yi keşfetmek için Çanakkale Gezi Rehberi'ne göz atabilir farklı aktiviteleri de bu sayede deneyimleyebilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)