Coşkun Aral: Kutuplara Giderken Mayo, Sahra'ya Giderken de Polar Mutlaka Alırım, Türkiye

Coşkun Aral: Kutuplara Giderken Mayo, Sahra'ya Giderken de Polar Mutlaka Alırım

5 Yorum

Faydalı Bilgiler Editor

Coşkun Aral: Kutuplara Giderken Mayo, Sahra'ya Giderken de Polar Mutlaka Alırım
Profesyonel hayatına birçok ödülü, sergiyi, yapımı sığdıran uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, maceracı, belgesel yönetmeni ve son olarak da yemek kitabı yazarı Coşkun Aral ile keyif dolu bir sohbet gerçekleştirdik. Aral'a yakın dönem projelerini, hangi olayların veya çalışmalarının hayatını farklılaştırdığını, yemek kitabı fikrinin nasıl ortaya çıktığını ve henüz gitmediği ülkeleri sorduk.

Uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, maceracı, belgesel yönetmeni ve son olarak da yemek kitabı yazarı. Profesyonel hayatına birçok ödülü, sergiyi, yapımı sığdıran Coşkun Aral'ın gündeminde neler var, son dönemlerde hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Son yüzyılın çeyreğinde tanık olduğumuz savaşlar ve o savaşların ortaya koyduğu mülteci gerçeğini, aralarında benim de olduğum dünyadan ve ülkemizden 6 fotoğrafçıyla birlikte Exodus Deja Vu adını verdiğim bir sergi ve kitap projesi üzerinde çalışıyorum. Uzakdoğu'da başlayıp Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Avrupa'ya uzanacak bu projeyle, trajedilerin alabileceği boyutları insanlara aktarıyor, bu şekilde de yaşanmışlardan ders alınması hedefleniyor. Bunun dışında belgesel yapım projelerimiz de devam etmekte.
Coşkun Aral

Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu'da olmak üzere birçok savaşı görüntülediniz. Hem Türkiye'de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde tanınan savaş fotoğrafçılarındansınız. Bu döneme dair bizlere neler söylemek istersiniz?

Doktor olmak istiyordum. Çünkü amacım insanlara zor koşullarda yardım edebiliyor olmaktı. İnsanların daha rahat, güvenli ve huzurlu bir gelecek belirlemesinde bir doktor olarak kendi payımı görebilmek istiyordum. Olmadı ama foto muhabiri olarak dünyanın dört bir köşesinde yaşanan acıları bizzat görüntüledim ve insanların yaşanmışlıklardan ders alabilmesini ümit ederek bunları aktarmaya çalıştım. Savaşı, çatışmayı, yokluğu, açlığı, felaketleri bilmeden; bunları engelleyemeyiz diye düşünüyorum.

1983'ten günümüze kadar birçok fotoğraf sergisi açtınız? Yakın dönemde bizleri bekleyen bir sergi projeniz var mı?

Geçen yıl Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da, Fransız bir arkadaşımla birlikte Exodus Deja Vu adını verdiğimiz, dünyanın farklı ülkelerinden 6 fotoğrafçıyı bir araya getiren ve mülteciliği işleyen bir sergi açtık. Bu serginin bir de kitabı basıldı. Exodus Deja Vu sergisi UNHCR desteğiyle Haziran ayının sonunda Ankara CerModern'de açılacak. Dünyanın farklı ülkelerinde ve şehirlerinde sergimizin dolaşması için gerekli çalışmaları bir yandan sürdürmekteyiz.

Meslek hayatınızda dönüm noktalarınız var mı? Hangi olaylar veya çalışmalar hayatınızı farklılaştırdı?

1 Mayıs 1977 ve uçak kaçırma olayı meslek hayatımın dönüm noktaları oldu diyebilirim. Bunlar dışında dünyanın değişik ülkelerinde hiçbiri birbirine benzemeyen, her birinden insanlık dersleri çıkarttığım, savaşın ne kadar ahmakça olduğunu ve kimsenin bu gerçekten uzak olmadığını öğrendiğim savaşlar, çatışmalar ve doğal afetler hayatımı farklılaştırdı.
karain köyü

2006'da belgesel kanalı olan İz TV'yi kurdunuz. Kanal 10 yılı geride bıraktı. Neler söylemek istersiniz bu 10 yıllık zaman dilimi özelinde?

İZ TV'yi kurduğumuzda başaramayacağımızı ve bunun bir macera olduğunu söylemişti birçok insan. Haberci programı döneminden beraber çalıştığımız 4 arkadaş, bu maceraya atılmaya kararlıydık. Digiturk bize destek oldu. Kanalı kurduk, Türkiye'de ve dünyada ödüller aldık. Ancak bizden kaynaklanmayan bazı nedenler kanalımızda içerik sağlamakta sıkıntılar çekmemize neden oldu. Buna rağmen, hiçbirimiz moralimizi bozmadık ve İZ'i ayakta tutmaya devam ediyoruz.

2010 yılında çok farklı bir kitapla gündeme geldiniz. Yemek kitabı fikri nasıl ortaya çıktı?

