Coşkun Aral Kutsal Meyvenin İzinde

4 Yorum

Rota Önerileri Coşkun Aral

Coşkun Aral Kutsal Meyvenin İzinde
Zeytin ağacı tarihten bugüne hep kutsal kabul edilmiş. Kutsal kitaplarda adı geçen zeytin, bereketin ve barışın simgesi olmuş. Homeros'un deyimiyle "sıvı altın" yani "zeytinyağı" geçmişten bugüne değerini korumuş, şifanın ve güzelliğin kaynağı olarak kabul görmüş. Ölümsüzlüğün simgesi olan zeytin ağacını korumak için Antik Yunan'da yedi bilgeden biri kabul edilen Solon, bu ağacı kesenlere ağır cezalar getiren kanunlar koymuş.
zeytincilikSahip olduğu tüm kutsal değerleri hiçe sayıp, kalkınma adına zeytinliklere kıyılmış ve kıyılıyor olsa da, bu ağacı bağrına basan, bin bir özenle sakınarak meyve vermesini bekleyenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Kasım ayında zeytinin kıymetini bilen insanlarla beraber Urla'da Köstem Zeytinyağı Müzesi'nin açılışına katıldım.
zeytinGüler ve Levent Köstem, zeytine gönül vermiş bir çift. 15 yıl önce Ali Ertan İplikçi ile birlikte planladıkları zeytinyağı müzesi ve onu çevreleyen organik zeytinlikler hayatlarının dönüm noktası olmuş. Açılışı yapılan Kösem Zeytinyağı Müzesi'nde zeytinin Anadolu tarihinde 3000 yıl öncesine kadar uzanan izlerinden, zeytin saklamak ve sıkmak için kullanılan sanayi devrimi öncesi aletlere ve günümüz modern teknolojilerine kadar uzanan bir yelpazede zeytinle ilgili her tür aleti görmek mümkün. Müzenin eğitici bir fonksiyona sahip olması için uğraş veren Köstem çiftinin yarattığı bu komplekste bir dinlenme eviyle ahşap ve seramik atölyeleri de bulunuyor. Müze aynı zamanda zeytinyağı üreticileri için de bir buluşma noktası sayılabilir. Türkiye'nin en önemli zeytinyağı markalarının yanında zeytine gönül vermiş ve yıllarca sürdürdükleri işlerini bırakıp, zeytin bahçeleri kurup, zeytinyağı üretmeye başlayan butik üreticilere de kapılarını açan müzede, bu altın suyun tadımını yapabilirsiniz.
ülkemizde zeytin Bilinen en eski zeytinyağı fabrikalarından biri günümüzden 2600 yıl önce Klazomenai'de inşa edilmiş. 1992 yılında Prof. Güven Bakır'ın başkanlığında, bölgede kazılar başlamış ve 12 yılsonunda bilinen en eski zeytinyağı fabrikası ortaya çıkmış. 2004 yılında TRT için yapmış olduğum programda, Klazomenai'de çekimler yapmış ve ilk sıkımı Güven Bakır'la yapmıştık. Toplanan zeytinler önce değirmende dövülmüş, ardından hamur haline getirilmişti. Bu hamur, her biri 15'er kiloluk kendir torbalara konmuş ve üst üste dizilerek "bocurgat" adı verilen mekanizmayla ezilmiş ve çıkan kara su zeytinyağından ayrıştırıldığında geleneksel yöntemle zeytinyağı elde etmiştik. Bu şekilde sıcak su kullanılmadan soğuk sıkımla ve geleneksel yöntemle elde edilmiş zeytinyağının lezzeti de farklıydı. Keskin, tazelik veren ve damak hafızasında yıllar geçse bile hatırlanacak yer eden bir zeytinyağı.
kutsal meyve zeytinO günlerden bugüne Türkiye büyük yol kat etti. Türkiye, dünya zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından geliyor. Fas, Tunus, Portekiz, Cezayir, Arjantin gibi ülkeler de zeytin üretiminde öne çıkan ülkeler arasında.
coşkun aral Tarımda bilimden uzaklaştıkça, ithalatın arttığı ülkemizde zeytin ve zeytincilik ezberi bozuyor. Bilinçli üreticiler zeytin hasadını sırıklarla ağaçları döverek yapmıyor; olur yılı olmaz yılı şeklinde mevsimler bölünmüyor. Tüketiciye en kaliteli ürünü ulaştırmanın gayretiyle hareket eden zeytinciler, bu şekilde ürününe ve geleceğine sahip çıkıyor. Zeytin dediğimizde sadece dane ve yağ aklımıza gelmemeli. Zeytinin çekirdeğinden ve yaprağından faydalandıracak sektörlere de yatırım yapılıyor. Bu da kaliteyi ve sürdürülebilirliği mümkün kıldığı gibi yeni istihdam alanları da yaratıyor. Uluslararası markalarla yaraşacak kalitede ürünlerimiz var. Nihayetinde topraktan başlayıp, analizlerin yapıldığı üniversite laboratuvarlarına uzanan bir yelpazede birçok sektör çalışanı hak ettikleri konuma da kavuşacak.
coşkun aral kimdirÖnümüzdeki aylarda zeytinyağı müzesinde sürdürülebilir farklı etkinlikler için de güzel bir mekan olacağını, özellikle zeytin ve zeytinyağından yapılan Ege, Akdeniz ve zeytinin ana vatanı Mezopotamya'nın gastronomi meraklılarını da ağırlayacağını düşünüyorum. Böyle bir çekim merkezine gitmeyi isteyecek ziyaretçilerin de konaklama için birçok alternatife sahip olduklarını yazmak isterim. Urla-Çeşme yolunda kavunlarıyla ünlü Nohutalan Köyü'ndeki bu müze civarında yemek yiyecek birçok restoran var. Germiyan Köyü'nün ekmeklerinin de meşhur olduğunu zeytinyağı tadımına gitmeden bilmekte fayda olabilir. Urla'ya yolunuz düşerse yarım saat uzaklıktaki Nohutalan Köyü'ndeki Köstem Zeytinyağı Müzesi'ne uğramadan dönmeyin derim.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Müzemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Binlerce yıldan bugüne insan yaşamına değer katan zeytin ağacı kutsaldır. Biz de zeytin ağacına sevgimizi göstermek istedik...

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Düşünen ve emeği geçen bütün güzel değerli insanlarımıza çok çok teşekkür ederim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

İkilem içindeyiz, bir yandan 170.000.000 adet zeytin ağacına ulaştık, bir yandan taş ve maden ocakları için zeytin ağaçları katlediliyor. Zeytinyağı büyük emekle elde ediliyor, TV'de zeytinyağlı fasulyeyi, başka sıvı yağla yapanlar var ve bizi zenginliğimizden uzaklaştırmak için 'zeytinyağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem aman' diyen şuursuz türküler var.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Düşünce güzel. Uygulama güzel. İnşallah zeytinler ve yağları da güzeldir.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)