Oldum olası yemeğe düşkünümdür, farklı tatlar yaratmayı severim. O dönemde annemin kalp ameliyatı gündeme gelmişti ve biz de eşimle birlikte “'Annemin Yemekleri”' kitabını yapmaya karar verdik. Hotpoint Ariston sponsorluğunda yaptığımız bu kitapta, bizim evde pişen yemekler ağırlıktaydı, o nedenle adını da Annemin Yemekleri koyduk. Geliri TEV'e bağışlanan bu kitap, annem için de unutulmaz bir hediye oldu.

Bir dönem üniversite öğrencilerine ders veriyordunuz. Halen öğrencilerle bir araya geliyor musunuz?

Bir dönem öğretim görevlisi olarak çalıştım ancak şimdi zaman bulabildiğimde öğrencilerle bir araya gelmeye çalışıyorum.

Yol, yolculuk, seyahat sizin için ne ifade ediyor? Hangi dürtü sizi yollara düşürüyor?

Yol ve yolculuk, sanırım benim için uyumak kadar doğal. Neredeyse her gün yollardayım, bu da benim yaşam biçimim oldu. Ne var ki evimi de özlemiyor değilim.
Coşkun Aral

Bildiğimiz kadarıyla 1 çocuğunuz var. Vaktiniz oldukça eşiniz ve kızınızla seyahat planları yapıyor musunuz?

Yapmaya çalışıyoruz, tabii Deniz'in okulu olduğu için onunla yaptığımız seyahat programlarının zaman sınırlaması oluyor. Küçüklüğünde her seyahatimize eşlik ediyordu. İşimiz nedeniyle eşimin ve benim aynı anda farklı yerlere seyahatlerimiz de oluyor, aynı seyahate denk geldiğimiz de oluyor.

Bugüne kadar gördüğünüz coğrafyalar içerisinde sizi en çok etkileyen yer neresiydi?

Uzakdoğu'ya, Orta ve Güney Amerika'ya ve Hindistan'a seyahat etmeyi çok seviyorum. Bozulmamış, yerel kültürlerini korumuş bölgeler her zaman ilgimi çekiyor.

Pek çok yer gördünüz, doğasıyla ve insanıyla tanıştınız. Henüz görmediğiniz hangi coğrafyaya seyahat etmek istersiniz?

Ayak basmadığım coğrafya yok ama gitmediğim ülkeler var. Bunlar arasında Gabon, Kamerun ve Kuzey Kore var ama özellikle seyahat etmeyi isteyebileceğim Okyanusya'da birkaç ada devleti olabilir.

Coşkun Aral'ın seyahat bavulunda veya çantasında neler oluyor?

Gideceğim yere ilişkin son bilgileri mutlaka edinirim. Benden önce gidenlerden almış olduğum bilgilerle çantamdaki giyeceklerimi ayarlarım. Ne var ki kutup bölgesine giderken mayo, Sahra'ya giderken de polar mutlaka alırım; sürprizlere mutlaka hazırlıklı olmalısınız. Tabii bunlar dışında karşılaşma ihtimalim olan hastalıklara karşı gerekli veya önleyici ilaçlar, elektrik kesintilerinde beni idare edebilecek küçük bir güç kaynağı da yanımda olur. Bunlar sayesinde, Güney Amerika'da kafa küçültücü bir kabilenin arasında ölüm cezasına mahkum olup, ağrı kesici ilaçlarımla kabile reisinin ağrısını giderdiğim için ödüllendirildiğimi hiç unutmam.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Bize dünya kültürlerini tanıtan, mesleğinin hakkını veren, adam gibi adam Coşkun ağabeyimiz. Sevdiklerin ile birlikte, uzun, mutlu, sağlıklı bir emeklilik dilerim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Coşkun Aral Bey... İz TV'yi Digiturk'e üye olduktan bu yana severek seyrediyorum. Harika... Ayrıca sizin dünyadaki sayılı fotoğrafçı ve habercilerin arasında olmanızdan dolayı sonsuz birikimlerinizi aktarıyorsunuz. İyi ki varsınız.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Digiturk'ü sadece İz TV var diye aldım. İyi ki varsınız ve o kanalı yaşattığınız için sizlere müteşekkirim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Çok uzun yıllardır takip ediyorum Sayın Aral'ı. Çok bilgilendim. Çok aydınlandım sayesinde. Ülkemin aydınlık yüzlerinden biri. İyi ki var. Hep var olsun.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

İZ TV Digiturk'te en sevdiğim ilk 3 kanal arasında ve belgeselcilik adına son derece başarılı buluyorum. Kanal kurucusu olan Coşkun Aral Bey'i ve arkadaşlarını yürekten tebrik ediyorum. Kapsamını genişletmek adına hayata dair izler bırakan kişilere de yer verdiğinizi izledim. Kanalınızın içeriğine katkı sağlamak adına kiminle iletişim kurmam gerekiyor? Bence 1 numarayı fazlasıyla hak ediyorsunuz. Başarılar...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)